COVID-19 pandemiyasining Markaziy Osiyo Barqaror rivojlanish maqsadlariga taʼsiri yoʻnalishida xalqaro konferensiya oʻtkazildi
21.05.2021 2696
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universitetida “COVID-19 pandemiyasi sharoitida Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda imkoniyatlar va xavf-xatarlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Unda Oliy Majlis Senati aʼzolari, mamlakat vazirliklari va idoralari vakillari, BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar ekspertlari, Markaziy Osiyo mamlakatlari olimlari va tadqiqotchilari, xorijiy oliy oʻquv yurtlari va ilmiy-tadqiqot institutlari hamda JIDU professor-oʻqituvchilari, katta ilmiy izlanuvchi xodimlari qatnashdi.
Tadbirning dastlabki qismida Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyev, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Komiljon Karimov, BMT TDning Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska, Global Europe Center direktori, Kent universiteti professori Yelena Korosteleva, GCRF COMPASS (2017-2021) xalqaro ilmiy loyihasining koordinatorlaridan biri, Markaziy Osiyo boʻyicha Kembrij forumi raisi, Kembrij universiteti Rivojlanish tadqiqotlari markazi professori Sidxart (Montu) Saksena nutq soʻzlashdi.
Markaziy Osiyoda pandemiya oqibatidagi jahon savdosi koʻrsatkichlarining pasayishini mintaqaviy hamkorlik orqali bartaraf etish, COVID-19 dan zarar koʻrgan kichik biznes sektorini qoʻllab-quvvatlash, asosan ayollar mehnat qiluvchi xizmat koʻrsatish, toʻqimachilik va savdo sohasidagi karantin davri muammolarini yechish, jamiyatda parlamentarizmni rivojlantirish kabilar bugungi kunning dolzarb masalalaridan hisoblanadi.
Konferensiya davomida toʻrtta yoʻnalishda iqtisodiy oʻsishni taʼminlash, qashshoqlik va tengsizlikni kamaytirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, xalqaro hamkorlik jihatlari, COVID-19 pandemiyasi nuqtayi nazaridan BRMga erishishda tahdid va imkoniyatlar va hokazolar koʻrib chiqildi.
Maʼruzalarda iqtisodiy oʻsish va bandlikni taʼminlash, COVID-19 pandemiyasi davrida va inqirozdan keyingi davrda ijtimoiy himoya tizimi samaradorligi, samarali boshqaruvning institusional va huquqiy jihatlari, barqaror rivojlanish maqsadida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, sogʻliqni saqlash tizimlarini takomillashtirish, taʼlim va xizmatlar sifatini oshirish, iqlim oʻzgarishi oqibatlarining oldini olish masalalariga eʼtibor qaratildi.
Ishtirokchilar pandemiyaga qarshi tizimli choralar koʻrish borasida mintaqa mamlakatlari orttirgan tajribani oʻrganishdi, bu COVID-19 tarqalishi oqibatida kelib chiqadigan xatar va tahdidlarni, inqirozni bartaraf etish boʻyicha muhim ilmiy va amaliy takliflar hamda tavsiyalar ishlab chiqish va Markaziy Osiyoda BRMni amalga oshirishda muvaffaqiyatga erishish imkonini berdi.

The University of World Economy and Diplomacy hosted an international scientific and practical conference on the topic: "Opportunities and risks in achieving the Sustainable Development Goals in Central Asia in the context of the COVID-19 pandemic.
It was attended by members of the Senate of the Oliy Majlis, representatives of ministries and departments of the country, experts of the UN and other international organizations, scientists and researchers from Central Asian countries, foreign universities and research institutes, as well as faculty members, senior researchers-applicants of the UWED.
First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Sodik Safoev, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Komiljon Karimov, UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska, Director of the Global Europe Center, Professor of the University of Kent Elena Korosteleva, Co-coordinator of the international scientific project GCRF COMPASS (2017-2021), Chairman of the Cambridge Forum on Central Asia, Professor of the Center for Development Studies of the University of Cambridge Sidhart (Montu) Saxena.
In Central Asia, the most pressing issues today are addressing the decline in global trade indicators caused by the pandemic through regional cooperation, supporting the small business sector affected by COVID-19, addressing the quarantine period in the areas of consumer services, textiles and trade, and developing parliamentarism in society.
During the conference, the issues of ensuring economic growth, reducing poverty and inequality, strengthening social protection, aspects of international cooperation, threats and opportunities in achieving the SDGs in the context of the COVID-19 pandemic and others were discussed in four thematic sections.
The reports focus on ensuring economic growth and employment, the effectiveness of the social protection system during the COVID-19 pandemic and in the post-crisis period, institutional and legal aspects of effective governance, expanding international cooperation for sustainable development, improving health systems, improving the quality of education and services, and preventing the effects of climate change.
The participants studied the experience of applying systemic measures to counter the pandemic, acquired by the countries of the region, which allowed them to develop important scientific and practical proposals and recommendations for overcoming the risks and threats caused by the spread of COVID-19, for overcoming the crisis and further advancing the implementation of the SDGs in Central Asia.