Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xotin qizlar maslahat кengashi” qoshidagi  “Olima  ayollar  uyushmasi” va “Lider qizlar” klubining  raisi va muovini saylandi.
Prezidntimizning Oliy Majlisga Murojaatnomasida “Biz o‘z oldimizga mamlakatimizda  Uchinchi  Renessans  poydevorini  barpo etishdek ulug‘ maqsadni qo‘ygan ekanmiz, buning uchun yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Mirzo Ulug‘beklar,  Navoiy  va  Boburlarni  tarbiyalab  beradigan muhit va sharoitlarni yaratishimiz kerak. Ushbu maqsad yo‘lida yoshlarimiz o‘z oldiga katta  marralarni  qo‘yib,  ularga  erishishlari  uchun  keng  imkoniyatlar yaratish va har  tomonlama  ko‘mak  berish – barchamiz  uchun  eng  ustuvor vazifa bo‘lishi zarur. Shundagina farzandlarimiz xalqimizning asriy orzu-umidlarini ro‘yobga chiqaradigan buyuk  va qudratli  kuchga  aylanadi”, deya  aytilgan so‘zlari yoshlarga yangicha jo‘shqinlik va g‘ayrat baxsh etdi. Zero, Uchinchi Renessans davrini yorqin kelajak va taraqqiy etgan mamlakatni barpo etish ishlarini  yetuk olimlarsiz bajarib bo‘lmasligini davlatimiz  Rahbari tomonidan bejiz aytimayapti.
Shu  maqsadda  2021 yil 25 yanvar' kuni JIDU XQMK tashabbusi bilan, “Xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va ularni kelajakdagi nufuzini oshirish” mavzusidagi  universitet professor- o‘qituvchilar va talaba qizlari bilan saylov majlisi o‘tkazildi.  Saylov  majlisidan  maqsad: xozirgi kunda davlatimizda ilmu- fan sohasida yoshlar va ayollarga doir olib borilayotgan ishlar yuzasidan kelib chiqib, universitetda   “Olima ayollar uyushmasi” va “Lider qizlar” klubi raisi va muovinlarini tayinlash va istiqbolli ish rejasini ko‘rib chiqishdan iborat bo‘ldi. Saylov majlisini JIDU “XQMK” raisi prof. E.S Sultanova olib bordi. Majlisda XM fakul'tetining dekan muovini S.Tillaxodjaeva , “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedra mudiri L.M Toshpo‘latova, “Tizimli taxlil” kafedrasi dosenti G.M Raimova, “Xuquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi dosenti R.Yu.Yusuvalieva, “JIvaXIM” kafedra dosentlari S.A.Zakirova,  S.T.Turaeva va barcha universitet talaba qizlari qatnashdilar. Saylov  majlisini  Sultonova E'tibor Siddikovna quydagi  kirish  so‘zlari  bilan  ochib berdi: “Prezidentimiz  tomonidan  ayollarni ilm-fanga jalb etishga katta e'tibor berilmoqda. Olima ayollar uyushmasi respublika va shaxar miqyosida ayollar va yoshlar orasida turli anjumanlar, tanlovlar o‘tkazmoqda. Bu ishlar universitetda xam tizimli ravishda olib borilmoqda, takomillashtirilmoqda.  Jumladan,  JIDU  Olima  ayollar  uyushma raisi  va  o‘rinbosari hamda Lider qizlar klubiga muovini  yangi  vakillarini belgilab olishimiz  kerak. Xotin qizlar maslaxat kengashi  tavsiyasiga binoan,  JIDU Olima ayollar uyushmasi raisi etib, “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedra mudiri L.M Toshpo‘latova, muovini etib “Tizimli taxlil”  kafedra dosenti G.M Raimova tayinlandi. Shuningdek “Lider qizlar” klubi  raisi etib  2 kurs talabasi Ilmiddinova Madina,  muovini  etib  Xalqaro  Munosabatlar  fakul'teti 1 kurs talabasi Nurmatova Umida tayinlandi.
