TIASIV va Davlat soliq qo'mitasi vakillarining 5-kurs talabalari bilan “Bitiruvchilar soati” doirasida bo'lib o'tgan ma'ruzasi to'g'risida
24.11.2016 33490
2016-2017 o'quv yiliga mo'ljallangan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini yanada rivojlantirish bo'yicha istiqbolli tadbirlar rejasidagi vazifalarni amalga oshirish va universitet bitiruvchilarini ushbu idoralar faoliyati bilan yaqindan tanishtirish hamda iqtidorli bitiruvchilarni ishga jalb qilish maqsadida tashkil etilgan “Bitiruvchilar soati”da Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi “Xalqaro hamkorlik markazi” AJ xodimlar bo'yicha ish yurituvchi inspektori Latipova Nafisa Nailevna, “Uzsanoateksport” AJ xodimlar bilan ishlash xizmati boshlig'i (nachalnik slujb po upravleniyu personalom) va Davlat soliq qo'mitasi Kadrlar bilan ishlash boshqarmasi bosh mutaxassislari N.A.Alimova, N.Saidova, N.Djamilovalar tomonidan vazirlik va qo'mita faoliyati, tarkibi, kadrlarni shakllantirish tartibi hamda ularga qo'yiladigan asosiy talablar borasida ma'ruza o'qildi.
Mazkur uchrashuv amaliyotdan keltirilgan misollar bilan yoritib berilganligi talabalarning bu boradagi tasavvurlari va ko'nikmalarini yanada boyitdi.
Uchrashuv yakunlariga ko'ra talabalar O'zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi va O'zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo'mitasi bilan bog'lik turli masalalar bo'yicha fikr va mulohazalar almashdilar.

В целях осуществления задач, поставленных в 2016-2017 учебных годах, в плане перспективных мер по дальнейшему развитию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии и ознакомления выпускников университета с деятельностью данных министреств, а также для привлечения одаренных выпускников на работу, была проведена лекция в рамках “Часа выпускников” представителем Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли АО “Халқаро ҳамкорлик маркази” Латиповой Нафисовой Наильевной, а также с начальником службы по управлению персоналом АО “Узсаноатэкспорт” и  главными специалистами службы по управлению персоналом Государственного налогового комитета Алимовой А., Саидовой Н., Джамиловой Н. на тему деятельности комитета и министерства, их состава, порядка формирования кадров, а также основных требований к работникам.
Данная лекция отличалась примерами из практики выступающих, что укрепило знания студентов об этих государственных органах.
По итогам лекции студенты обменялись своими мнениями о Государственном налоговом комитете и Министерстве внешних экономических связей, торговли и нвестиций и получили ответы на свои вопросы.