JIDU va Italiyaning “SDA Bocconi” Menejment maktabi oʻrtasida bir necha oy avval hamkorlik boʻyicha muzokaralar boshlangani haqida xabar bergan edik. Tomonlar oʻzaro manfaatli yoʻnalishlarni muhokama qilish maqsadida yana bir bor onlayn ravishda uchrashishdi. Unda Bocconi universiteti xalqaro taraqqiyot boʻyicha direktori Leonardo Etro, Xalqaro biznes taraqqiyoti boʻyicha menejeri Jakomo Korti, Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimov, universitetdan vakillar qatnashishdi.
Ishtirokchilar oʻzaro xabar va maʼlumotlar almashuvi boʻyicha yuzaga kelgan savollar va mavzularni muhokamalar qilishdi. Xususan, magistratura yoʻnalishida ikki yillik onlayn oʻquv dasturini tashkil etish hamda JIDU va Italiyaning Bocconi Menejment maktabi oʻrtasida ikki tomonlama diplom “double degree” shaklida oʻquv dasturini yoʻlga qoʻyish masalalari kun tartibidan oʻrin olgan eng asosiy mavzular boʻldi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti shu kungacha bunday hamkorlik dasturlarida Yaponiya va Rossiya kabi davlatlar bilan tajriba mavjud. Yaqin kunlarda Xitoyning Shanxay universiteti va Italiyaning “SDA Bocconi” Menejment maktabi bilan ham ana shunday hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish kutilmoqda.
“SDA Bocconi” Menejment maktabi taʼlim oluvchilari asosan ish tajribasiga ega kishilar boʻlib menejment maktabi ham ularga boshqaruvning yuqori darajasida bilim beradi. Ayni shu koʻrsatkichdan kelib chiqqan holda JIDU bu hamkorlik dasturiga dastlab davlat xizmatchilari, menejment sohasida boshlangʻich tajribaga ega mutaxassislarni jalb etishni reja qilgan. Shuningdek, mazkur oʻquv dasturi nafaqat oʻzbekistonlik balki, Markaziy Osiyo va MDH mamlakatlaridan ham mutaxassislarni qamrab olishi kutilmoqda.

Negotiations with the Bocconi School of Management in Italy continue
We reported that negotiations between UWED and the Italian School of Management SDA Bocconi began a few months ago on cooperation. The parties met once again online to discuss mutually beneficial directions. It was attended by Leonardo Etro, Director of International development department of Bocconi University, Giacomo Сorti, International Business Development Manager Bocconi university, Vice-rector for International relations, professor of UWED Saidmukhtor Saidkasimov and other representatives from the University.
The participants discussed questions and topics on mutual communication and exchanged data for months. In particular, establishing a two-year online training program in the direction of the master's degree and establishing a training program in the form of a double degree between UWED and Bocconi School of Management in Italy were the main topics of the agenda. To this day, the University of world economy and diplomacy has experience with countries such as Japan and Russia in such cooperation programs. It is expected that cooperation will be established soon with the Shanghai University of China and the School of management of Italian SDA Bocconi.
SDA Bocconi School of management education is mainly people with work experience and the school of management also provides them with a high level of knowledge of management. Proceeding from this indicator, UWED originally planned to attract civil servants, specialists with initial experience in the field of management to this cooperation program. It is also expected that this training program will cover specialists from Uzbekistan and Central Asia and CIS countries.