O`zbekiston tarixi Davlat muzeyiga tashrif
Tarixni o`rganish, tahlil qilish orqali inson o`zini ham yaxshi anglaydi, maʼnaviy jihatdan yetuk bo`lib ulg`ayadi. Аjdodlar tarixi, urf-odatini chuqur bilgan, o`tmishdan xulosa chiqara olgan kishigina ertangi kuniga ishonch bilan qadam tashlaydi. Shu maqsadda joriy yilning 13-fevral kuni, O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasining oliy taʼlim muassasalari talabalarining teatrlar, muzey va muzey-qo`riqxonalar hamda kinoteatrlarga jamoaviy borishini tashkillashtirish bayoni yuzasidan JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari “O`zbekiston tarixi Davlat muzeyi”da bo`lishdi. Bu tashrifdan asosiy maqsad, talabalarni yurtimizning ko`hna tarixi bilan tanishtirish, ajdodlarimizning o`tgan asrlardagi turmush tarzini ifodalovchi arxeologik manbalarni ko`rsatish, baʼzi urf-odatlarimiz kelib chiqishi to`g`risida tasavvur hosil qilishdan iborat.
Muzeyda joylashgan 250 mingga yaqin eksponatlar O`zbekiston hududida tarixiy-madaniy jarayonlarning eng qadimgi davrdan bugunga qadar rivojlanishi haqida maʼlumot berishi bilan talabalarni qiziqtirdi. Shuni taʼkidlash kerakki, muzeyning o`ziga xos jihati unda nafaqat tarix to`g`risida, balki hozirgi kunda davlatimizda yuz berayotgan o`zgarish va islohotlar haqida ham batafsil maʼlumotlar uchraydi. Bu esa talabalarga yangi Oʼzbekistonning taraqqiyot yo`li, maqsad va vazifalarini chuqur anglashga ko`mak beradi.
Ekskursiya davomida yoshlar yurtimiz tarixi naqadar buyuk va salmoqli ekanligiga yana bir bor amin bo`ldilar.

Благодаря изучению и анализу истории человек начинает хорошо понимать себя и в нравственном отношении. Тот человек, кто глубоко знает историю и традиции предков, умеет делать выводы из прошлого, уверенно шагает в будущее. С этой целью 13-го февраля 2021 года, согласно протокольному решению Администрации Президента Республики Узбекистан об организации коллективных посещений студентами высших учебных заведений театров, музеев и музеев-заповедников и кинотеатров, студенты Факультета международных отношений УМЭД посетили Государственный музей истории Узбекистана.
Основной целью визита явилось ознакомить студентов с древней историей нашего края, показать археологические источники, отражающие образ жизни наших предков в прошлые века, получить представление о происхождении некоторых наших традиций и обычаев. Студентов заинтересовало, что около 250 тысяч экспонатов музея дают информацию о развитии исторических и культурных процессов на территории Узбекистана с древнейших времен до наших дней. Следует отметить, что особенность музея в том, что он предоставляет подробную информацию не только о прошлом, но и об изменениях и реформах, происходящих в нашей стране сегодня. Это поможет студентам получить более глубокое представление о пути развития, целях и задачах нового Узбекистана.