2020 yil 28-dekabr kuni JIDU huzuridagi Yuridik klinikasi va Oliy Majlisi Inson huquqlari bo'yicha vakili (ombudsman) U.N. Muxammadiev, va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo'yicha vakilining o'rinbosari (ombudsman) - Bola huquqlari bo'yicha vakili (ombudsman) O.T. Yunusova imzolangan hamkorlik to'g'risidagi Memorandum doirasida davra suhbati bo'lib o'tdi.
Inson huquqlari, ayniqsa, bola huquqlari sohasidagi dolzarb masalalar kun tartibiga qo'yildi. Bundan tashqari, oiladagi zo'ravonlik va uning yoshlar ongiga ta'siri, shuningdek, voyaga etmaganlarning huquqiy madaniyatini oshirish masalalari muhokama qilindi. Xalqaro huquq fakulteti 2-kurs talabalari Memorandum asosida yaratilgan kelajakdagi "Street Law" loyihasi kontseptsiyasi haqidagi o'zlarining qarashlarini namoyish etdilar.
Bundan tashqari, bola huquqlarini himoya qilishga bag'ishlangan keyingi harakatlar va tadbirlar muhokama qilindi. Xususan, yangi yilning har choragida ilmiy-amaliy konferentsiyalar o'tkazish hamda "Street Law" loyihasini birgalikda tayyorlash va amalga oshirish shaklida kelishuvga erishildi.

Круглый стол между Юридической клиникой при УМЭД и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам ребёнка (омбудсмана)
29.12.2020 3005
28 декабря 2020 года, прошёл круглый стол между Юридической клиникой при УМЭД и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) У.Н. Мухаммадиевым, а также Заместителем Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) — Уполномоченного по правам ребенка О.Т. Юнусовой в рамках подписанного Меморандума о сотрудничестве.
На повестку дня были поставлены актуальные вопросы в области прав человека, в особенности прав ребёнка. Были затронуты темы харассмента, домашнего насилия и его влияния на сознание молодёжи, а также вопросы повышения правосознания несовершеннолетних лиц. Студенты 2 курса факультета Международное право предложили свое видение концепции будущего проекта «Street Law», которую создали на основе Меморандума.
Более того, обговорены дальнейшие действия и мероприятия, посвящённые защите прав ребёнка. В частности, была достигнута договоренность в виде проведения научно-практических конференций в каждом квартале нового года, а также совместная подготовка и реализация проекта "Street Law".