6-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Oʻzbekiston Respublikasida islohotlarni chuqurlashtirish davrida tashqi iqtisodiy faoliyatni rivojlantirish istiqbollari: muammolar va yechimlar" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman oʻtkazildi.
Konferensiyada diplomatlar, vazirlik va idora mutaxassislari, oliy oʻquv yurtlari izlanuvchilari va professor-oʻqituvchilari ishtirok yetishdi. Tadbirda mamlakatdagi barqaror taraqqiyotni yanada takomillashtirishga qaratilgan ilmiy-uslubiy yondashuvlar, xususan, liberallashtirish va raqobatbardoshlikni oshirish masalalari, yoshlar siyosatini takomillashtirish, bandlik va taʼlim muammolari, Oʻzbekiston iqtisodiyotini jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvi shartlari muhokama qilindi.
Shuningdek, Oʻzbekiston tashqi iqtisodiy siyosatining strategiyasi, xususan, mamlakatning Jahon savdo tashkilotiga kirishi masalalari, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va pandemiya sharoitida mamlakatni dunyo reytinglarida ilgari surish muammolarini koʻrib chiqildi.

On April 6, the University of World economy and diplomacy was hold on scientific and practical conference on the theme “Prospects for the development of foreign economic activity during the period of deepening reforms in the Republic of Uzbekistan: problems and solutions”.
It was attended by diplomats and specialists of departments, as well as researchers and teaching staff of higher educational institutions. In conference, it was discussed scientific and methodological approaches aimed at further improving sustainable development in the country, in particular, issues of liberalization and increasing competitiveness, improving youth policy, problems of employment and education, conditions for the further integration of the economy of Uzbekistan into the world economy.
It were also considered the strategy of Uzbekistan's foreign economic policy, in particular, problems of the country's accession to the World Trade Organization, improving the business environment and promoting the country in world rankings in a pandemic.
As a result of this conference, an electronic collection of scientific abstracts of the participants of the Republican Scientific and Practical Conference will be published.