Bugun, 2021 yil 10-fevral kuni JIDUda Mirzo Ulug'bek tumani sudyasi S.Abdug'aniev raisligida sayyor sud majlisi bo'lib o'tdi. Sud, O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 276-moddasi 1-qismi bilan ayblanayotgan sudlanuvchining jinoyat ishini ko'rib chiqdi.
Sud jarayonida dotsent vazifasini bajaruvchi O.Yusufjonov, y.f.n., dotsent Ubaydullaev Z.S. va “Xalqaro huquq” fakulteti ikkinchi kurs talabalari ishtirok etishdi.
Ta'lim jarayonida nazariya va amaliyot o'rtasidagi o'zaro bog'liqlikni ta'minlashga qaratilgan tadbir voqealarga boy bo'ldi va talabalar butun sud jarayonni amalda baholay oldilar. Bu jarayonda sudya tinglovchilarga nazariyani o'rganish jarayonida olgan bilimlarini namoyish etish imkoniyatini berdi. Ishning har bir qismiga sudyaning tushuntirish izohlari ilova qilindi. Jarayon yakunida talabalar o'zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

The next court session with the participation of students
S. Abduganiev, the judge of Mirzo-Ulugbek district criminal court was presiding at the court hearing/trial that was held at UWED on February 10, 2021. The judge heard the criminal case under Part 1 of Article 276 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
The participants of the trial were the following: O. A. Yusufjanov, Acting Associate Professor, PhD in Law, Associate Professor Ubaydullaev Z.S. and second-year students of International law faculty. The event was aiming at integration of theory and practice in educational process, suggesting students plenty of techniques to practically witness the entire criminal process. Within the course the audience was given enough opportunities to apply and demonstrate knowledge acquired in the theoretical education. The Judge was providing with explanatory notes every session to provide better case interpretation. At the end of the proceeding, there was held question-and-answer session where the students discussed the issues of interest.