Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 20-apreldagi “Yoshlarni tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va bandligiga koʻmaklashish, ularni ijtimoiy himoya qilish hamda boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoni va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirining 2021-yil 29-apreldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 20-apreldagi PF-6208-sonli Farmoni ijrosi toʻgʻrisida”gi Buyrugʻi ijrosini taʼminlash maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga biriktirilgan Ahmad Yugnakiy, Bahor, Beshkapa, Traktorsozlar, Boʻz mahallalari uchun “Ekopark” da maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbir 5 tashabbus doirasidagi madaniyat, sport va kitobxonlik musobaqalarini oʻz ichiga olgan boʻlib, unda universitetning mahallalarga biriktirilgan iqtidorli talabalari va mahallalardagi yoshlar faol ishtirok etishdi. Tadbirda qatnashib madaniy hordiq chiqargan mahalla yoshlari tashkilotchilari – Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati va Mirzo Ulugʻbek tuman hokimligiga oʻz minnatdorchiliklarini bildirdilar.

В целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поддержке предпринимательской деятельности, содействию занятости, социальной защите и содержательной организации свободного времени молодежи» и исполнения приказа Министерства высшего и среднего специального образования «Об исполнении Указа Президента Республики Узбекистан УП-6208 от 20 апреля 2021 года» Университет мировой экономики и дипломатии организовал духовно-просветительское мероприятие. На мероприятие были приглашены молодежь из прикрепленных к УМЭД махаллях Мирзо-Улугбекского района: Буз, Бешкапа, Ахмад Югнаки, Бахор и Тракторсозлар.
Это мероприятие включало в себя культурные представления, спортивные состязания и конкурсы чтения в рамках 5 инициатив, в которых активно участвовали студенты университета и молодежь из махаллей. Молодежь, принявшая участие в мероприятии, выразила благодарность руководству Университета мировой экономики и дипломатии и хокимияту Мирзо Улугбекского района за организацию таких встреч на постоянной основе.