Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Buyuk Britaniyaning Nortumbriya universiteti oʻrtasida hamkorlik aloqalari oʻrnatilgan edi. Tomonlar angliyalik professorlarning JIDU magistr va tadqiqotchilari uchun Nortumbriya universitetining ilmiy izlanishlari, oʻquv jarayoni haqida hamda xalqaro savdo, jahon iqtisodiyotidagi vaziyatlar boʻyicha onlayn maʼruza tashkil etishga kelishishgan. 9-iyun kuni ana shunday maʼruzalardan dastlabkisi “Global Britaniya: “Brexit”dan soʻng xalqaro savdodagi dolzarb masalalar” mavzusida boʻlib oʻtdi. Unda maʼruzachi sifatida Nortumbriya universitetining Liderlik va strategiyalar markazi rahbari Joys Liddl, Nyukasl Biznes maktabining (Newcastle Business School – NBS) davlat siyosati va menejment boʻyicha professori Jon Shattlar qatnashishdi.
Mazkur uchrashuvda shuningdek, Oʻzbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi vakillari, Nortumbriya universitetining boshqa professorlari, JIDU rahbariyati, professor-oʻqituvchilar tarkibi, tadqiqotchi va talabalari qatnashishdi. Tomonlarning oʻzaro tanishuv va kirish nutqidan soʻng, katta qiziqish va muhokamalarga sabab boʻlgan mavzu yuzasidan maʼruzalar boshlandi.
2021-yilning 1-yanvaridan Buyuk Britaniya oʻz kelajagini mustaqil aniqlash imkoniyati evaziga 48 yillik “birodari” boʻlgan Yevropa Ittifoqini (YEI) rasman tark etdi. Brexitdan soʻng Buyuk Britaniya Osiyo-tinch okeani mintaqasi mamlakatlari bilan erkin savdo bitimlarini tuzish niyatida. Bugungacha, rasmiy London Yaponiya, Kanada, Singapur, Shveysariya, Vyetnam va boshqa mamlakatlar bilan savdo bitimlarini imzoladi. 2022-yilga kelib esa savdo shartnomalar tuzilgan davlatlar Buyuk Britaniya tashqi savdosining 80 foizini tashkil etishi kutilmoqda. Bu voqealar Britaniya tashqi ishlar vazirligini moliyaviy yordam va taraqqiyotni qoʻllab-quvvatlash dasturini zudlik bilan oʻz tashqi siyosatiga kiritishga undadi.
Dunyo boʻylab biznes egalari Buyuk Britaniya – Yevropa Ittifoqi savdo shartnomasining oqibatlari bilan kurashishmoqda, ayniqsa taʼminot va yetkazib berish bilan yaqindan bogʻliq Buyuk Britaniya va Yevropa Ittifoqi kompaniyalari shular jumlasidan. Buyuk Britaniyadagi koʻp qismli ishlab chiqarish muassasalari hamda korporatsiyalari Yevropa Ittifoqidan joʻnatiladigan qismlarnig toʻsatdan kechikishi yoki toʻxtab qolishidan xavotirda. Shuningdek, uzoq chegara tekshiruvlari va portdagi tirbandliklarining yuzaga kelishi, oziq-ovqat, tibbiyot, yoqilgʻi va boshqa tovarlar tanqisligi ham kelib chiqishi mumkin degan firklar ham yoʻq emas. Bunday noaniqliklarni, Brexitdan keyin mintaqaning “yangi normal holatga” moslashishini har bir kompaniya mustaqil hal etishi kerak.
Keng muhokama, ilmiy asos va tahliliy axborotlarga boy maʼruza yakunida JIDU tinglovchilari Markaziy Osiyoda turizmni rivojlantirish, iqtisodiy koʻrsatkichlarni oshirish boʻyicha angliyalik professorlarning fikrlari bilan qiziqishdi hamda Brexitning oqibatlari, Yevropa mamlakatlari va global miqyosdagi taʼsiri boʻyicha oʻz mulohazalarini bildirdilar. Yosh tadqiqotchilarning Yevropadagi taʼlim, xususan Nortumbriya universitetidagi oʻqish jarayonlari toʻgʻrisidagi savollarga batafsil javob bergan ekspertlar bunday uchrashuvlarni oʻtkazishdan hamisha mamnun ekanliklarini va oʻzbekistonlik yoshlarning siyosiy jarayonlarga boʻlgan qiziqishini yuqori baholashdi.

Online lecture of the professors of the University of Northumbria was organized
Cooperation with the University of world economy and diplomacy and the University of Northumbria, Great Britain was established. The sides agreed to organize an online lecture for UWED Masters and researchers of British professors on the scientific research of the University of Northumbria, on the educational process, as well as on international trade, the situation in the world economy. On June 9, the first of such lectures was on the topic “Global Britain: Contemporary Issues in Post-Brexit International Trade”. As a speaker performed the Head of the UoN Leadership and Strategy Center Joyce Liddle, Professor of Public Policy and Management at Newcastle Business School (NBS) John Shutt.
The online meeting was also attended by representatives of the Embassy of Uzbekistan in Great Britain, professors of the University of Northumbria, the leadership of UWED, the professors and teachers team, researchers and students. After the mutual acquaintance of the parties and the introductory speech, lectures began and they caused great interest and discussions.
On January 1, 2021, the United Kingdom officially left the European Union (EU) after 48 years of "brotherhood" in exchange for being able to determine its own future. After Brexit, the UK intends to conclude free trade agreements with the countries of the Asia-Pacific region. To date, London has signed trade agreements with Japan, Canada, Singapore, Switzerland, Vietnam and some other countries. It is expected that by 2022, the countries with which trade agreements are concluded will account for 80% of the UK's foreign trade. This prompted the British Foreign Office to promptly incorporate the financial aid and Development Support programme into its foreign policy.
Businesses everywhere are grappling with the implications of the UK-EU trade deal, especially companies in the UK and EU whose supply chains and trade routes are intimately connected. Multinationals with manufacturing facilities in the UK are concerned that parts sourced from the EU may suddenly be delayed, more expensive, or no longer available. Other complications could also arise from longer border checks and overwhelmed ports, as well as shortages of food, medicine, fuel, and other commodities. Such uncertainties, the region's "new normal" adaptation after Brexit, each company must decide independently.
At the end of the extensive discussion, scientific basis and a rich report on analytical information, the UWED audience was interested in the opinions of professors from England on tourism development in Central Asia, increasing economic indicators, and expressed their views on the consequences of Brexit, European countries and its impact on the global scale. Responding in detail to the questions of young researchers about the educational processes in Europe, in particular, the University of Northumbria, the experts highly appreciated the holding such meetings and the interest of young people from Uzbekistan in political processes.