Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Buyuk Britaniyaning Nortumbriya universiteti oʻrtasida hamkorlik aloqalari oʻrnatilgan edi. Tomonlar angliyalik professorlarning JIDU magistr va tadqiqotchilari uchun Nortumbriya universitetining ilmiy izlanishlari, oʻquv jarayoni haqida hamda xalqaro savdo, jahon iqtisodiyotidagi vaziyatlar boʻyicha onlayn maʼruza tashkil etishga kelishishgan. 9-iyun kuni ana shunday maʼruzalardan dastlabkisi “Global Britaniya: “Brexit”dan soʻng xalqaro savdodagi dolzarb masalalar” mavzusida boʻlib oʻtdi. Unda maʼruzachi sifatida Nortumbriya universitetining Liderlik va strategiyalar markazi rahbari Joys Liddl, Nyukasl Biznes maktabining (Newcastle Business School – NBS) davlat siyosati va menejment boʻyicha professori Jon Shattlar qatnashishdi.
Mazkur uchrashuvda shuningdek, Oʻzbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi vakillari, Nortumbriya universitetining boshqa professorlari, JIDU rahbariyati, professor-oʻqituvchilar tarkibi, tadqiqotchi va talabalari qatnashishdi. Tomonlarning oʻzaro tanishuv va kirish nutqidan soʻng, katta qiziqish va muhokamalarga sabab boʻlgan mavzu yuzasidan maʼruzalar boshlandi.
2021-yilning 1-yanvaridan Buyuk Britaniya oʻz kelajagini mustaqil aniqlash imkoniyati evaziga 48 yillik “birodari” boʻlgan Yevropa Ittifoqini (YEI) rasman tark etdi. Brexitdan soʻng Buyuk Britaniya Osiyo-tinch okeani mintaqasi mamlakatlari bilan erkin savdo bitimlarini tuzish niyatida. Bugungacha, rasmiy London Yaponiya, Kanada, Singapur, Shveysariya, Vyetnam va boshqa mamlakatlar bilan savdo bitimlarini imzoladi. 2022-yilga kelib esa savdo shartnomalar tuzilgan davlatlar Buyuk Britaniya tashqi savdosining 80 foizini tashkil etishi kutilmoqda. Bu voqealar Britaniya tashqi ishlar vazirligini moliyaviy yordam va taraqqiyotni qoʻllab-quvvatlash dasturini zudlik bilan oʻz tashqi siyosatiga kiritishga undadi.
Dunyo boʻylab biznes egalari Buyuk Britaniya – Yevropa Ittifoqi savdo shartnomasining oqibatlari bilan kurashishmoqda, ayniqsa taʼminot va yetkazib berish bilan yaqindan bogʻliq Buyuk Britaniya va Yevropa Ittifoqi kompaniyalari shular jumlasidan. Buyuk Britaniyadagi koʻp qismli ishlab chiqarish muassasalari hamda korporatsiyalari Yevropa Ittifoqidan joʻnatiladigan qismlarnig toʻsatdan kechikishi yoki toʻxtab qolishidan xavotirda. Shuningdek, uzoq chegara tekshiruvlari va portdagi tirbandliklarining yuzaga kelishi, oziq-ovqat, tibbiyot, yoqilgʻi va boshqa tovarlar tanqisligi ham kelib chiqishi mumkin degan firklar ham yoʻq emas. Bunday noaniqliklarni, Brexitdan keyin mintaqaning “yangi normal holatga” moslashishini har bir kompaniya mustaqil hal etishi kerak.
Keng muhokama, ilmiy asos va tahliliy axborotlarga boy maʼruza yakunida JIDU tinglovchilari Markaziy Osiyoda turizmni rivojlantirish, iqtisodiy koʻrsatkichlarni oshirish boʻyicha angliyalik professorlarning fikrlari bilan qiziqishdi hamda Brexitning oqibatlari, Yevropa mamlakatlari va global miqyosdagi taʼsiri boʻyicha oʻz mulohazalarini bildirdilar. Yosh tadqiqotchilarning Yevropadagi taʼlim, xususan Nortumbriya universitetidagi oʻqish jarayonlari toʻgʻrisidagi savollarga batafsil javob bergan ekspertlar bunday uchrashuvlarni oʻtkazishdan hamisha mamnun ekanliklarini va oʻzbekistonlik yoshlarning siyosiy jarayonlarga boʻlgan qiziqishini yuqori baholashdi.

Было налажено сотрудничество с Университетом мировой экономики и дипломатии и Университетом Нортумбрии, Великобритания. Стороны договорились организовать онлайн-лекцию британских профессоров для магистров и исследователей УМЭД о научных исследованиях Университета Нортумрии, об учебном процессе, а также о международной торговле, ситуации в мировой экономике. 9 июня состоялась первая из таких лекций на тему «Глобальная Британия: актуальные вопросы международной торговли после "Брексита"». В качестве спикера на встрече выступали глава Центра лидерства и стратегии UoN Джойс Лиддл, профессор государственной политики и менеджмента Бизнес-школы Ньюкасла (Newcastle Business School - NBS) Джон Шатт.
На онлайн встрече также приняли участие представители посольства Узбекистана в Великобритании, профессора Университета Нортумбрии, руководство УМЭД, профессорско-преподавательский состав, исследователи и студенты. После взаимного знакомства и вступительной речи сторон начались лекции, которые вызвали большой интерес и дискуссии у слушателей.
1 января 2021 года Великобритания официально вышла из Европейского союза (ЕС) после 48 лет «братство» в обмен на возможность самой определять свое будущее. После Brexit Великобритания намерена заключить соглашения о свободной торговле со странами Азиатско-Тихоокеанского региона. К данному моменту Лондон подписал торговые соглашения с Японией, Канадой, Сингапуром, Швейцарией, Вьетнамом и другими странами. Ожидается, что к 2022 году на страны, с которыми заключены торговые соглашения, будет приходиться 80% внешней торговли Великобритании. Это побудило министерство иностранных дел Великобритании оперативно включить программу финансовой помощи и поддержки развития в свою внешнюю политику.
Предприятия во всем мире борются с последствиями торговой сделки между Великобританией и ЕС, особенно компании в Великобритании и ЕС, чьи цепочки поставок и торговые маршруты тесно связаны.  Транснациональные корпорации, имеющие производственные мощности в Великобритании, обеспокоены тем, что детали, поставляемые из ЕС, могут внезапно задержаться, подорожать или перестать быть доступными. Другие осложнения могут также возникнуть из-за более длительных пограничных проверок и переполненных портов, а также нехватки продовольствия, медикаментов, топлива и других товаров. Такие неопределенности, "новая нормальная" адаптация региона после Brexit, каждая компания должна решать самостоятельно.
В конце обширной дискуссии, научной основы и богатого доклада по аналитической информации аудитория УМЭД заинтересовалась мнением профессоров из Англии о развитии туризма в Центральной Азии, повышении экономических показателей, а также высказала свое мнение о последствиях Brexit, европейских странах и его влиянии на глобальный масштаб. Подробно отвечая на вопросы молодых исследователей об образовательных процессах в Европе, в частности, в Университете Нортумбрии, эксперты высоко оценили проведение подобных встреч и интерес молодежи Узбекистана к политическим процессам.