O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
14.12.2016 30040
Tadbirda mamlakatimizda sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, ularning zamonaviy bilim va taraqqiyot cho‘qqilarini egallashi, o‘z qobiliyat va imkoniyatlarini namoyon etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratilayotgani ta’kidlandi.
Ushbu maqsadga qaratilgan milliy qonunchilik asoslari yaratilgan va doimiy ravishda takomillashtirib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining 2016-yil 15-sentabrda kuchga kirgan “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonuni bu borada o‘ziga xos yangi bosqichni boshlab berdi. Qonun bunday siyosatni shakllantirish va ro‘yobga chiqarishga doir mexanizmlarning huquqiy asoslarini yanada takomillashtirdi. Yoshlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari uchun mas’ul bo‘lgan davlat organlari hamda boshqa tashkilotlar mas’uliyatini kuchaytirdi.
Uchrashuvda talabalarga inson huquq va manfaatlariga oid mamlakatimizda yaratilayotgan keng imkoniyatlar, ulardan unumli foydalanish, Vatanimiz taraqqiyotiga hissa qo‘shishda yoshlar mas’uliyati kabi masalalar bilan bir qatorda O‘zbekistonda istiqlol yillarida amalga oshirilgan sud-huquq islohotlari mazmun-mohiyati haqida atroflicha tushuncha berildi. Talabalar mamlakatimiz sud hokimiyati faoliyati, tarkibiy tuzilishi va vakolatlari to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘lish bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudida tashkil etilgan muzeyda ham bo‘lib, sud tizimi tarixi bilan yaqindan tanishdi.

Встреча со студентами Университета мировой экономики и дипломатии в Верховном суде Республики Узбекистан
14.12.2016 30038
В ходе встречи были отмечены созданные условия для воспитания здорового поколения нашей родины, обеспечения достойных условий для получения современных знаний и достижения новых вершин, и возможность реализации способностей и возможностей молодежи.
Для этих целей существуют все национальные законодательные условия, которые постоянно усовершенствуются.
Закон Республики Узбекистан «о государственной молодежной политике» от 15 сентября 2016 года стал своеобразным новым этапом на этом пути. Настоящий закон закрепил и усовершенствовал механизмы осуществления предусмотренной политики. Также усилил ответственность должностных лиц, деятельность которых тесно связано с вопросами обеспечения прав и законных интересов молодежи.
Кроме того, участникам встречи были объяснены созданные широкие возможности осуществления прав и интересов человека, роль молодежи в развитии нашей страны, также судебно-правовые реформы осуществленные за годы независимости. Благодаря данной встрече студенты смогли получить более широкие знания о судебной власти, составе и полномочиях суда, и получили возможность посетить музей судебной системы Республики Узбекистан, учрежденный Верховным судом Республики Узбекистан.