Yaponiya elchisi o'zbekistonlik talabalarning chiqayotgan Quyoshni o'rganishga bo'lgan qiziqishi tobora ortib borayotganini yuqori baholaydi
30.11.2020 3594
Yaponiyaning respublikamizdagi favqulodda va muxtor elchisi janob Yoshinori Fujiyama bilan JIDU prorektori, O'zbekistonning favqulodda va muxtor elchisi, prof. S. Saidqosimov ikki mamlakat o'rtasidagi ilm-fan va ta'lim sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalarini batafsil muhokama qildi.
Yaponiyalik diplomat Yaponiya rivojlanish modelining raqobatbardoshligini oshirishga hissa qo'shgan holda, o'z hukumatining oliy ta'limni yanada xalqarolashtirish va modernizatsiya qilish jarayonlarini faollashtirish bo'yicha tashabbuslari haqida so'zlab berdi. Shu munosabat bilan u O'zbekistonning ta'lim muassasalarida tilini, tarixini, madaniyatini, urf-odatlarini, o'z mamlakatining tashqi va ichki siyosatining o'ziga xos xususiyatlarini o'rganishni tashkil etishga alohida qiziqish bildirdi.
Elchi topshirig'iga binoan professor S. Saidqosimov Yaponiya fanlari respublika universitetlari o'quv dasturlaridagi o'rni va ahamiyati to'g'risida, xususan, 1992 yilda ochilganidan buyon juda ko'p sonli o'quv dasturlarini tayyorlash bo'yicha maqsadli ishlar olib borilgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida batafsil ma'lumot taqdim etdi. xalqaro ishlar bo'yicha yuqori malakali mutaxassislar, shu jumladan tilni, milliy xususiyatlarni, chiqayotgan Quyosh mamlakati, uning ichki va tashqi siyosatini yuqori texnologiyalarni rivojlantirishning noyob tajribasini chuqur biladigan mutaxassislar.
Yaponiyada ixtisoslashgan JIDUning ko'plab bitiruvchilari hozirgi kunda vazirlik va idoralarda, boshqa davlat organlarida, savdo-iqtisodiy va gumanitar tuzilmalarda, respublikaning xorijiy vakolatxonalarida, mamlakat ichkarisidagi turli xalqaro tashkilotlarda va chet ellarda muvaffaqiyatli ishlaydilar, bu erda ular o'zaro manfaatli rivojlanishni har tomonlama rivojlantirishga professional hissa qo'shadilar. ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlar. Hozirda universitetning ayrim bitiruvchilari Yaponiyaning nufuzli universitetlarida taniqli ilmiy tahlil markazlariga rahbarlik qilishmoqda.
2019 yilda O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Yaponiyaga muvaffaqiyatli tashrifi JIDUning Yaponiya universitetlari bilan ilmiy va ta'limiy aloqalarini yanada faollashtirishga yangi turtki berdi. O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning 2019 yil 28 dekabrdagi "O'zbekiston Respublikasi va Yaponiya o'rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori ijrosining turli jihatlari Yaponiya JIDU ilmiy tadqiqotlari tahliliy markazi faoliyatiga asos bo'ldi. Xususan, yaqinda tashkil etilgan ushbu mamlakatning yuqori darajadagi vakili elchi janob Yoshinori Fujiyama, Vakayama universiteti prezidenti prof. Ito Chihiro, Nippon akademiyasining direktori prof. Shimizu Masumi, uning Xalqaro bo'lim boshlig'i, Taimi Kashivazaki, Saitama universiteti vitse-prezidenti prof. Tetsuya Yanagisava, Yaponiyaning O'zbekistondagi xalqaro hamkorlik agentligining yangi rahbari Miyazaki Tsuguru, ushbu nufuzli tashkilotning Markaziy Osiyo departamenti direktori, janob Tosaka, ijrochi direktor
Vakayama Nakamoto Kazue Universitetining turizmni o'rganish markazi, turizmni rivojlantirish bo'yicha loyiha koordinatori Murano Misato, katta ilmiy xodim Saito Nozomi, yapon Aykido chempioni Toshixiro Xirohata, Toshkentdagi Mitsubishi Corporation bosh menejeri Yoichi Sano va boshqalar.
