Yoshlar ertangi kun bunyodkori
Joriy yilning 14 noyabr kuni Xalqaro munosabatlar fakulteti akademik guruhlarida, navbatdagi murabbiylik soati, «Yoshlar ertangi kun bunyodkori» hamda «Maʼrifat va diniy bagʼrikenlik» mavzulari yuzasidan yuqori saviyada oʼtkazildi.
Bugungi kunda yoshlar tarbiyasi muammolari deyarli barcha mamlakatlar uchun global masala hisoblanadi. Yoshlar tarbiyasi mavzusi boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoev BMT Bosh Аssambleyasi 72-sessiyasida shunday degan edi: “Bugungi dunyo yoshlari – son jihatidan butun insoniyat tarixidagi eng yirik avloddir, chunki ular 2 milliard kishini tashkil etmoqda. Sayyoramizning ertangi kuni, farovonligi farzandlarimiz qanday inson boʼlib kamolga yetishi bilan bogʼliqdir. Shunday ekan, bugungi kunda, biz ustoz-murabbiylarni asosiy vazifamiz – yoshlarning oʼz salohiyatini namoyon qilishi uchun zarur sharoitlar yaratish, zoʼravonlik gʼoyasi- “virusi” tarqalishining oldini olishda tushuntirish ishlari olib borish, yosh avlodni ijtimoiy qoʼllab-quvvatlash, uning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasidagi koʼp tomonlama hamkorlikni rivojlantirish lozim, deb hisoblaymiz.
Yoshlarni tarbiyalashda ularning ruhiyatiga oʼz-oʼzini anglash tuygʼularini singdirish orqali ijtimoiy yetuklikka erishish mumkin, binobarin bu tuygʼu, insonning maʼnaviy shakllanishi jarayonida voyaga yetadi.
Yoshlarda bunyodkorlik elementlarini milliy qadriyatlarimiz va milliy bagʼrikenglik tamoyillari orqali rivojlantirish, xalqimizning koʼp yillik anaʼnalari, madaniyati, urf-odatlari, milliy bayramlari, boy, qadimiy merosi oʼzining alohida oʼrni va ahamiyatiga egadir. Yoshlarda milliy iftixor, milliy gʼururni shakllantirish va mustahkamlash asosida ularning ijtimoiy faolliklarini oshirishga alohida ahamiyat berishimiz zarur.
Аqliy zakovat, maʼnaviy komillik, diyonat, muruvvat, mehr-oqibat – bular barchasi maʼrifatli, maʼnaviyatli insonlarning asosiy fazilatlari sanaladi. Аna shu fazilatlarni yoshlarimizda shakllantirish, bugungi kunning muhim vazifalaridan biridir.
Hozirgi globallashuv jarayonda intizomli, masʼuliyatli, sabr-bardoshli, iymon-eʼtiqodli, bagʼrikeng, ijtimoiy faol, tashabbuskor va shu kabi oliyjanob fazilatlar egasi boʼlgan yoshlargina, kelajak bunyodkori boʼla oladi deb baralla ayta olamiz.

14 ноября текущего года в академических группах факультета «Международные отношения» УМЭД состоялся кураторский час, посвящённый теме «Молодое поколение – строители завтрашнего дня».
На сегодняшний день проблема воспитания молодого поколения является одной из самых насущных. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в выступлении на 72-ой Ассамблее ООН выразил свое мнение по вопросу актуальности воспитания молодого поколения: «Нынешняя молодёжь в мире – самое большое по численности молодое поколение в истории человечества,   насчитывающее более 2 млрд. Следовательно, завтрашний день нашей планеты, его спокойствие зависят от того, какими людьми вырастут наши дети. В таком случае, основная функция учителей и преподавателей заключается в том, чтобы создать наилучшие условия для того, чтобы молодёжь могла реализовать свои способности. Педагогам и наставникам следует внедрять профилактические понятия в целях уменьшения распространения пагубных идеологий. Необходимо предоставление ряда прав для защиты и установления многостороннего сотрудничества, что мы считаем наиболее верным».
В воспитании молодёжи можно достичь социального её возвышения путём внедрения в психологию молодых чувства самосознания, при этом следует отметить, что именно это чувство достигает своего пика развития с развитием культурного просвещения человека.
Развитие креативности у молодёжи через национальные ценности и принципы национальной толерантности, давние традиции, культуру, обычаи, национальные праздники, богатое духовное наследие нашего народа занимают сегодня особое место и имеют неоценимое значение. Особое внимание необходимо уделять повышению социальной активности нашей молодёжи на основе формирования и укрепления в ней чувства национальной гордости.
Высокий интеллект, духовность, честность, доброта, сострадание – всё это основные качества просветлённых. Сегодня формирование таких качеств у нашей молодёжи является важной задачей. В эпоху современной глобализации мы можем с уверенностью сказать, что только дисциплинированные, ответственные, толерантные, социально активные молодые люди могут быть надёжными строителями светлого будущего нашей страны.