Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2021 yil 30 yanvar kuni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan 5ta muhim tashabbus doirasida Xalqaro munosabatlar fakulteti murabbiylik soatida 1-bosqich talabalari ishtirokida Abdulla Oripov va Erkin Vohidov hayoti va ijodiga bag’ishlangan she’riyat kechasi o’tkazildi.
She’riyat kechasini o’tkazishdan maqsad yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish hamda ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirishdir.
JIDUning yoshlar bilan ishlash bo’yicha prorektori Laziz O’tkirovich Mingishev  o’z nutqida Prezidentimiz raisligida bo’lib o’tgan ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomillashtirish, bu borada davlat va jamoat tashkilotlarining hamkorligini kuchaytirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishidagi masalalarga alohida to’xtalib o’tdi.
Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini Sayyora Tillaxodjaeva kitob o’qish, adabiyot va she’riyat san’atining ahamiyati, shuningdek talabalar o’rtasida bu kabi ijodiy kechalarni yanada kengroq targ’ib qilishning muhimligini ta’kidladi.
Ijodiy kechada fakultetning 1-bosqich 2-guruh talabalari atoqli o’zbek shoiri va jamoat arbobi Abdulla Oripov hayoti va ijodi haqida so’zlab berdilar. 4-guruh talabalari esa taniqli o’zbek shoiri va adabiy tarjimon Erkin Vohidov qalamiga mansub she’rlardan parchalar o’qib, kecha qatnashchilarini bahramand qilishdi. Talabalar o’z chiqishlari orqali tinglovchilarga ikkala xalq shoirlarining ijodidagi asosiy g’oyalarni yetkazishga harakat qilishdi.
Adabiy kecha so’nggida guruhlar o’rtasida “Adabiyot va nazmning bo’lajak siyosatshunos  va diplomatlar faoliyatida tutgan o’rni” mavzusida kichik davra  suhbati o’tkazildi. Unda talabalar o’z fikr mulohazalari bilan o’rtoqlashdi. Tadbirda faol ishtirok etgan talabalarga esdalik sovg’alari sifatida kitoblar taqdim qilindi. “She’riyat bo’stoni” kechasi barcha talabalarda katta taassurot qoldirdi.

On January 30, 2021 a creative event dedicated to the life and work of Abdulla Aripov and Erkin Vakhidov was held with the participation of 1st year students of the Faculty of International Relations at the curatorial hour at the University of World Economy and Diplomacy within the framework of 5 important initiatives put forward by the President of the Republic of Uzbekistan.
The purpose of the poetry event is to raise the spirituality of young people, to widely promote reading of books and to carry out systematic work to educate them in the spirit of patriotism.
In his speech, UWED Vice-Rector for Youth Laziz Utkirovich Mingishov highlighted the issues of a videoconference dedicated to the radical improvement of the system of spiritual and educational workstrengthening cooperation between state and public organizations in this direction under the leadership of our President.
The Deputy Dean of the Faculty of International Relations Sayyora Tillahodjaeva emphasized the importance of reading, literature and the art of poetry, as well as the importance of popularizing such creative events among students.
During the creative event, 1st year students of the second group of the faculty told about the life and work of the famous Uzbek poet and public figure Abdulla Aripov. Students of the 4th group read excerpts from the poems of the famous Uzbek poet and literary translator Erkin Vakhidov. In their speeches, students tried to convey to the audience the main ideas of the works of both poets.
At the end of the literary event, a small roundtable was held between the groups on the topic "The role of literature and poetry in the work of future political scientists and diplomats." The students shared their thoughts. Students who actively participated in the event were presented with books. The poetry event impressed all the students.