“Saylov qonunchiligi va saylov jarayoni ishtirokchilarining huquq va majburiyatlariga bagʻishlangan eng yaxshi ilmiy ishlar” tanlovi oʻtkaziladi.
Unda respublikadagi 30 yoshgacha boʻlgan talaba-yoshlar qatnashishi mumkin. Tanlov materiallari oʻzbek, rus va ingliz tillarida qabul qilinadi. Materiallar Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi Ishchi guruhida ekspertiza va baholash uchun taqdim etilishi lozim.
Ishtirokchilarning materiallari boʻyicha natijalar dastlabki bosqichda 20-sentyabrgacha, ikkinchi bosqichda esa 10-oktyabrgacha aniqlanadi.
Ilmiy ishlar 3 ta nominatsiya boʻyicha taqdirlanadi:
• “Eng yaxshi saylov qonunchiligi bilimdoni”
• “Eng yaxshi saylov tarixi bilimdoni”
• “Eng yaxshi saylov jarayoni bilimdoni”.
Tanlov gʻoliblari munosib diplom, toʻplam bosma nusxasi hamda esdalik sovgʻalari bilan mukofotlanadi.

Будет проведен конкурс “Лучшие научные работы, посвященные правам и обязанностям участников избирательного законодательства и избирательного процесса”.
В нем могут принять участие студенты и вся молодежь республики в возрасте до 30 лет. Материалы для конкурса принимаются на узбекском, русском и английском языках. Материалы должны быть представлены для рассмотрения и оценки в рабочую группу Министерства высшего и среднего специального образования.
Согласно материалам участников, результаты будут определены: на первом этапе до 20 сентября, а на втором этапе до 10 октября.
Научные работы будут награждены в 3 номинациях:
• “Лучший знаток по избирательному праву”
• “Лучший знаток истории выборов”
• “Лучший знаток процесса выборов”
Победители конкурса будут награждены дипломом, печатным экземпляром научного журнали и памятными подарками.