Yevropa tadqiqotlari markazining ochilish marosimi oʻtkazildi
Yevropa Ittifoqi doirasida davom etayotgan integratsiyaviy jarayonlar yanada kengayib va chuqurlashib borar ekan, mazkur tashkilotga nisbatan qiziqishlar doirasi ham dunyo boʻylab ortmoqda. Yevropa Ittifoqining iqtisodiy-ijtimoiy, siyosiy va huquqiy jihatlarini oʻrganish maqsadida keng qamrovli tadqiqotlar olib borilayotgani, Yevropa Ittifoqiga oid fanlar oliy taʼlim muassasalarida oʻqitilayotganini ham taʼkidlab oʻtish lozim.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yevropa tadqiqotchiligi sohasida yirik ilmiy muassasa hisoblanadi. Ayni paytda, universitet Yevropa Ittifoqining bu sohada taʼlim va tadqiqotchiligini rivojlantirishga yoʻnaltirilgan Erasmus+Jan Mone dasturida muvaffaqiyatli ishtirok etib kelayotgan Markaziy Osiyodagi birinchi va yetakchi OTMdir. Xususan, 2020-yilda oʻtkazilgan xalqaro grant tanlovlarida muvaffaqiyatli natijalarni qoʻlga kiritib, universitetning Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazi loyihasi xalqaro tanlovda ishtirok etgan 1447 ta loyiha ichidan Yevropa Komissiyasi tomonidan moliyalashtirish uchun tanlab olingan.
Shu munosabat bilan 25-iyun JIDUda Yevropa tadqiqotlari markazining rasman ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda loyihani samarali amalga oshirish, loyihada koʻzda tutilgan maqsad va vazifalarni aniqlashtirish, ilmiy tadqiqotlar va taʼlim jarayonini tashkil etish, loyiha doirasida rejalashtirishgan tadbirlarni oʻtkazirish masalalari muhokama etildi. Uchrashuv davomida muhim qarorlar qabul qilindi.
Qayd etib oʻtish joizki, loyiha Toshkent davlat yuridik universiteti, Toshkent xalqaro Vestministr universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi, “Ilm karvoni” nodavlat taʼlim markazi va hamkor Yevropa universitetlari bilan hamkorlikda 2020-2023-yillarda amalga oshiriladi.

The opening ceremony of the European Research Center was held
As the ongoing integration processes within the framework of the European Union become more complex and deeper, the circle of interests in relation to this organization is also growing around the world. It should also be noted that in order to study the economic, social, political and legal aspects of the European Union, extensive research is being carried out, disciplines related to the European Union are being taught in higher education institutions.
The University of world economy and diplomacy is a major scientific institution in the field of European Research. Currently, the university is the first and leading university in Central Asia, successfully participating in the Erasmus+Jean Monnet program, which aims to develop education and research in this area of the European Union. In particular, having achieved successful results in the international grant competitions held in 2020, the project of the Tashkent European Research Center of the university was selected for funding by the European Commission from 1447 projects participating in the international competition.
In this regard, on 25 June there was an official opening ceremony of the European Research Center in UWED. It discussed the issues of effective implementation of the project, clarifying the goals and objectives of the project, Organization of scientific research and educational process, Organization of the planned activities within the framework of the project. Important decisions were made during the meeting.
It should be noted that the project will be implemented in 2020-2023 in cooperation with Tashkent State University of Law, Tashkent International Westminster University, Tashkent State Economic University, Academy of Sciences of Uzbekistan, “Ilm karvoni” non-state educational center and partner European universities.