2019-2020 oʻquv yilida JIDU Magistratura bosqichining “Xalqaro huquq” yoʻnalishini tamomlagan xitoylik talaba Vang Feng Xitoyning jiddiy akademik talablariga asoslangan nostrifikatsiya jarayonidan muvaffaqiyatli ravishda oʻtib, mamlakat hukumatining tegishli davlat guvohnomasi bilan taqdirlandi.
JIDU professor-oʻqituvchilari Vang Fenni ushbu yutuq bilan chin yurakdan muborakbod etib, uning kelgusidagi kasbiy faoliyatida ulkan zafarlar tilaydi.
Taʼkidlash joizki, soʻnggi yillarda bir qator xorijiy mamlakatlar, jumladan, Xitoylik talabalarning JIDU magistraturasiga oʻqishga boʻlgan qiziqishi kuchayib borayotganligi quvonarli holdir.

Wang Feng, a student from PRC, who graduated from Master’s degree at UWED in 2019-2020 academic year in the field of “International law” has successfully passed the whole procedure of the recognition of his diploma and was accordingly awarded with Chinese state certificate.
The UWED team of professors and teachers cordially congratulates its alumni from friendly state and wishes him great achievements in his professional growth.
We are glad to note that the number of international students from China and other countries who have successfully graduated from Master’s Degree program at UWED is steadily increasing over the last years.