O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 9-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 11-aprel kuni JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 1-bosqich talabalari fakultet ish yurituvchisi murabbiylik guruhi rahbarligida Samarqand shahrida bo‘lishdi.
Shuni alohida qayd etish lozimki, ko‘hna va navqiron Samarqand o‘zining jozibadorligi hamda haqiqiy sharqona mehmondo‘stlikning chinakam namunasi ekanligi bilan ajralib turadi. Tarixdan ma’lum, Samarqand shahri ilk o‘rta asrlarda Turk xoqonligi tarkibida bo‘lgan. Lekin 712-yilda ushbu shahar Qutayba ibn Muslim boshchiligidagi arablar tomonidan bosib olinib, Katta Xuroson va Movarounnahrning markaziga aylangan.
Bundan tashqari, ushbu shahar IX asrda Somoniylar, X asrda esa Qoraxoniylar davlatining tarkibiga kirgan. Buyuk bobomiz Amir Temur hokimiyat tepasiga kelganidan so‘ng shahar yana poytaxtga aylandi, vayron qilingan binolar tiklanib, shahar avvalgi ko‘rkamligi holiga qaytarildi.
Bugungi kunda Samarqand navqiron shaharlardan biri bo‘lib qolmoqda. Uzoq yillik tarixiga qaramay, o‘ziga xosligi va betakror qiyofasini yo‘qotmagan. Fred Barnard ta’biri bilan aytganda: “Yuz marta eshitgandan ko‘ra, bir marta ko‘rgan afzaldir”. Ro‘yi zamin sayqali bo‘lgan Samarqand shahriga xush kelibsiz!

Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан” от 9 февраля 2021 года 11 апреля текущего года студенты 1-го курса факультета “Международные отношения” УМЭД под руководством куратора группы посетили город Самарканд.
Следует особо отметить, что город Самарканд отличается от других городов своей привлекательностью и подлинным восточным гостеприимством. Из истории известно, что в раннем средневековье город Самарканд входил в состав Тюркского каганата. Однако в 712 году этот город был захвачен арабами под предводительством Кутайбы ибн Муслима и стал центром большого Хорасана и Мавераннахра.
Кроме того, этот город в IX веке входил в состав государства Саманидов, а в X веке - государства Караханидов. После прихода к власти нашего прадеда Амира Темура город вновь стал столицей, его разрушенные великолепные здания были восстановлены, а город восстановлен в прежнем виде.
Сегодня Самарканд остается одним из самых процветающих городов. Несмотря на свою долгую историю, она не утратила своей уникальности и неповторимого облика. По толкованию Фреда Барнарда: “Лучше один раз увидеть, чем сто раз услышать.” Добро пожаловать в Самарканд!
Эта поездка была организована в строгом соответствии с эпидемиологическими требованиями, направленными на предотвращение коронавирусной инфекции.