Yevropa tadqiqotlari markazining ochilish marosimi oʻtkazildi
Yevropa Ittifoqi doirasida davom etayotgan integratsiyaviy jarayonlar yanada kengayib va chuqurlashib borar ekan, mazkur tashkilotga nisbatan qiziqishlar doirasi ham dunyo boʻylab ortmoqda. Yevropa Ittifoqining iqtisodiy-ijtimoiy, siyosiy va huquqiy jihatlarini oʻrganish maqsadida keng qamrovli tadqiqotlar olib borilayotgani, Yevropa Ittifoqiga oid fanlar oliy taʼlim muassasalarida oʻqitilayotganini ham taʼkidlab oʻtish lozim.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yevropa tadqiqotchiligi sohasida yirik ilmiy muassasa hisoblanadi. Ayni paytda, universitet Yevropa Ittifoqining bu sohada taʼlim va tadqiqotchiligini rivojlantirishga yoʻnaltirilgan Erasmus+Jan Mone dasturida muvaffaqiyatli ishtirok etib kelayotgan Markaziy Osiyodagi birinchi va yetakchi OTMdir. Xususan, 2020-yilda oʻtkazilgan xalqaro grant tanlovlarida muvaffaqiyatli natijalarni qoʻlga kiritib, universitetning Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazi loyihasi xalqaro tanlovda ishtirok etgan 1447 ta loyiha ichidan Yevropa Komissiyasi tomonidan moliyalashtirish uchun tanlab olingan.
Shu munosabat bilan 25-iyun JIDUda Yevropa tadqiqotlari markazining rasman ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda loyihani samarali amalga oshirish, loyihada koʻzda tutilgan maqsad va vazifalarni aniqlashtirish, ilmiy tadqiqotlar va taʼlim jarayonini tashkil etish, loyiha doirasida rejalashtirishgan tadbirlarni oʻtkazirish masalalari muhokama etildi. Uchrashuv davomida muhim qarorlar qabul qilindi.
Qayd etib oʻtish joizki, loyiha Toshkent davlat yuridik universiteti, Toshkent xalqaro Vestministr universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi, “Ilm karvoni” nodavlat taʼlim markazi va hamkor Yevropa universitetlari bilan hamkorlikda 2020-2023-yillarda amalga oshiriladi.

По мере того как происходящие интеграционные процессы в рамках Европейского Союза становятся все более сложными и глубокими, круг интересов по отношению к этой организации также расширяется во всем мире. Следует также отметить, что в целях изучения экономических, социальных, политических и правовых аспектов Европейского Союза проводятся обширные исследования, а также в высших учебных заведениях преподаются дисциплины, связанные с Европейским союзом.
Университет мировой экономики и дипломатии является крупным научным учреждением в области европейских исследований. В настоящее время университет считается первым и ведущим университетом в Центральной Азии, успешно участвующим в программе Erasmus+Жан Моне, которая направлена на развитие образования и научных исследований в этой области Европейского Союза. В частности, добившись успешных результатов в международных конкурсах грантов, проведенных в 2020 году, проект Ташкентского Европейского исследовательского центра университета был отобран для финансирования Европейской комиссией из 1447 проектов, участвующих в международном конкурсе.
В связи с этим 25 июня состоялась официальная церемония открытия Европейского исследовательского центра в УМЭД. На встрече обсуждались вопросы эффективной реализации проекта, уточнения целей и задач проекта, организации научно-исследовательского и образовательного процесса, организации запланированных мероприятий в рамках проекта. В ходе дискуссии были приняты важные решения.
Следует отметить, что проект будет реализован в 2020-2023 годах в сотрудничестве с Ташкентским государственным юридическим университетом, Ташкентским международным Вестминстерским университетом, Ташкентским государственным экономическим университетом, Академией наук Узбекистана, негосударственным образовательным центром “Илм карвони” и европейскими университетами-партнерами.