Tashkiliy masalalar  xal  etilgan  xolda  universitet  olimalari  bo‘lajak “Shanxay Xamkorlik Tashkiloti davlatlari Lider ayollar” forumiga tayyorgarlik borasida  ishlar rejasini belgilab oldilar. Universitet Xotin qizlar Maslaxat Kengashi  raisi prof. E.S Sultanova barcha professor o‘qituvchi va talabalarni ushbu ilmiy yo‘nalishdagi Xalqaro Forumda faol ishtirok etishlarini taklif etdi.

Роль науки в процессе подготовки дипломатов
B Университете мировой экономики и дипломатии избраны председатель и заместитель председателя «Ассоциации женщин-ученых» и «Клуба девушек-лидеров» при «Cовете женщин и девушек Университета мировой экономики и дипломатии».
Как сказал наш Президент в своем Послании Олий Мажлису: «Мы поставили перед собой великую цель – заложить в нашей стране основу эпохи Третьего Ренессанса, для чего мы должны создать среду и условия для воспитания новых Хорезми, Беруни, Ибн Сина, Мирзо Улугбеков, Навои и Бабуров. Для того чтобы наша молодежь ставила перед собой большие цели и достигала их, высшим приоритетом для всех нас должны стать создание для них широких возможностей и оказание всесторонней поддержки. Только тогда наши дети станут великой и мощной силой, которая воплотит вековые мечты и надежды нашего народа». Эти сказанные слова подарили нашей молодежи новый импульс и энтузиазм. Неслучайно Глава нашего государства говорит о том, что работа по построению светлого будущего и развитой страны на пути к Третьему Ренессансу невозможна без великих ученых.
С этой целью 25 января 2021 года по инициативе Совета женщин и девушек УМЭД было проведено предвыборное собрание с профессорами и студентками университета на тему: «Роль женщин в обществе и повышение их будущего престижа». В рамках проводимой сегодня в нашем государстве работы с молодежью в сфере науки и просветительства целью встречи стало назначение председателя и заместителя «Ассоциации женщин-ученых» и «Клуба девушек-лидеров», а также рассмотрение долгосрочного рабочего плана. Собрание было проведено под руководством председателя Совета женщин и девушек УМЭД проф. Э.С. Султановой. На встрече также приняли участие заместитель декана факультета МО С.Тиллаходжаева, заведующая кафедрой «Экономическая теория» Л.М. Тошпулатова, доцент кафедры «Системный анализ» Г.М. Раимова, доцент кафедры «Международное право» Р.Ю. Юсувалиева, доценты кафедры «МЭ и МЭО» С.А. Закирова, С.Т. Тураева и все студентки университета. Э.Султанова, начала свою вступительную речь со следующих слов: «В обществе уделяется большое внимание тому, как наш Президент привлекает женщин и девушек в научную сферу. Ассоциация женщин-ученых проводит различные конференции и конкурсы среди женщин и молодежи на городском и республиканском уровнях. Также эта работа ведется в университете и совершенствуется планомерно. В частности, нам необходимо назначить новых представителей Ассоциации женщин-ученых УМЭД, а также заместителя председателя Клуба девушек-лидеров».
По рекомендации Совета женщин и девушек председателем Ассоциации женщин-ученых УМЭД назначена заведующая кафедрой «Экономическая теория» Л.М. Тошпулатова, и ее заместителем избрана доцент кафедры «Системный анализ» Г.М. Раимова.
Более того, председателем Клуба девушек-лидеров назначена студентка второго курса факультета Международных отношений Мадина Ильмиддинова и ее заместителем студентка первого курса факультета Международных отношений Умида Нурматова.
Решив организационные вопросы, женщины-ученые нашего университета определили будущий план действий в рамках подготовки к предстоящему форуму «Женщины-лидеры Шанхайской организации сотрудничества». Председатель Совета женщин и девушек университета проф. Э.Султанова предложила всем профессорам, преподавателям и студентам принять активное участие в этом Международном форуме.