JIDU Shanxay universiteti bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyadi
Joriy yilning 26-aprelida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati hamda Xitoyning yetakchi OTMdan biri boʻlgan Shanxay universiteti oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Videokonferensiya koʻrinishida tashkil etilgan muloqotda tomonlar ikki universitet oʻrtasida ilmiy-akademik va qoʻshma oʻquv dasturlari boʻyicha hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Onlayn uchrashuvda tomonlar raqamli iqtisodiyot, xalqaro biznes va raqamli moliya kabi yoʻnalishlarini oʻz ichiga oluvchi ikki diplomli qoʻshma magistratura dasturini yoʻlga qoʻyish istiqbollarini muhokama qilishdi. Mazkur yoʻnalishlarda qoʻshma magistratura dasturini ishlab chiqish va hamkorlik Memorandumini imzolash boʻyicha kelishib olindi.
Maʼlumki, Xitoy raqamli iqtisodiyot rivojlangan dunyo mamlakatlari safida yetakchi oʻrinda. Oʻzbekistonda ham raqamli iqtisodiyot bilan bogʻliq yoʻnalishlar rivojini hisobga olgan holda Shanhay universiteti bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik sohada yuqori malakali kadrlarni yetkazib berishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shanxay universiteti 1922-yilda tashkil etilgan hamda Xitoy va dunyodagi yetakchi taʼlim muassasalari reytingidan joy olgan. Universitetda 67 ta bakalavriat, 131 ta magistratura va 37 ta doktorantura dasturlari boʻyicha mutaxassislar tayyorlanadi. Shanxay universitetiga har yili 2000 dan ortiq xorijlik talabalar oʻqishga qabul qilinadi.

UWED establishes contacts with the Shanghai University
On April 26 of this year negotiations were held between the leadership of the University of World Economy and Diplomacy and one of the leading universities in China - Shanghai University.
During the dialogue in the format of a video conference, the parties discussed the possibilities of cooperation between the two universities, including scientific and academic interaction, as well as joint educational programs.
At the online meeting, the parties discussed the possibility of launching a joint master's program in the double degree diploma format, covering areas such as digital economy, international business and digital finance. An agreement was reached on signing a Memorandum of Cooperation and working out a joint master's program in these areas.
As is well-known, China is one of the world leaders in the development of the digital economy. Given the advanced development of industries related to the digital economy in Uzbekistan, cooperation with Shanghai University is intended to make a significant contribution to the training of highly qualified personnel in this industry.
Shanghai University was founded in 1922 and highly ranks among the leading universities in China and the World. The university trains specialists in 67 undergraduate programs, 131 master's degrees and 37 doctoral programs. More than 2,000 international students are admitted to Shanghai University annually.