Oʻzbekiston va Avstriya mutaxassislari hamkorlikni mustahkamlash uchun eng maqbul davr toʻgʻrisida
Vena, 7-may. / "Dunyo" AA /. Mamlakatimizning Avstriyadagi elchixonasi Vena Diplomatik Akademiyasi va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Oliy diplomatiya maktabi bilan birgalikda "Oʻzbekiston va Yevropa oʻrtasida aloqalarni mustahkamlash" mavzusida veb-seminar tashkil etdi, bu haqda "Dunyo" AA xabar qilmoqda.
Oʻzbekiston Elchisi Abat Fayzullayev va Vena Diplomatik Akademiyasi direktorining oʻrinbosari Syuzanna Keppler-Shlezinger vebinar ishtirokchilarini kutib olishdi.
Vebinarda Yevropa Ittifoqining tashqi siyosiy faoliyat xizmati (YEI TSFX ) mutaxassisi, Evropa Ittifoqining Oʻzbekiston bilan aloqalari koordinatori Kris Kendall, Avstriyaning Evropa tadqiqotlari va xavfsizlik siyosati instituti direktori Velina Tchakarovalar nutq soʻzlashdi. JIDU tomonidan “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi mudiri Ulugʻbek Xasanov, “Siyosatshunoslik” kafedrasi mudiri Faridun Sattarov, shuningdek, Xalqaro iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar markazining ilmiy xodimi Akram Umarov ishtirok etdi.
Tadbir Vena Diplomatik Akademiyasining "Feysbuk" ijtimoiy tarmogʻidagi rasmiy sahifasida onlayn tarzda toʻgʻridan-toʻgʻri namoyish etildi. Veb-seminarni Avstriya va Evropa Ittifoqining boshqa mamlakatlaridagi siyosiy, akademik, ilmiy va ekspert-tahliliy doiralarning 600 dan ortiq vakillari tomosha qildilar.
Avstriya va Oʻzbekistonning ekspertlar va ilmiy doiralari oʻrtasidagi birinchi bunday tadbirni ochib bergan elchi veb-seminar ishtirokchilariga Oʻzbekistonning siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarida mamlakat hayotida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar toʻgʻrisida maʼlumot berdi. Ushbu islohotlar Oʻzbekiston va Yevropa oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarning yangi bosqichini boshlash uchun asos boʻlishini tasdiqlashdi.
Suzanna Keppler-Shlezinger Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va oʻzgarishlarni yuqori baholadi, hamda, avstriyalik va yevropalik akademik va ishbilarmon doiralarning Oʻzbekiston bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga qiziqishi tobora ortib borayotganligini taʼkidladi.
Kris Kendall Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston bilan 1991-yilda mustaqillikka erishganidan buyon faol hamkorlik olib borayotganini taʼkidladi. Shu bilan birga, u 2016-yildan beri tomonlar oʻrtasidagi munosabatlar ijobiy tomonga keskin oʻzgarganligini alohida taʼkidladi. Yevropalik ekspertning taʼkidlashicha, shu vaqtdan boshlab Yevropa-Oʻzbekiston munosabatlari nafaqat yangi siyosiy va iqtisodiy sohalarda, balki taʼlim, migratsiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, logistika va transport sohalarida va mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash sohalarida ham jadal rivojlandi.
Soʻnggi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda erishilgan yutuqlarni qayd etib, Yevropa Ittifoqi vakili Oʻzbekiston tomonidan Yevropa Ittifoqining "GSP +" umumiy imtiyozlar tizimidan foydalanuvchi mamlakat maqomini olganligini va bu natijaga erishish uchun Oʻzbekiston hukumati tomonidan amalga oshirilgan ulkan ishlarini taʼkidladi. Shu nuqtayi nazardan, Kris Kendall Oʻzbekistonning Jahon Savdo Tashkilotiga aʼzo boʻlish niyatini taʼkidlab, Yevropa Ittifoqi, shuningdek uning institutlari ushbu masalada oʻzbek tomoniga barcha zarur yordamini berishga tayyor ekanligini bildirdi.
