Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Mamlakatimizda oʻzbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 2020-yil 20-oktyabrda PF-6084-son Farmoni ijrosini taʼminlash hamda taʼlim muassasalarida davlat tili toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga rioya etilishi holatini oʻrganish maqsadida Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining ishchi guruhlari shakllantirilgandi.
7-may kuni Dilrabo Bahronova boshchiligidagi ana shu ishchi guruh aʼzolari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida davlat tili toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga rioya etilishi holatini oʻrganib chiqishdi. Tashrif yakunida ishchi guruh aʼzolari universitetdagi davlat tilining amaliyotda joriy etilishi holatini qoniqarli baholab, bu sohadagi ishlarni yanada takomillashtirish borasida oʻz tavsiyalarini berdilar.

В целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка в нашей стране и совершенствованию языковой политики в стране" № УП-6084 от 20 октября 2020 года были сформированы рабочие группы Министерства высшего и среднего специального образования, а также для изучения состояния соблюдения требований Законодательства Республики Узбекистан.
7 мая члены рабочей группы во главе с Дилрабо Бахроновой изучали вопросы соблюдения законодательства о государственном языке в Университете мировой экономики и дипломатии. В конце визита члены рабочей группы поставили удовлетворительную оценку по использованию государственного языка университетом и дали свои рекомендации по дальнейшему усовершенствованию работы в этой области.