Bugungi kunda til butun dunyo bo‘ylab ikki milliarddan ortiq odamlar uchun aloqa vositasiga aylangan. Vaholanki, bundan 15 asr oldin ham barcha uch qabilalar kundalik hayotidagi muloqot uchun til muhim rol o‘ynagan. Hozirgi kunda ingliz tilining dunyo miqyosida kundan kunga nufuzi yanada ortib borayotganini yoshlar hayotida tutgan o‘rnidan bilish qiyin emas. Yon-atrofimizda til o‘rganuvchi yoshlar, ayniqsa, talabalar soni ortayotir. Qayerga qarasangiz, ingliz tilini o‘qitish kurslari tashkil etilganiga, o‘quv kurslari e’lonlariga ko‘zingiz tushadi.
Jahon hamjamiyatida o‘z muhim o‘rniga ega nufuzli Birlashgan Millatlar Tashkiloti rasmiy ishchi tillaridan bo‘lgan arab, xitoy, ingliz, fransuz, rus va ispan tillari orasida ingliz tilining alohida ahamiyat kasb etishiga eng birinchi sabablardan biri uning kompyuter dasturlash va internet tili ekanligidadir.
Tarixdan ma’lumki, Birinchi Jahon urushi qarz beruvchi mamlakat yetakchilari bo‘lmish ingliz siyosatchilari urushdan so‘ng, qarzdor davlatlarning boshqaruvchilariga aylangan. XX asrning ikkinchi yarmida esa butun dunyoda AQShning taraqqiy etgan davri boshlangan. Qachonlardir Angliya mustamlakasi bo‘lgan AQSh dunyoda eng kuchli mamlakatga aylanib, o‘z mahsulotlari bilan jahon bozorlarini to‘ldirdi. Amerikada kompyuter va internet yaratilishi ingliz tilini butun yer shariga tarqalishiga olib keldi. Ushbu mamlakatdagi hayot tarzi butun dunyo aholisida qiziqish uyg‘otib, amerikaliklarga yaqinroq bo‘lib, ular bilan muloqot qilish maqsadida ko‘plar ingliz tilini o‘rgana boshladi.
Bugun ingliz tili butun dunyodagi eng muhim muloqot tili sifatida e’tirof etilmoqda. Shuni alohida ta’kidlash lozimki, ushbu til dunyoning 70 mamlakatida rasmiy aloqa vositasi sanaladi. Ingliz tili 500 milliondan ko‘proq kishining asosiy muloqot tili bo‘lib, yana 1 milliard 300 millionga yaqin inson uchun ikkinchi til hisoblanadi. Yil sayin xalqaro tashkilotlarda va korxonalarda ishlayotgan odamlar soni oshib bormoqda va bu ularning ish sohasidagi kerak bo‘ladigan ingliz tilini yaxshilash va muvaffaqiyatga erishish uchun ajoyib imkoniyat hisoblanadi.
Ta’kidlash lozimki, dunyoning deyarli yarim adabiyoti aynan ingliz tilida nashr etilganligi, hatto ingliz tili taniqli buyuk ingliz adiblari Uilliam Shekspir, Jonatan Svift, Volter Skot, Charlez Dikkenz kabilarning tili ekanligi, dunyoda bu tilda hatto xitoy mandarin lahjasi va hindi tillaridan ham ko‘proq dunyo aholisi gaplashishi  ham ingliz tilini jahon hamjamiyatida muhim o‘rin egallashiga yaqqol misoldir.
Bugungi kunda 23-aprel sanasi butun dunyoda “Xalqaro ingliz tili bayrami kuni” sifatida keng nishonlanib kelinmoqda. Ushbu bayram ilk bora 2010-yilda arab tili kuni, xitoy tili kuni, fransuz tili kuni, rus tili kuni va ispan tili kuni bilan bir qatorda nishonlandi. Ushbu tillar BMTning maxsus ishchi tillari bo‘lib, bu kunlarni nishonlash orqali jahonda ushbu tillarni o‘rganishga bo‘lgan qiziqishni oshirish ko‘zda tutilgan.