Uchrashuv chog'ida janob Y. Fujiyama O'zbekistonning Tokiodagi elchisi G.Fozilov bilan o'zbek-yapon hamkorligining yangi istiqbolli loyihalarini amalga oshirishda olib borilayotgan qo'shma ishlarni yuqori baholadi.
Professor S. Saidqosimov Yaponiya elchixonasi xodimlariga samimiy mamlakatning universitetlari va ilmiy markazlari bilan samarali hamkorlikni kengaytirish bo'yicha JIDU tashabbuslarini faol qo'llab-quvvatlagani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Ular yaqin kelajakda JIDUda Yaponiyaning bir qator yangi loyihalarini amalga oshirishning aniq amaliy masalalarini muhokama qildilar. Janob Y. Fujiyamaning Yaponiyaning yangi Bosh vaziri Yosixide Suganing tashqi va ichki siyosatining o'ziga xos xususiyatlari to'g'risida yapon tilida universitet talabalariga navbatdagi onlayn nutqining sanasi belgilandi.

The Ambassador of Japan highly appreciates the growing interest of students of Uzbekistan in the study of the Land of the Rising Sun
30.11.2020 3592
At the meeting of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan in our republic, Mr. Yoshinori Fujiyama, with the Vice-Rector of UWED, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan, prof. S. Saidkasimov discussed in detail topical issues of further expansion of cooperation between the two countries in the field of science and education.
The Japanese diplomat spoke about the initiatives of his government to intensify the process of further internationalization and modernization of higher education, contributing to increasing the competitiveness of the Japanese development model. In this regard, he showed particular interest in organizing the study of language, history, culture, traditions, the peculiarities of the foreign and domestic policy of his country in the educational institutions of Uzbekistan.
At the request of the Ambassador, Prof. S. Saidkasimov presented detailed information on the place and significance of Japanese topics in the curricula of the republic's universities, in particular, at the University of World Economy and Diplomacy, where, since its opening in 1992, purposeful work has been carried out to prepare a significant number of highly qualified specialists in international affairs, including those with deep knowledge of the language, national characteristics, unique experience of high-tech development of the Land of the Rising Sun, its domestic and foreign policy.
Many UWED graduates with a specialization in Japan are currently successfully working in ministries and departments, other government agencies, trade, economic and humanitarian structures, in foreign missions of the republic, in various international organizations within the country and abroad, where they professionally contribute to the all-round development of mutually beneficial relations between the two countries. Certain graduates of the university are currently heading well-known scientific analytical centers in prestigious universities in Japan.
The successful visit of the President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to Japan in 2019 gave a new impetus to further intensify the scientific and educational ties of the UWED with Japanese universities. Various aspects of the implementation of the Resolution of the President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev dated December 28, 2019 "On measures to further expand and strengthen bilateral cooperation between the Republic of Uzbekistan and Japan" became the basis for the activities of the Analytical Center for Scientific Research of Japan UWED. In particular, in the recently organized a high-level representative of that country Ambassador Mr. Yoshinori Fujiyama, President of Wakayama University prof. Ito Chihiro, Director of Nippon Academy prof. Shimizu Masumi, head of its International Department, Taimi Kashiwazaki, Vice-President of Saitama University prof. Tetsuya Yanagisawa, New Head of the Japan International Cooperation Agency in Uzbekistan Miyazaki Tuguru, Director of the Central Asia Department of this authoritative organization, Mr. Tohsaka, Executive Director
Tourism Research Center of Wakayama Nakamoto Kazue University, Project Coordinator for Tourism Development Murano Misato, Senior Researcher Saito Nozomi, Japanese Aikido Champion Toshihiro Hirohata, General Manager of Mitsubishi Corporation in Tashkent Yoichi Sano and others.
During the meeting, Mr. Y. Fujiyama highly appreciated the joint work in the implementation of new promising projects of Uzbek-Japanese cooperation with the Ambassador of Uzbekistan to Tokyo G. Fozilov.
Prof. S. Saidkasimov warmly thanked the staff of the Japanese Embassy for active support of the UWED initiatives to expand fruitful cooperation with universities and research centers of a friendly country. They discussed specific practical issues of implementing a number of new Japanese projects in the UWED in the near future. The date of the next online speech by Mr. Y. Fujiyama to university students in Japanese on the peculiarities of foreign and domestic policy of the new Prime Minister of Japan Yoshihide Suga has been scheduled.