12-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Buyuk Britaniyaning Nortumbriya universiteti bilan oʻzaro hamkorlik masalalariga bagʻishlangan video uchrashuv tashkil etildi. Nortumbriya universiteti Angliyaning yirik tadqiqot universitetlaridan  boʻlib, bu yoʻnalishda taʼlim muassasasi Buyuk Britaniyada Top-20 talikka kiradi. Ikki OTM oʻrtasida kelishuvga erishish, ingliz universitetining ilm-fan tajribasini oʻrganish jihatlari muhokama qilingan uchrashuvda Nortumbriya universitetining xalqaro masalalar boʻyicha prorektori Jon Rist va global akademik hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha menedjeri Trista Huang, Oʻzbekistonnig Londondagi elchixonasi maslahatchisi Aliyor Tilavov va attashe Shohruz Samadov, Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimovlar qatnashdi.
Nortumbriya universiteti huquqshunoslik va biznes, sanʼat va dizayn, IT, atrof muhit toʻgʻrisidagi ilm, sogʻliqni saqlash, sport ilmi va psixologiya, shuningdek pedagogik taʼlim yoʻnalishlarida bilim beradi. Ayni vaqtda 4 ta fakultet boʻyicha 500 ga yaqin oʻquv dasturlariga ega. Undagi biznes va huquq fakulteti bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti oʻrtasida ayniqsa, 3+1 dasturida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalari oʻzaro muhokama qilindi.
Shuningdek, ingliz professorlari Nortumbriya universitetining AQSH, Gongkong, Singapur, Malayziya, Fransiya, Avstraliya, Yaponiya, Niderlandiya kabi davlatlar bilan taʼlim sohasida yoʻlga qoʻygan strategik hamkorlik tajribalari va formatlari haqida ham oʻzbek hamkasblariga maʼlumot berdilar. Uchrashuv yakuniga koʻra, aynan 3+1 dasturi boʻyicha batafsil maʼlumot almashinish va JIDU talabalari uchun angliyalik professorlar tomonidan onlayn-maʼruzalar tashkil etishga kelishib olindi.

12 марта в Университете мировой экономики и дипломатии прошла видеоконференция, посвященная сотрудничеству с Университетом Нортумбрии в Великобритании. Университет Нортумбрии – один из крупнейших исследовательских университетов Великобритании и входит в Топ-20 университетов Великобритании в этой области. Во встрече приняли участие проректор по международным отношениям Университета Нортумбрии Джон Рист и менеджер по развитию глобального академического сотрудничества Триста Хуанг, советник посольства Узбекистана в Лондоне Алиёр Тилавов и атташе Шохруз Самадов, проректор УМЭД по международным связям, профессор Саидмухтар Саидкасимов.
Университет Нортумбрии предоставляет образование в области права и бизнеса, искусства и дизайна, информационных технологий, науки об окружающей среде, здравоохранения, спортивной науки и психологии, а также педагогического образования. В настоящее время Университет насчитывает около 500 учебных программ на 4 факультетах. Обсуждались вопросы сотрудничества между факультетом Бизнеса и права и Университета мировой экономики и дипломатии, в частности программы 3+1.
Британские профессора также проинформировали своих узбекских коллег об опыте и форматах стратегического сотрудничества между Университетом Нортумбрии и США, Гонконгом, Сингапуром, Малайзией, Францией, Австралией, Японией и Нидерландами. В конце встречи была достигнута договоренность об обмене подробной информации о программе 3+1 и организация онлайн-лекций для студентов УМЭД, британскими профессорами.