Oʻzaro munosabatlarni rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlari deb xususiy sektor va kapital bozorini rivojlantirish, sarmoyalarni targʻib qilish va sarmoya muhitini yaxshilash, innovatsion texnologiyalarni olib kelish, integratsiya jarayonlarida mintaqaviy hamkorlik, shuningdek, ijtimoiy hayotni amalga oshirishda institutsional hamkorlik va demokratik islohotlar belgilangan. Shuningdek, ekspertlar mintaqada xavfsizlikni taʼminlash, shuningdek Afgʻonistonda tinchlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha yaqin hamkorlik qilish imkoniyatlarini taʼkidladilar.
Tadbir yakunida, ekspertlar hozirgi davr va ikki tomonlama munosabatlar darajasi ham siyosiy, ham savdo-iqtisodiy sohalarda hamkorlikni mustahkamlash uchun eng qulay imkoniyat degan xulosaga keldilar.

Эксперты Узбекистана и Австрии об оптимальном моменте для укрепления сотрудничества
ВЕНА, 7 мая. /ИА «Дунё»/. Посольством нашей страны в Австрии совместно с Венской дипломатической академией и Высшей школой дипломатии при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) был организован вебинар на тему «Наведение мостов между Узбекистаном и Европой», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Участников вебинара приветствовали Посол Узбекистана Абат Файзуллаев и заместитель директора Венской дипакадемии Сюзанне Кепплер-Шлезингер.
С докладами выступили специалист Европейской службы внешнеполитической деятельности ЕС (ЕСВД ЕС), координатор взаимоотношений ЕС с Узбекистаном Крис Кендалл, директор Австрийского института европейских исследований и политики безопасности Велина Тчакарова. УМЭД представляли заведующий кафедрой «Международных отношений» Улугбек Хасанов, заведующий кафедрой «Политологии» Фаридун Саттаров, а также научный исследователь Центра международных экономических и политических исследований Акрам Умаров.
Мероприятие транслировалось в режиме онлайн на официальной странице Венской дипакадемии в социальной сети «Facebook». Вебинар просмотрели более 600 представителей политических, академических, научных и экспертно-аналитических кругов Австрии и других стран Евросоюза.
Открывая первое подобное мероприятие между экспертными и академическими кругами Австрии и Узбекистана, Посол информировал участников вебинара об осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформах в политической, социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах жизни страны, которые послужили основой для начала нового этапа двусторонних отношений между Узбекистаном и Европой.
Сюзанне Кепплер-Шлезингер высоко оценила проводимые реформы и преобразования в Узбекистане, а также отметила нарастающий интерес как австрийских, так и европейских академических и бизнес-кругов к установлению сотрудничества с Узбекистаном.
Крис Кендалл отметил активное сотрудничество ЕС с Узбекистаном с момента приобретения независимости нашей страной в 1991 году. При этом он отдельно подчеркнул, что взаимоотношения между сторонами кардинально изменились после 2016 года. Как отметил европейский эксперт, с этого момента европейско-узбекские отношения вышли на качественно новый уровень, динамично развиваясь не только по политическим и экономическим направлениям, но также в сфере образования, миграции, сохранения окружающей среды, логистики и транспорта, а также обеспечения региональной безопасности.
Отмечая достижения в двусторонних отношениях за последние годы, представитель ЕС особо подчеркнул приобретение Узбекистаном статуса страны-бенефициара Всеобщей системы преференций «ГСП+» Европейского союза, а также проделанную огромную работу правительством Узбекистана для достижения этого результата. В данном контексте Крис Кендалл подчеркнул намерение Узбекистана вступить во Всемирную торговую организацию и заверил, что ЕС, а также его институты готовы оказать всю необходимую поддержку узбекской стороне по данному вопросу.
Перспективными направлениями для развития взаимоотношений были обозначены развитие частного сектора и рынка капитала, продвижение инвестиций и улучшение инвестиционной среды, трансфер инновационных технологий, региональное сотрудничество в интеграционных процессах, а также институциональная кооперация в сфере осуществления социальных и демократических реформ. Эксперты также отметили возможности в более тесном сотрудничестве по вопросам обеспечения безопасности в регионе, а также мира и стабильности в Афганистане.
По итогам мероприятия эксперты сошлись во мнении, что нынешнее время и уровень двусторонних отношений – это оптимальный момент для укрепления сотрудничества, как на политическом, так и торгово-экономическом направлениях.