Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Yuridik klinikada “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich talabalari uchun jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tumani sudining majlisi bo‘lib o‘tdi. “Huquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi dotsenti O.Yusufjonov tashabbusi bilan tashkil qilingan amaliy mashg‘ulot doirasida universitetda navbatdagi sayyor sud o‘tkazildi.
"Jinoyat huquqi" fani doirasida bo‘lib o‘tgan sud jarayonida hujjatlarni qalbakilashtirish to'g'risida jinoyat ishi ko'rib chiqildi (O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 228-moddasi).
Talabalar jarayondan so‘ng o'zlarini qiziqtirgan savollarga ochiq sud majlisida sud raisi B. Berdievdan, shuningdek, Yuridik klinikaning boshlig'i Z.Ubaydullaevdan javob oldilar.

The legal clinic at the UWED held a meeting of the visiting court
At the Legal Clinic at the University of world economy and diplomacy for 2nd year students of International law, an exit court was held under the leadership of the Mirzo Ulugbek Court of criminal cases. On the initiative of the acting Associate Professor of the Department "Theory of Law and Public Administration" UWED O.Yusufzhonova today in the courtroom of the Legal Clinic at the UWED for the students of the University was organized a mobile court.
With the participation of students within the framework of the discipline "Criminal law", a trial was held, where a criminal case on forgery of documents was considered (Article 228 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan).
Students received answers to their questions from the presiding judge in an open court session B. Berdiev, as well as the head of the Legal Clinic Z. Ubaydullaev.