Oʻzbekiston Respublikasi IIV akademiyasida Uchinchi Renessans poydevorini yaratish mavzusiga bagʻishlangan respublika ilmiy-nazariy konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining professorlari Shuhrat Gʻoyibnazarov “Uchinchi sharq renessans poydevorining ilmiy asoslari” hamda Rahmon Farmonov esa “Tarixiy tajriba va taraqqiyot, uchinchi renessans” deb nomlangan maʼruzalari bilan ishtirok etishdi.
Tadbirda oxirgi yillarda Oʻzbekiston Oliy va oʻrta maxsus taʼlim sohasidagi ijobiy oʻzgarishlar ayniqsa qayd etildi. Sohadagi yangilanishlar zamon talabidir. Yangi Oʻzbekistonda Uchinchi Renessansning poydevorini yaratishda insonparvarlik tamoyili bilan birga ilm-maʼrifatga ham eʼtibor qaratish muhim. Oʻzbekiston hududi tarixda uzoq vaqt jahon sivilizatsiyasi markazlaridan biri boʻlib kelgan. Zaminimizdan zamonaviy ilm-fan rivojiga hissa qoʻshgan koʻplab buyuk olim va mutafakkirlar yetishib chiqqan. Oʻtmishning beqiyos merosi va tajribasidan foydalangan holda yorqin kelajak poydevorini yaratishga kirishilgan. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning taʼlim sohasidagi islohotlari ham ayni shu maqsadga yoʻnaltirilgan.
Konferensiya soʻnggida IIV akademiyasi tingovchilari bu kabi tadbirlarni oʻtkazishning ahamiyati shuningdek, uchinchi renessans mavzusi boʻyicha zaruriy bilimlarga ega boʻldilar.

Состоялась конференция на тему "К созданию фундамента третьего Ренессанса"
В Академии МВД Республики Узбекистан состоялась Республиканская научно-теоретическая конференция на тему создания фундамента третьего Ренессанса. В нем приняли участие профессора Университета мировой экономики и дипломатии Шухрат Гаибназаров с лекциями "Научные основы фундамента третьего Восточного Ренессанса" и Рахман Фармонов "Исторический опыт и развитие, третий Ренессанс".
На мероприятии было особо отмечено развитие высшего и среднего специального образования в нашей стране в последние годы. Обновление сферы продиктовано требованиями времени. В Новом Узбекистане сейчас закладывается фундамент Третьего Ренессанса, когда огромное значение имеют просвещенность, гуманизм. Узбекистан на протяжении столетий считался одним из центров мировой цивилизации. Наша земля подарила миру выдающихся ученых, внесших вклад в становление современной науки. Опираясь на это бесценное богатство прошлого, мы начали закладывать прочный фундамент светлого будущего. Реализовать намеченное, разумеется, призвано молодое поколение республики. Именно поэтому реформы в области образования обозначены Президентом Шавкатом Мирзиёевым приоритетом государственной политики на ближайшие годы.
В конце конференции слушатели Академии МВД получили необходимые знания о важности проведения подобных мероприятий и о теме третьего Возрождения.