Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Rossiya Xalqlar doʻstligi universiteti (RXDU) bilan hamkorlikda “Pandemiya sharoitida barqaror rivojlanishni taʼminlashda iqtisodiy diplomatiya oʻrni” mavzusida onlayn konferensiya tashkil etildi.
Tadbirning rasmiy ochilish jarayonidan soʻng ikkala universitet professor oʻqituvchilari mavzu yuzasidan maʼruzalar qilishdi. “Global va regional xavfsizlik tizimlarining oʻzaro aloqasi (BMT, JXSHT va SHHT misolida)”, “Oʻzbekistonning YEIIga qoʻshilishining afzallik va xatarlari”, “MDH hududida COVID-19 pandemiyasi bilan kurashishda Rossiya Federatsiyasining roli”, “MDH doirasida postpandemiya davrida Oʻzbekistonda hamkorlining ustuvor yoʻnalishlari”, “Iqtisodiy xavfsizlikni taʼminlashda iqtisodiy diplomati: pandemiya saboqlari va yangi tendensiyalar” kabi bugungi kun uchun dolzarb mavzularni yoritgan ikki davlat maʼruzachilari oʻzaro tajriba almashdilar, pandemiya sharoitida taʼlim va iqtisodiy yoʻnalishlarni tahlil qildilar.
Maʼlumot oʻrnida, oʻzining 60 yillik tarixi davomida Rossiya Xalqlar doʻstligi universiteti xalqaro nufuzga ega hamda Rossiya va xalqaro OTM reytinglarida yuqori natijalarni qayd etib kelmoqda. Ayni paytda RXDU 53 ta davlatlarning 65 ta universiteti bilan oʻzaro hamkorlik qilish boʻyicha kelishuv va bitimlarni imzolagan.
Konferensiya yakunida ishtirokchilar tinglangan maʼruzalar boʻyicha bir-birlariga savollar berishdi, professorlar oʻrtasida fikr almashinildi.

Узбекистан-Россия: вопросы образования и экономического сотрудничества в условиях пандемии
В Университете мировой экономики и дипломатии была организована онлайн-конференция в сотрудничестве с Российским университетом дружбы народов (РУДН) на тему «Роль экономической дипломатии в обеспечении устойчивого развития в условиях пандемии».
После официальной церемонии открытия мероприятия, профессора из обоих университетов выступили с докладами. Спикеры из двух стран обменялись мнениями по актуальным вопросам, такими как «Взаимосвязь глобальной и региональной систем безопасности (на примере ООН, ОДКБ и ШОС)», «Преимущества и риски вступления Узбекистана в ЕАЭС», «Роль Российской Федерации в борьбе с пандемией COVID-19 на пространстве СНГ», «Приоритеты сотрудничества Узбекистана в рамках СНГ в постпандемический период», «Экономическая дипломатия в обеспечении экономической безопасности: уроки пандемии и новые тенденции», проанализировали образование и экономику в условиях пандемии.
За свою 60-летнюю историю Российский университет дружбы народов получил международную известность и много лет занимает самые высокие места среди лучших российских университетов и быстро поднимается в международных рейтингах. В настоящее время РУДН подписало соглашения о сотрудничестве с 65 вузами 53 стран мира.
По окончании конференции участники обсудили доклады и задали вопросы, обменялись мнениями с профессорами.