“Saylov qonunchiligi va saylov jarayoni ishtirokchilarining huquq va majburiyatlariga bagʻishlangan eng yaxshi ilmiy ishlar” tanlovi oʻtkaziladi.
Unda respublikadagi 30 yoshgacha boʻlgan talaba-yoshlar qatnashishi mumkin. Tanlov materiallari oʻzbek, rus va ingliz tillarida qabul qilinadi. Materiallar Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi Ishchi guruhida ekspertiza va baholash uchun taqdim etilishi lozim.
Ishtirokchilarning materiallari boʻyicha natijalar dastlabki bosqichda 20-sentyabrgacha, ikkinchi bosqichda esa 10-oktyabrgacha aniqlanadi.
Ilmiy ishlar 3 ta nominatsiya boʻyicha taqdirlanadi:
• “Eng yaxshi saylov qonunchiligi bilimdoni”
• “Eng yaxshi saylov tarixi bilimdoni”
• “Eng yaxshi saylov jarayoni bilimdoni”.
Tanlov gʻoliblari munosib diplom, toʻplam bosma nusxasi hamda esdalik sovgʻalari bilan mukofotlanadi.

The contest “The best scientific works devoted to the rights and obligations of the participants of the electoral legislation and the electoral process” will be held.
It can be attended by students and all youth up to 30 years of age in the Republic. The materials for the competition are accepted in Uzbek, Russian and English languages. Materials must be submitted for examination and evaluation in the working group of the Ministry of Higher and secondary special education.
According to the materials of the participants, the results will be determined at the first stage until 20 September, and at the second stage until 10 October.
Scientific works will be awarded in 3 categories:
• “The best connoisseur of electoral law”
• “The best connoisseur of the history of elections”
• “The best connoisseur of the election process”
The winners of the competition will be awarded a diploma, a printed copy of the collection and memorable gifts.