JIDU talabalari uchun “Universitet stipendiyasi” joriy etildi
“Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti stipendiyasi” (keyingi oʻrinlarda “Universitet stipendiyasi”) ilm-fanda ilgʻor va universitet ijtimoiy hayotida faol yoshlarni ragʻbatlantirish maqsadida tashkil qilindi.
“Universitet stipendiyasi”ning kvotasi barcha fakultetlar taʼlim yoʻnalishlarining har bir bosqichi uchun bittadan ajratiladi.
Talabgorlar dastlabki koʻrib chiqish uchun fakultet kengashiga quyidagi hujjatlarni topshiradilar:
- sinov daftarchasidan koʻchirma;
- dekan va guruh murabbiyi tavsiyanomasi;
- ilmiy (ijodiy) ish annotatsiyasi;
- ilmiy rahbarining fikr-mulohazalari;
- ilmiy (ijodiy) ishga taqriz;
- ilmiy ishlar roʻyxati va ularning bosma nusxalari;
- universitetning maʼnaviy-maʼrifiy, ijtimoiy hayotida faolligini aks ettiruvchi boshqa hujjatlar.
Universitet maxsus tanlov komissiyasi stipendiya tayinlash haqidagi tavsiyanomalarni yiliga ikki marta koʻrib chiqadi. Kuzgi semestr yakunlari boʻyicha hujjatlarni qabul qilish muddati – 22-martdan 2-aprelgacha, koʻrib chiqish muddati — 2-12-aprel. Yozgi semestr yakunlari boʻyicha esa, hujjatlarni qabul qilish muddati 20-iyuldan – 1-avgustgacha, koʻrib chiqish muddati — 1-10-avgust.
Batafsil maʼlumotni “Talabalar uchun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining stipendiyasi va uni tayinlash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizomdan olishingiz mumkin.

"Университетская стипендия" для студентов УМЭД
Создана “Стипендия Университета мировой экономики и дипломатии” (далее “Стипендия университета”), для поощрения молодых людей, которые являются передовыми в науке и активно участвующих в общественной и культурной жизни ВУЗа.
Квота университетской стипендии выделяется по одной на каждый курс направления факультетов.
Поступающие представляют на рассмотрение совета факультета следующие документы:
- выписка из зачетной книжки;
- рекомендация декана и группового тренера;
- аннотации научных (творческих) работ;
- обратная связь от супервайзера;
- обзор научной (творческой) работы;
- список научных работ и их печатных экземпляров;
- другие документы, отражающие активность студента в духовной, образовательной и общественной жизни вуза.
Специальная отборочная комиссия университета рассматривает номинации на стипендии два раза в год. Срок подачи документов после окончания осеннего семестра – с 22 марта по 2 апреля, срок рассмотрения – с 2 по 12 апреля. По окончанию летнего семестра – с 20 июля по 1 августа, срок рассмотрения – с 1 по 10 августа.
Более подробную информацию можете найти в Положении о стипендии для студентов Университета мировой экономики и дипломатии и порядке ее назначения.