5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiya Vazirlar Mahkamasi Maslahatchisi Kunixiko Miyake bilan onlayn-maʼruza oʻtkazildi. Uchrashuv uchun Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor elchisi janob Yoshinori Fudziyama ham JIDUga tashrif buyurdi. Tadbirda shuningdek, Toshkent Davlat Sharqshunoslik Instituti, Oʻzbekiston Davlat jahon tillari universitetlaridan ham ishtirokchilar onlayn ravishda qatnashishdi.
Universitet rektori Komiljon Karimov va muhtaram Elchining kirish nutqlaridan soʻng tadbirning asosiy qismiga oʻtildi.  Kunixiko Miyakening “Sharqiy Osiyodagi vaziyat va uning Markaziy Osiyoga taʼsiri” mavzusidagi maʼruzasi muallifning geosiyosatdagi uzoq yillik faoliyati va shaxsiy tajribasi asosida tayyorlangan. Yaponiyalik professor oʻz maʼruzasini davlatlar olib borayotgan siyosati misolida tahlil qilib berdi. Bu esa talabalar va ishtirokchilarning mavzuni oson tushunishi hamda qiziqishini taʼminladi.
Maʼlumki, oʻzbek-yapon munosabatlari asrlarga borib taqaladi. Buyuk Ipak yoʻli boʻlgan davrlardayoq ikki davlat oʻrtasida savdo-iqtisodiy, madaniy-maʼrifiy aloqalar rivojlangan. Yaponiyalik mashhur rassomlardan biri aynan Buyuk Ipak yoʻlini olisdagi kunchiqar mamlakatni boshqa davlatlar bilan bogʻlovchi yagona yoʻl deb taʼriflagan. Turli yoʻnalishlarda boʻlgani singari Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida ijtimoiy-madaniy va taʼlim sohasidagi oʻzaro hamkorlik rivojlanib bormoqda. Ikkala davlat taʼlim sohasidagi siyosati ham uzviy va samarali rivojlanishni tendensiyalariga ega. Maʼruzachi Kunixiko Miyake ham bu aloqalarni ijobiy baholab, hamkorlik istiqboli aynan bugungi yoshlarga bogʻliq ekanligini eʼtirof etdi.
Suhbat yakunida OTM talabalari yaponiyalik professorga oʻzlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar va javob oldilar.
Kunixiko Miyake haqida:
1953-yilda Kanagava prefekturasida tugʻilgan. Eykogakuen maktabi va Tokio universitetinig yuridik fakultetini tugatgan. 1978-yilda Yaponiya tashqi ishlar vazirligida ish boshlagan. U Yaqin Sharq departamentining boshligʻi, Yaponiyaning Xitoydagi elchixonasining ishonchli vakili, Yaqin Sharq va Afrika departamentining maslahatchisi vazifalarida ishlagan.

5 марта в Университете мировой экономики и дипломатии прошла онлайн-лекция с Кунихико Миякэ, советником Кабинета министров Японии. Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии г-н Ёщинори Фудзияма также посетил УМЭД для этой встречи. В мероприятии также присоединились участники из Ташкентского государственного института востоковедения и Узбекского государственного университета мировых языков.
Основная часть мероприятия началась после вступительных слов ректора университета Комилжона Каримова и, господина Посла. Доклад Кунихико Миякэ «Ситуация в Восточной Азии и ее влияние на Центральную Азию» основан на многолетнем деятельности автора и его личном опыте в геополитике. Японский профессор проанализировал свой доклад на примере политики, проводимой государствами. В свою очередь, это помогло студентам и участникам лекции понять тему и проявить к ней интерес.
История узбекско-японских отношений уходит в глубь веков. Еще во времена Великого шелкового пути развивались торгово-экономические и культурно-гуманитарные связи. По мнению японского художника, именно Великий шелковый путь был единственной для изолированной Японии возможностью приобщиться к мировой культуре и почувствовать себя частью общечеловеческой цивилизации. Как и во многих сферах, между Узбекистаном и Японией развивается сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере, в области образования. Государственная политика обеих стран в области образования имеет тенденцию последовательного и плодотворного развития. Спикер Кунихико Миякэ также высоко оценил эти связи, признав, что перспективы сотрудничества зависят от сегодняшней молодежи.
О Кунихико Миякэ
Родился в 1953 году в префектуре Канагава. Окончил школу Эйкогакуэн и юридический факультет Токийского университета. Начал работу в МИД Японии в 1978 году. Являлся главой ближневосточного отдела, поверенным в делах японского посольства в Китае, советником отдела Ближнего Востока и Африки и так далее.
В настоящее время является Советник Секретариата Кабинета Министров Японии, внештатным профессором в Университете Рицумэйкан, старшим научным сотрудником The Canon Institute for Global Studies.