5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiya Vazirlar Mahkamasi Maslahatchisi Kunixiko Miyake bilan onlayn-maʼruza oʻtkazildi. Uchrashuv uchun Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor elchisi janob Yoshinori Fudziyama ham JIDUga tashrif buyurdi. Tadbirda shuningdek, Toshkent Davlat Sharqshunoslik Instituti, Oʻzbekiston Davlat jahon tillari universitetlaridan ham ishtirokchilar onlayn ravishda qatnashishdi.
Universitet rektori Komiljon Karimov va muhtaram Elchining kirish nutqlaridan soʻng tadbirning asosiy qismiga oʻtildi.  Kunixiko Miyakening “Sharqiy Osiyodagi vaziyat va uning Markaziy Osiyoga taʼsiri” mavzusidagi maʼruzasi muallifning geosiyosatdagi uzoq yillik faoliyati va shaxsiy tajribasi asosida tayyorlangan. Yaponiyalik professor oʻz maʼruzasini davlatlar olib borayotgan siyosati misolida tahlil qilib berdi. Bu esa talabalar va ishtirokchilarning mavzuni oson tushunishi hamda qiziqishini taʼminladi.
Maʼlumki, oʻzbek-yapon munosabatlari asrlarga borib taqaladi. Buyuk Ipak yoʻli boʻlgan davrlardayoq ikki davlat oʻrtasida savdo-iqtisodiy, madaniy-maʼrifiy aloqalar rivojlangan. Yaponiyalik mashhur rassomlardan biri aynan Buyuk Ipak yoʻlini olisdagi kunchiqar mamlakatni boshqa davlatlar bilan bogʻlovchi yagona yoʻl deb taʼriflagan. Turli yoʻnalishlarda boʻlgani singari Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida ijtimoiy-madaniy va taʼlim sohasidagi oʻzaro hamkorlik rivojlanib bormoqda. Ikkala davlat taʼlim sohasidagi siyosati ham uzviy va samarali rivojlanishni tendensiyalariga ega. Maʼruzachi Kunixiko Miyake ham bu aloqalarni ijobiy baholab, hamkorlik istiqboli aynan bugungi yoshlarga bogʻliq ekanligini eʼtirof etdi.
Suhbat yakunida OTM talabalari yaponiyalik professorga oʻzlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar va javob oldilar.
Kunixiko Miyake haqida:
1953-yilda Kanagava prefekturasida tugʻilgan. Eykogakuen maktabi va Tokio universitetinig yuridik fakultetini tugatgan. 1978-yilda Yaponiya tashqi ishlar vazirligida ish boshlagan. U Yaqin Sharq departamentining boshligʻi, Yaponiyaning Xitoydagi elchixonasining ishonchli vakili, Yaqin Sharq va Afrika departamentining maslahatchisi vazifalarida ishlagan.

On March 5, was held an online lecture at the University of world economy and diplomacy with Kunihiko Miyake, adviser to the Japanese Cabinet of Ministers. Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Japan H.E. Yoshinori Fujiyama also visited UWED for this meeting. The event was also joined by members of the Tashkent state institute of oriental studies and the Uzbek state university of world languages.
The main part of the event began after the opening remarks of the rector of the university Komiljon Karimov and the state ambassador. Kunihiko Miyake's report "The situation in East Asia and its impact on Central Asia" is based on the author's many years of activity and his personal experience in geopolitics. The Japanese professor analyzed his report on the example of the policies pursued by states. In turn, this helped students and lecturers to understand the topic and show interest in it.
The history of Uzbek-Japanese relations goes back centuries. Back in the days of the Great Silk Road, trade, economic, cultural and humanitarian ties were developing. According to the one of the Japanese artists, it was the Great Silk Road that was the only opportunity for isolated Japan to join world culture and feel part of a common human civilization. As in many spheres, cooperation is developing between Uzbekistan and Japan in the cultural and humanitarian sphere, in the field of education. The state policy of both countries in the field of education has a tendency of consistent and fruitful development. Speaker Kunihiko Miyake also praised these ties, recognizing that the prospects for cooperation depend on today's youth.
About Kunihiko Miyake
Born in 1953 in Kanagawa prefecture. Graduated from Eikogakuen school and University of Tokyo Law faculty. He joined the Japanese Foreign Ministry in 1978. He was the head of the Middle East department, charge d'Affaires of the Japanese Embassy in China, counselor of the Middle East and Africa department, and so on.
He is currently Adviser to the secretariat of the Cabinet of Ministers of Japan, a visiting professor at Ritsumeikan University, and a senior research fellow at The Canon Institute for Global Studies.