28-may kuni Moskvada SHHT Yoshlar Kengashi Kotibiyati va SHHT Kotibiyati tomonidan pandemiya davrida SHHT ichki turizmini rivojlantirish boʻyicha qoʻshma konferensiya oʻtkazildi.
Tadbir dasturida SHHT Bosh kotibi Vladimir Norov, SHHTga aʼzo davlatlarning turizmni rivojlantirishga masʼul vazirlik va idoralari vakillari, shuningdek, Butunjahon sayyohlik shaharlari federatsiyasi va SCOLAR Network yoshlar platformasi rahbarlari va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tadqiqotchisi Munisa Zakirova nutqlarini oʻz ichiga oladi.
SHHT Bosh kotibi Vladimir Norov shunday dedi: “Pandemiya xamma davlatlarga juda katta talofat va qiyinchiliklar olib keldi. Xozirgi kunda esa axborot komunikatsiyaning rivojlanib borishi oqibatida kontaktsiz sayyoxatlar, virtual sayyoxatlar rivojlanib, turistik tajribani kengaytirishga va yuqori sifatli xizmat koʻrsatishda va sogʻlom turmush tarzini vrivojlantirishga imkon beradi. Ishonchim komilki, SHHT Kotibiyati turizmni rivojlantirishda oldimizga qoʻyiladigan barcha maqsadlarga erishishga qaratilgan tashabbuslarni amalga oshirishda butun dunyo boʻylab yordam beradi”.
SCOLAR Network yoshlar platformasi raisi Viktoriya Xu, pandemiya davrida qanchalik qiyin boʻlishiga qaramasdan, turli vaqt zonalarida ishni onlayn formatda tashkil qila olganliklari va yarim yil ichida SCOLAR- yani, bu shaharga asoslangan doimiy koʻngillilar jamoasini ochganliklari va bugungi kunda SHHTning 4 ta davlatida 5 ta shaharda faoliyati haqida soʻzlab berdi. U pondemiya paytida onlayn turizm qanday rivojlanishi mumkinligini koʻrish eng muhim narsa edi deydi.
Tadbir davomida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti – “Xalqaro munosabatlar, jahon va mintaqa taraqqiyotining siyosiy muammolari” ixtisosligi boʻyicha stajyor doktarant Munisa Zakirova SHHT makonida turizm sohasida hamkorlikni rivojlantirish uchun madaniy diplomatiya vositalaridan foydalanishga oid fikrlari bilan oʻrtoqlashdi.

Международная конференция по развитию туризма в странах ШОС во время пандемии
28 мая в Москве Секретариат Молодежного совета ШОС и Секретариат ШОС провели совместную конференцию, посвященную развитию внутреннего туризма ШОС в период пандемии.
В программе мероприятия выступили Генеральный секретарь ШОС Владимир Норов, представители министерств и ведомств государств-членов ШОС, в частности, Кравченко Денис Борисович, руководитель российского национального отделения Молодежного совета ШОС, заместитель председателя Комитета Государственной Думы Совета Федерации РФ по экономической политике, промышленности, инновационному развитию и предпринимательству, Ли Баочун, заместитель Генерального секретаря Всемирной Федерации туристических городов, официальные лица Всемирной федерации туристических городов и Молодежной сети SCOLAR, а также стажер исследователь Университета мировой экономики и дипломатии Муниса Закирова. На конференции также была представлена туристическая платформа ШОС JOINPRO.
Генеральный секретарь ШОС Владимир Норов заявил, что пандемия нанесла большие убытки и трудности всем странам. Сегодня, в результате развития информации и коммуникации, бесконтактные путешествия, виртуальные путешествия позволят расширить туристические услуги, ситуацию,будут способствовать развитию здорового образа жизни. Уверен, что Секретариат ШОС будет способствовать реализации инициатив во всем мире для достижения всех поставленных целей в развитии туризма.
Виктория Ху, председатель молодежной платформы SCOLAR Network, сказала, что, несмотря на трудности во время пандемии, они смогли организовать свою работу онлайн в разных часовых поясах, и в течение шести месяцев они открыли SCOLAR, постоянную группу волонтеров, базирующуюся в городе и о его деятельности и в настоящее время работают в 5 городах 4 стран ШОС. Она говорила, что самым важным во время пандемии было посмотреть, как может развиваться онлайн-туризм.
Во время мероприятия Муниса Закирова, стажер Университета мировой экономики и дипломатии по специальности «Международные отношения, политические проблемы мирового и регионального развития», поделилась своим видением использования культурной дипломатии для развития сотрудничества в сфере туризма в ШОС.