"Xalqaro munosabatlar" fakultetida rossiyalik ekspertlar bilan onlayn uchrashuv tashkil qilindi
Aleksandr Gorchakov nomidagi ommaviy diplomatiyani qoʻllab-quvvatlash Fondi, Oʻzbekistondagi SHHT xalq diplomatiyasi markazi hamkorlikda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida oʻzaro doʻstona muloqot oʻtkazdilar. “Rossiya va Oʻzbekiston: hamkorlik masalalari” mavzusida tashkil etilgan uchrashuvni A.Gorchakov nomidagi ommaviy diplomatiyani qoʻllab-quvvatlash Fondi direktor oʻrinbosari Darya Lobanova hamda Oʻzbekistondagi SHHT xalq diplomatiyasi markazi direktori Qobiljon Sobirovlar kirish soʻzi bilan ochib berishdi. Unda Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasida deyarli barcha sohadagi olib borilayotgan hamkorlik munosabatlari haqida ijobiy fikrlar bildirildi. Xususan, oʻzaro tovar aylanmasining miqdori (2020-yilda bu koʻrsatkich 15 %ga oshib 5,9 mlrd dollarni tashkil etdi), biznes-forumlar, koʻrgazmalar, hukumatlararo komissiyalarning muntazam oʻtkazilishini alohida taʼkidlab oʻtish mumkin.
Shundan soʻng, uchrashuvning “Pandemiyaning Rossiya-Oʻzbekiston munosabatlariga taʼsiri: YEOII va Oʻzbekiston oʻrtasidagi munosabatlarning rivojlanish istiqbollari singari savdo-iqtisodiy jihatlar” mavzusidagi 1 boʻlimi boshlandi. Boʻlim moderatori JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Murat Bahodirov ishtirok uchun yigʻilganlarga minnatdorchilik bildirdi. Mazkur boʻlimda Ye.M. Primakov nomidagi RFA Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar milliy tadqiqot institutining Sovet davridan keyingi tadqiqotlar markazi boʻlim mudiri, yetakchi ilmiy xodim, s.f.n. Yelena Kuzmina, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi bosh ilmiy xodimi Nodira Qurbonbayeva va RFA Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar milliy tadqiqot institutining Markaziy Osiyo boʻlimi mudiri, s.f.d. Dina Malishevalarning maʼruzalari tinglandi.
Keyingi “Rossiya va Oʻzbekiston madaniy-gumanitar hamkorligi, fan, taʼlim, fuqarolik jamiyati aloqalari” deb nomlangan boʻlimda moderatorlik qilgan Ommaviy diplomatiyani qoʻllab-quvvatlash Fondi loyiha rahbari Andrey Gorbunov ikki davlatning ijtimoiy sohadagi hamkorligiga qaratilgan keyingi maʼruzalarga navbat berdi. Unda M.V.Lomonosov nomidagi MDU axboriy-tahlil markazi direktori Darya Chijova, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining zamonaviy tarixni muvofiqlashtirish va uslubiy markazi boʻlimi mudiri, t.f.d, professor, Mirzohid Rahimov, Rossiyadagi MDXMI diretori, s.f.n. Ivan Safranchuk, va “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bosh mutaxassisi Jamshid Sharipovlar qatnashishdi.
Doʻstona koʻrinishda oʻtgan uchrashuvda ikki davlat ekspertlari hamkorlik munosabatlarning koʻrsatkichlari va kelgusidagi istiqbollari boʻyicha fikr almashdilar.

На факультете Международных отношений организована онлайн-встреча с российскими экспертами
Фонд поддержки публичной дипломатии им. А.М. Горчакова и Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане провели дружеский диалог в Университете мировой экономики и дипломатии. Встречу на тему «Россия и Узбекистан: вопросы сотрудничества» открыли заместитель директора Фонда поддержки общественной дипломатии им. М.А.Горчакова Дарья Лобанова и директор Центра общественной дипломатии ШОС в Узбекистане Кобилжон Собиров. Положительные отзывы были высказаны о сотрудничестве между Узбекистаном и Россией практически по всем направлениям. Ярким тому свидетельством являются динамичный рост объема товарооборота (в 2020 году он увеличился на 15 процентов и составил 5,9 миллиарда долларов США), регулярное проведение бизнес-форумов, выставок, заседаний межправительственных комиссий.
Затем началась первая часть встречи на тему «Влияние пандемии на российско-узбекские отношения: торгово-экономические аспекты, включая перспективы развития отношения между ЕАЭС и Узбекистаном». Модератор секции декан факультета Международные отношения УМЭД Мурат Баходиров поблагодарил всех за участие. В этом разделе приняли участие следующие участники со своими докладами: Елена Кузьмина, к.п.н., зав.сектором, ведущий научный сотрудник Центра постсоветских исследований ИМЭМО им. Е.М. Примакова РАН, Надира Курбанбаева, главный научный сотрудник Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан, Дина Малышева, доктор политических наук, заведующая сектором Центральной Азии ИМЭМО РАН.
Андрей Горбунов, руководитель проекта Фонда поддержки общественной дипломатии имени А. Горчаков выступил модератором в следующем разделе «Культурно-гуманитарное сотрудничество России и Узбекистана: наука, образование, связи гражданских обществ». В этой части выступили с докладом о социальном сотрудничестве двух стран Дарья Чижова, директор Информационно-аналитического центра МГУ им. М.В. Ломоносова, Мирзохид Рахимов, доктор исторических наук, профессор, руководитель отдела Координационно-методического центра по вопросам новейшей истории Академии наук Республики Узбекистан, Сафранчук Иван Алексеевич, кандидат политических наук, директор Центра евразийских исследований МГИМО МИД России, и Джамшид Шарипов, главный специалист Центра «Стратегия развития»
В ходе дружеской встречи эксперты двух стран обменялись мнениями об индикаторах и перспективах сотрудничества.