Tartu konferensiyasi Rossiya va Sharqiy Yevropada xalqlari hayotining barcha jabhalariga taʼsir qiluvchi asosiy madaniy, ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy tendensiyalarni ilmiy muhokama qilish platformasidir. 2016-yilning iyun oyida Horizon 2020 UPTAKE konsorsiumining flagmani hodisasi sifatida tashkil etilgan ushbu forum Yevropa va mintaqadan tashqarida turli soha olimlarni birlashtiradi. Joriy yilda  konferensiya Tartu universitetining Yevroosiyo va Rossiya tadqiqotlari markazi (CEURUS) tomonidan PONARS Eurasia tadqiqot tarmogʻi hamkorligida oʻtkazildi.
JIDU prorektori oʻz maʼruzasida tarixiy tahlil, mahalliy davlat hokimiyati organlarining hozirgi holatini, ularning rivojlanishida milliy tajribaning ijobiy va salbiy tomonlarini, qonunchilikdagi mavjud kamchiliklarni, mahalliy tizimning postsovet rivojlanishining kuchli va zaif tomonlarini ochib berdi.
Mamlakatimizda mahalliy kengashlar nazoratini mustahkamlash yoʻlidagi islohotlar hududlarning kelgusi taraqqiyotida muhim oʻrin tutadi. Nomarkazlashish  islohotlarining muvaffaqiyati uchun asosiy omillar – bu oʻzgarishlarning davlat boshqaruv tizimini yaxlit modernizatsiya qilish, zarur normativ-huquqiy bazani yaratish, mahalliy hokimiyat organlarining salohiyatini yetarli darajada rivojlantirish va qaror qabul qilish va byudjetni ajratishda ularning haqiqiy ishtirokini sezilarli darajada oshirishdan iborat.
Ishtirokchilarning toʻliq roʻyxati va mavzular bilan quyidagi havola orqali batafsil tanishish mumkin:

Конференция Тарту – это место для академического обсуждения фундаментальных культурных, социальных, экономических и политических тенденций, влияющих на все аспекты жизни людей в России и Восточной Европе. Этот форум, открытый в июне 2016 года в качестве флагманского мероприятия консорциума «Горизонт 2020», объединяет ученых из разных дисциплин, из региона и за его пределами. 2021 года Тартуская конференция организована Центром евразийских и российских исследований UT (CEURUS) в сотрудничестве с Евразийской исследовательской сетью PONARS.
Проректор УМЭД в своем докладе проанализировала историческое наследие, исследовала современное положение институтов местного управления, положительные и отрицательные стороны национального опыта их развития, существующие пробелы в законодательстве, сильные и слабые стороны постсоветского развития местной системы.
Реформы в нашей стране, направленные на усиление надзора за местными советами, сыграют важную роль в будущем развитии регионов. Ключевыми факторами успеха реформ децентрализации являются сочетание этих преобразований с целостной модернизацией системы государственного управления, созданием необходимой нормативно-правовой базы, развитием адекватного потенциала местных органов власти и ощутимым повышением их реальной подотчетности при принятии решений и распределении бюджетных средств.