JIDU va Italiyaning “SDA Bocconi” Menejment maktabi oʻrtasida bir necha oy avval hamkorlik boʻyicha muzokaralar boshlangani haqida xabar bergan edik. Tomonlar oʻzaro manfaatli yoʻnalishlarni muhokama qilish maqsadida yana bir bor onlayn ravishda uchrashishdi. Unda Bocconi universiteti xalqaro taraqqiyot boʻyicha direktori Leonardo Etro, Xalqaro biznes taraqqiyoti boʻyicha menejeri Jakomo Korti, Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimov, universitetdan vakillar qatnashishdi.
Ishtirokchilar oʻzaro xabar va maʼlumotlar almashuvi boʻyicha yuzaga kelgan savollar va mavzularni muhokamalar qilishdi. Xususan, magistratura yoʻnalishida ikki yillik onlayn oʻquv dasturini tashkil etish hamda JIDU va Italiyaning Bocconi Menejment maktabi oʻrtasida ikki tomonlama diplom “double degree” shaklida oʻquv dasturini yoʻlga qoʻyish masalalari kun tartibidan oʻrin olgan eng asosiy mavzular boʻldi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti shu kungacha bunday hamkorlik dasturlarida Yaponiya va Rossiya kabi davlatlar bilan tajriba mavjud. Yaqin kunlarda Xitoyning Shanxay universiteti va Italiyaning “SDA Bocconi” Menejment maktabi bilan ham ana shunday hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish kutilmoqda.
“SDA Bocconi” Menejment maktabi taʼlim oluvchilari asosan ish tajribasiga ega kishilar boʻlib menejment maktabi ham ularga boshqaruvning yuqori darajasida bilim beradi. Ayni shu koʻrsatkichdan kelib chiqqan holda JIDU bu hamkorlik dasturiga dastlab davlat xizmatchilari, menejment sohasida boshlangʻich tajribaga ega mutaxassislarni jalb etishni reja qilgan. Shuningdek, mazkur oʻquv dasturi nafaqat oʻzbekistonlik balki, Markaziy Osiyo va MDH mamlakatlaridan ham mutaxassislarni qamrab olishi kutilmoqda.

Переговоры со Школой менеджмента Боккони в Италии продолжаются
Было сообщено, что несколько месяцев назад начались переговоры между УМЭД и Итальянской школой менеджмента SDA Bocconi о сотрудничестве. Стороны вновь встретились в режиме онлайн для обсуждения взаимовыгодных направлений. В нем приняли участие Леонардо Этро, директор департамента международного развития Университета Боккони, Джакомо Корти, Менеджер по развитию международного бизнеса университета Боккони, проректор по международным отношениям УМЭД, профессор Саидмухтор Саидкасымов и другие представители университета.
Участники обсудили вопросы и темы, возникшие в результате обмена сообщениями и информацией, полученными за последние месяцы. В частности, основными темами повестки дня были создание двухлетней программы онлайн-обучения по направлению магистратуры и создание программы обучения в форме двойного диплома между УМЭД и Школой менеджмента Боккони в Италии. По сей день Университет мировой экономики и дипломатии имеет опыт участия в таких программах сотрудничества со странами, как Япония и Россия. Ожидается, что в ближайшее время будет налажено сотрудничество с Шанхайским университетом Китая и Школой менеджмента итальянского SDA Bocconi.
Школа менеджмента SDA Bocconi - это в основном люди с опытом работы, и школа менеджмента также предоставляет им высокий уровень знаний в области менеджмента. Исходя из этого показателя, УМЭД изначально планировал привлечь к этой программе сотрудничество госслужащих, специалистов с начальным опытом в сфере менеджмента. Также ожидается, что данная обучающая программа охватит специалистов из Узбекистана и стран Центральной Азии и СНГ.