29-mart kuni JIDU rektori Komiljon Karimov Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruv akademiyasining rektori Abduxalil Gafurzoda bilan onlayn muloqot qildi. Mazkur uchrashuv Oʻzbekiston va Tojikiston taʼlim muassasalari oʻrtasida oʻzaro tanishuv va maʼlumot almashish shaklidagi ilk uchrashuv boʻldi.
Tojikiston Davlat boshqaruv akademiyasi bugungi kunda 3 ta – Davlat boshqaruvi, Diplomatiya va siyosat, Masofaviy taʼlim va ikkinchi mutaxassislik fakultetlari boʻyicha tadqiqotchilarni tayyorlaydi. Yosh taʼlim dargohlaridan boʻlgan Akademiya xalqaro tanlov va grantlarda faol qatnashib, xorijiy hamkorlari safini kengaytirib kelmoqda.
Videomuloqotda tomonlar oʻzaro hamkorlikning Ilmiy daraja beruvchi davlatlararo maxsus Kengashini tuzish, professor-oʻqituvchilarning tajriba almashishlari uchun dasturini yoʻlga qoʻyish, xalqaro loyihalarda hamkorlikda ishtirok etish va bu hamkorliklarning huquqiy asosi sifatida kelishuv Memorandumini imzolash kabi masalalarni muhokama qildilar.

29 марта ректор УМЭД Комилжон Каримов в режиме онлайн встретился с ректором Академии государственного управления при Президенте Республики Таджикистан Абдухалилом Гафурзода. Эта встреча стала первой в форме взаимного знакомства и обмена информацией между учебными заведениями Узбекистана и Таджикистана.
Академия государственного управления Таджикистана в настоящее время обучает исследователей на трех факультетах – Государственного управления, дипломатии и политики, дистанционного обучения и второе высшее образование. Хотя Академия начала функционировать недавно, но уже активно участвует в международных конкурсах и грантах, пополняя ряды зарубежных партнеров.
В ходе видеоконференции стороны обсудили вопросы по созданию специального Межгосударственного совета по присуждению ученых степеней, созданию программы для обмена опытом профессоров, участию в международных проектах и ​​подписание Меморандума о взаимопонимании как правовой основы этого сотрудничества.