JIDU Shanxay universiteti bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyadi
Joriy yilning 26-aprelida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati hamda Xitoyning yetakchi OTMdan biri boʻlgan Shanxay universiteti oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Videokonferensiya koʻrinishida tashkil etilgan muloqotda tomonlar ikki universitet oʻrtasida ilmiy-akademik va qoʻshma oʻquv dasturlari boʻyicha hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Onlayn uchrashuvda tomonlar raqamli iqtisodiyot, xalqaro biznes va raqamli moliya kabi yoʻnalishlarini oʻz ichiga oluvchi ikki diplomli qoʻshma magistratura dasturini yoʻlga qoʻyish istiqbollarini muhokama qilishdi. Mazkur yoʻnalishlarda qoʻshma magistratura dasturini ishlab chiqish va hamkorlik Memorandumini imzolash boʻyicha kelishib olindi.
Maʼlumki, Xitoy raqamli iqtisodiyot rivojlangan dunyo mamlakatlari safida yetakchi oʻrinda. Oʻzbekistonda ham raqamli iqtisodiyot bilan bogʻliq yoʻnalishlar rivojini hisobga olgan holda Shanhay universiteti bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik sohada yuqori malakali kadrlarni yetkazib berishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shanxay universiteti 1922-yilda tashkil etilgan hamda Xitoy va dunyodagi yetakchi taʼlim muassasalari reytingidan joy olgan. Universitetda 67 ta bakalavriat, 131 ta magistratura va 37 ta doktorantura dasturlari boʻyicha mutaxassislar tayyorlanadi. Shanxay universitetiga har yili 2000 dan ortiq xorijlik talabalar oʻqishga qabul qilinadi.

26 апреля с.г. состоялись переговоры между руководством Университета мировой экономики и дипломатии и одного из ведущих ВУЗов Китая – Шанхайским университетом.
В ходе диалога в формате видео-конференции стороны обсудили возможности сотрудничества между двумя университетами, включая научно-академическое взаимодействие, а также совместные учебные программы.
На онлайн-встрече стороны обсудили возможность запуска совместной магистерской программы в формате двойного диплома, охватывающей такие области, как цифровая экономика, международный бизнес и цифровые финансы. Достигнута договоренность о подписании Меморандума о сотрудничестве и проработке совместной магистерской программы по этим направлениям.
Как известно, Китай является одним из мировых лидеров по развитию цифровой экономики. Учитывая опережающее развитие отраслей связанных с цифровой экономикой в Узбекистане, сотрудничество с Шанхайским университетом призвано внести значительный вклад в подготовку высококвалифицированных кадров в данной отрасли.
Шанхайский университет был основан в 1922 году и входит в число ведущих университетов Китая и мира. Университет готовит специалистов по 67 программам бакалавриата, 131 магистратуры и 37 докторских программ. В Шанхайский университет ежегодно поступает более 2000 иностранных студентов.