28-may kuni Moskvada SHHT Yoshlar Kengashi Kotibiyati va SHHT Kotibiyati tomonidan pandemiya davrida SHHT ichki turizmini rivojlantirish boʻyicha qoʻshma konferensiya oʻtkazildi.
Tadbir dasturida SHHT Bosh kotibi Vladimir Norov, SHHTga aʼzo davlatlarning turizmni rivojlantirishga masʼul vazirlik va idoralari vakillari, shuningdek, Butunjahon sayyohlik shaharlari federatsiyasi va SCOLAR Network yoshlar platformasi rahbarlari va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tadqiqotchisi Munisa Zakirova nutqlarini oʻz ichiga oladi.
SHHT Bosh kotibi Vladimir Norov shunday dedi: “Pandemiya xamma davlatlarga juda katta talofat va qiyinchiliklar olib keldi. Xozirgi kunda esa axborot komunikatsiyaning rivojlanib borishi oqibatida kontaktsiz sayyoxatlar, virtual sayyoxatlar rivojlanib, turistik tajribani kengaytirishga va yuqori sifatli xizmat koʻrsatishda va sogʻlom turmush tarzini vrivojlantirishga imkon beradi. Ishonchim komilki, SHHT Kotibiyati turizmni rivojlantirishda oldimizga qoʻyiladigan barcha maqsadlarga erishishga qaratilgan tashabbuslarni amalga oshirishda butun dunyo boʻylab yordam beradi”.
SCOLAR Network yoshlar platformasi raisi Viktoriya Xu, pandemiya davrida qanchalik qiyin boʻlishiga qaramasdan, turli vaqt zonalarida ishni onlayn formatda tashkil qila olganliklari va yarim yil ichida SCOLAR- yani, bu shaharga asoslangan doimiy koʻngillilar jamoasini ochganliklari va bugungi kunda SHHTning 4 ta davlatida 5 ta shaharda faoliyati haqida soʻzlab berdi. U pondemiya paytida onlayn turizm qanday rivojlanishi mumkinligini koʻrish eng muhim narsa edi deydi.
Tadbir davomida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti – “Xalqaro munosabatlar, jahon va mintaqa taraqqiyotining siyosiy muammolari” ixtisosligi boʻyicha stajyor doktarant Munisa Zakirova SHHT makonida turizm sohasida hamkorlikni rivojlantirish uchun madaniy diplomatiya vositalaridan foydalanishga oid fikrlari bilan oʻrtoqlashdi.

International conference on tourism development in the SCO countries during the pandemic
On May 28, the SCO Youth Council Secretariat and the SCO Secretariat held a joint conference in Moscow on the development of SCO domestic tourism during the pandemic.
The program of the event was addressed by the SCO Secretary General Vladimir Norov, representatives of the ministries and departments of the SCO member states, in particular, Denis Kravchenko, Head of the Russian national branch of the SCO Youth Council, Deputy Chairman of the State Duma Committee on Economic Policy, Industry, Innovative Development and Entrepreneurship, Li Baochong, Deputy Secretary General of the World Federation of Tourist Cities, officials of the World Federation of Tourist Cities and the SCOLAR Youth Network, as well as a trainee researcher at the University of World Economy and Diplomacy Munisa Zakirova. The SCO tourism platform JOINPRO was also presented at the conference.
SCO Secretary General Vladimir Norov said that the pandemic has caused great losses and difficulties to all countries. Today, as a result of the development of information and communication, contactless travel, virtual travel will expand tourist services, the situation, will contribute to the development of a healthy lifestyle. I am confident that the SCO Secretariat will contribute to the implementation of initiatives around the world to achieve all the goals set in the development of tourism.
Victoria Hu, chair of the SCOLAR Network youth platform, said that despite the difficulties during the pandemic, they were able to organize their work online in different time zones, and within six months they opened SCOLAR, a permanent group of volunteers based in and about the city and currently working in 5 cities of 4 SCO countries. She said the most important thing during the pandemic was to see how online tourism could develop.
During the event, Munisa Zakirova, a trainee at the University of World Economy and Diplomacy, majoring in International Relations, political Problems of global and regional Development, shared her vision of using cultural diplomacy to develop cooperation in the field of tourism in the SCO.