Xo‘sh, nega aynan bayram sifatida nishonlash uchun 23-aprel sanasi tanlangan? Chunki  ushbu kunda “Romeo va Juletta”, “Qirol Lir”, “Otello”, “Makbet” kabi nodir asarlar muallifi, uyg‘onish davri buyuk ingliz dramaturgi va shoiri Uilliam Shekspir tavallud topgan kun ekanligi ham ingliz tilini xalqaro til o‘rnida yanada mavqeini oshirganligini e’tirof etish mumkin.
Bugun ingliz tilini chuqur o‘rganish, uni bilish har bir o‘qimishli inson uchun, har qanday soha egasi bo‘lishni xohlagan talabalar uchun juda muhimdir.

23 апреля - Международный день английского языка
На самом деле сегодня язык стал средством общения для более чем двух миллиардов людей во всем мире. Однако еще 15 веков назад язык играл важную роль в повседневной жизни всех трех племен для общения. В настоящее время нетрудно узнать из того места, где английский язык занимает место в жизни молодежи, что престиж мира растет день ото дня. Вокруг нас растет число молодых людей, изучающих языки, особенно студентов. Куда бы вы ни посмотрели, ваш взгляд падает на создание курсов английского языка, объявления о курсах повышения квалификации.
Из официальных рабочих языков Организации Объединенных Наций, занимающей свое значительное место в мировом сообществе, несомненно, тот факт, что она является языком компьютерного программирования и особенно языком Интернета, является одной из первых причин, почему английский язык имеет особое значение среди арабского, китайского, английского, французского, русского и испанского языков как глобальный язык.
Как известно из истории, английские политики, которые были лидерами страны-кредитора в Первую мировую войну, стали правителями заимствованных государств после войны. А во второй половине двадцатого века во всем мире начался цивилизованный период Соединенных Штатов. США, бывшие когда-то колонией Англии, стали самой могущественной страной в мире и заполнили мировые рынки своей продукцией. Создание компьютеров и Интернета в Америке привело к распространению английского языка по всему земному шару. Образ жизни в этой стране интересовал все население мира и был ближе к американцам, с целью общения с ними многие стали изучать английский.
Сейчас английский язык признан самым важным языком общения во всем мире. Стоит отметить, что этот язык считается официальным средством общения в 70 странах мира. Английский язык является основным языком общения более чем 500 миллионов человек и является вторым языком еще для 1 миллиарда 300 миллионов человек. День ото дня растет число людей, работающих в международных организациях и на предприятиях, и это прекрасная возможность улучшить и достичь того английского языка, который им нужен в своей сфере деятельности.
Следует отметить, что почти половина мировой литературы издается на английском языке, и даже тот факт, что английский язык является языком известных великих английских писателей Шекспира, Джонатана Свифта, Вольтера Скотта, Чарльза Диккенса и т. Д., является очевидным примером того, что в мире на этом языке говорит больше мирового населения, чем даже на китайских мандаринских диалектах.
Сегодня 23 апреля широко отмечается во всем мире как Международный день английского языка. Этот праздник впервые отмечался в 2010 году в дополнение к дню арабского языка, дню китайского языка, дню французского языка, дню русского языка и дню испанского языка. Эти языки являются специальными рабочими языками ООН, и, празднуя эти дни, планируется повысить интерес всего мира к изучению этих языков.
Так почему же именно 23 апреля было выбрано для празднования в качестве праздника? Потому что тот факт, что в этот день у автора таких гениальных произведений, как “Ромео и Джульетта”, “Король Лир”, “Отелло”, “Макбет”, период пробуждения пришелся на день рождения великого английского драматурга и поэта Уильяма Шекспира, также можно признать, что английский язык еще больше укрепил свои позиции на месте международного языка.
На сегодняшний день углубленное изучение английского языка, знание его очень важно для каждого образованного человека, для студентов, которые хотят стать обладателями любой сферы.