O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
14.12.2016 30040
Tadbirda mamlakatimizda sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, ularning zamonaviy bilim va taraqqiyot cho‘qqilarini egallashi, o‘z qobiliyat va imkoniyatlarini namoyon etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratilayotgani ta’kidlandi.
Ushbu maqsadga qaratilgan milliy qonunchilik asoslari yaratilgan va doimiy ravishda takomillashtirib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining 2016-yil 15-sentabrda kuchga kirgan “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonuni bu borada o‘ziga xos yangi bosqichni boshlab berdi. Qonun bunday siyosatni shakllantirish va ro‘yobga chiqarishga doir mexanizmlarning huquqiy asoslarini yanada takomillashtirdi. Yoshlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari uchun mas’ul bo‘lgan davlat organlari hamda boshqa tashkilotlar mas’uliyatini kuchaytirdi.
Uchrashuvda talabalarga inson huquq va manfaatlariga oid mamlakatimizda yaratilayotgan keng imkoniyatlar, ulardan unumli foydalanish, Vatanimiz taraqqiyotiga hissa qo‘shishda yoshlar mas’uliyati kabi masalalar bilan bir qatorda O‘zbekistonda istiqlol yillarida amalga oshirilgan sud-huquq islohotlari mazmun-mohiyati haqida atroflicha tushuncha berildi. Talabalar mamlakatimiz sud hokimiyati faoliyati, tarkibiy tuzilishi va vakolatlari to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘lish bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudida tashkil etilgan muzeyda ham bo‘lib, sud tizimi tarixi bilan yaqindan tanishdi.

The meeting with the students of the University of world economy and diplomacy at the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan
14.12.2016 30036
During the meeting the created conditions for education of healthy generation of our homeland, providing worthy conditions for obtaining modern knowledge and achievement of new tops, and a possibility of realization of abilities and opportunities of youth have been noted.
For these purposes there are all national legislative conditions which are constantly improved.
The law of the Republic of Uzbekistan "About the state youth policy" of September 15, 2016 became a peculiar new stage on this way. This law fixed and enhanced mechanisms of implementation of the provided policy. Also strengthened responsibility of officials whose activities it is closely connected with questions of providing the rights and legitimate interests of youth.
Besides, the created ample opportunities of implementation of the rights and interests of the person, a role of youth in development of our country, also judicial and legal reforms performed for years of independence were explained to participants of a meeting. Thanks to this meeting students could gain broader knowledge of judicial authority, structure and powers of court, and had an opportunity to visit the museum of judicial system of the Republic of Uzbekistan founded by the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan.