Yoshlar ertangi kun bunyodkori
Joriy yilning 14 noyabr kuni Xalqaro munosabatlar fakulteti akademik guruhlarida, navbatdagi murabbiylik soati, «Yoshlar ertangi kun bunyodkori» hamda «Maʼrifat va diniy bagʼrikenlik» mavzulari yuzasidan yuqori saviyada oʼtkazildi.
Bugungi kunda yoshlar tarbiyasi muammolari deyarli barcha mamlakatlar uchun global masala hisoblanadi. Yoshlar tarbiyasi mavzusi boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoev BMT Bosh Аssambleyasi 72-sessiyasida shunday degan edi: “Bugungi dunyo yoshlari – son jihatidan butun insoniyat tarixidagi eng yirik avloddir, chunki ular 2 milliard kishini tashkil etmoqda. Sayyoramizning ertangi kuni, farovonligi farzandlarimiz qanday inson boʼlib kamolga yetishi bilan bogʼliqdir. Shunday ekan, bugungi kunda, biz ustoz-murabbiylarni asosiy vazifamiz – yoshlarning oʼz salohiyatini namoyon qilishi uchun zarur sharoitlar yaratish, zoʼravonlik gʼoyasi- “virusi” tarqalishining oldini olishda tushuntirish ishlari olib borish, yosh avlodni ijtimoiy qoʼllab-quvvatlash, uning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasidagi koʼp tomonlama hamkorlikni rivojlantirish lozim, deb hisoblaymiz.
Yoshlarni tarbiyalashda ularning ruhiyatiga oʼz-oʼzini anglash tuygʼularini singdirish orqali ijtimoiy yetuklikka erishish mumkin, binobarin bu tuygʼu, insonning maʼnaviy shakllanishi jarayonida voyaga yetadi.
Yoshlarda bunyodkorlik elementlarini milliy qadriyatlarimiz va milliy bagʼrikenglik tamoyillari orqali rivojlantirish, xalqimizning koʼp yillik anaʼnalari, madaniyati, urf-odatlari, milliy bayramlari, boy, qadimiy merosi oʼzining alohida oʼrni va ahamiyatiga egadir. Yoshlarda milliy iftixor, milliy gʼururni shakllantirish va mustahkamlash asosida ularning ijtimoiy faolliklarini oshirishga alohida ahamiyat berishimiz zarur.
Аqliy zakovat, maʼnaviy komillik, diyonat, muruvvat, mehr-oqibat – bular barchasi maʼrifatli, maʼnaviyatli insonlarning asosiy fazilatlari sanaladi. Аna shu fazilatlarni yoshlarimizda shakllantirish, bugungi kunning muhim vazifalaridan biridir.
Hozirgi globallashuv jarayonda intizomli, masʼuliyatli, sabr-bardoshli, iymon-eʼtiqodli, bagʼrikeng, ijtimoiy faol, tashabbuskor va shu kabi oliyjanob fazilatlar egasi boʼlgan yoshlargina, kelajak bunyodkori boʼla oladi deb baralla ayta olamiz.

The younger generation are the builders of tomorrow
On November 14 this year, a class hour was held in academic groups dedicated to the themes: "The young generation-builders of tomorrow", as well as "Enlightenment and religious tolerance".
Today, the problem of educating the younger generation is one of the most pressing problems. Regarding the upbringing of the young generation, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expressed his opinion at the 72nd UN Assembly that: “The current world youth is the largest young generation in the history of mankind in terms of numbers, because there are more than 2 billion of them. Therefore, the future of our planet, its peace of mind depends on what kind of people our children grow up to be. In this case, the main function of teachers and educators is to create the best conditions for young people to fulfill their abilities, to introduce preventive concepts in order to reduce the spread of harmful ideologies, as well as to provide a number of rights for protection and to establish multilateral cooperation that we think the most correct.
In the upbringing of young people, social elevation can be achieved by introducing feelings of self-awareness into their psychology; in addition, it should be noted that it is this feeling that reaches its peak of development along with the development of a person's cultural enlightenment. The development of creative elements among young people through national values and principles of national tolerance, old traditions, culture, customs, national holidays, the rich, ancient heritage of our people have a special place and significance.
Particular attention should be paid to increasing the social activity of young people through the formation and strengthening of national pride.
Mental intelligence, spirituality, spiritual maturity, honesty, kindness, compassion are all the basic qualities of enlightened, spiritual people. The formation of these qualities in our youth is an important task today. In the current process of globalization, we can say with confidence that only disciplined, responsible, tolerant, religious, conscientious, faithful, loyal, tolerant, humane, socially active and possessing such noble qualities young people can be the builders of the future.