Shanxay hamkorlik tashkilotitning (ShHT) O'zbekistondagi xalq diplomatiyasi markazida "XXI asrda davlat diplomatiyasini rivojlantirishda ilm-fanning o'rni" nomli videokonferentsiya bo'lib o'tdi. Ushbu tadbir Tinchlik va taragiyot yulida butunjaxon ilm-fan  kunini nishonlash munosabati bilan o'tkazildi. UNESCO qarori bilan ushbu sana 2002 yildan buyon nishonlanib kelinmoqda. Forumda jamoat arboblari, olimlar, siyosatshunoslar, tarixchilar, filologlar, o'qituvchilar, xalqaro aloqalar va madaniyatlararo tsivilizatsiya mutaxassislari ishtirok etishdi.
Respublikadagi ShHT Xalq diplomatiyasi markazining Fan va ta'lim bo'limi boshlig'i F.M.Otbasarov zamonaviy dunyoda, xalqaro va madaniyatlararo hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashda ilm-fanning ahamiyati haqida so'zlab berdi. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Ilm-fanni 2030 yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini tasdiqlash to'g'risida" gi farmoni (2010 yil 29 oktyabr) fanni isloh qilish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash va ilmiy sohani sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarishning ustuvor yo'nalishlarini belgilab berdi. Bularning barchasi, deydi Faxriddin Otbasarov, bizni ilmiy-tadqiqot faoliyatiga yangiliklarni joriy etish bo'yicha doimiy va keng ko'lamli ishlarni olib borishni majbur qiladi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidan mazkur onlayn-konferentsiyada siyosiy fanlar doktori, professor E.S. Sultonova va filologiya fanlari doktori, professor F.I.Mo'minova ishtirok etishdi.
Professor E.Sultonova o'z ma'ruzasida Markaziy Osiyo xalqlari katta ilmiy hamkorlik tajribasini to'plaganligiga e'tibor qaratdi. Amir Temur va Temuriylar davrida Mirzo Ulubek, Alisher Navoiy va Jadidlar davrida ilm-fan, ma'rifat, san'at va adabiyot keng rivojlandi. Maktablar, markazlar tashkil etildi, ilmiy va adabiy musobaqalar, munozaralar, suhbatlar o'tkazildi. Ustoz-shogird tizimi orqali o'qitish, bilimlarni uzatish amaliyoti keng tarqaldi. Ma'ruzachi Sharqning buyuk olimlarining ilmiy izlanishlar olib borish tajribasini chuqur o'rganish va yoshlar orasida targ'ib qilish zarurligini ta'kidladi. Prof. Mo'minova "Xalq diplomatiyasining media platformasi" mavzusida ma'ruza qildi.
Forumda qiziqarli va mazmunli ma'ruzalar  O'zbekiston Fanlar akademiyasi vakillari tomonidan - Botanika instituti direktori K. Sh.Tojibayev, Zamonaviy tarix markazi bo'limi mudiri M.A.Raximov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasidan- bosh mutaxassis R.T. Xaydarova, filologiya fanlari nomzodi, tarjimon Z.N. Isomiddinov, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti kafedra mudirlari K.S. Nikolaeva ,U. U. Muxibova va boshqalar qildilar.
Muhokama davomida ilmiy, o'quv va tarjima adabiyotlarni tayyorlash va nashr etishning muhimligi va dolzarbligi qayd etildi. Videokonferentsiya ishtirokchilari ta'kidlaganidek, ko'plab kitoblar O'zbekiston va ShHT mamlakatlari olimlari, sharqshunoslari, tarixchilari, filologlarining birgalikdagi faoliyati, o'zaro hamkorligi natijasida nashr etildi.

В Центре народной дипломатии ШОС в Узбекистане прошла видеоконференция «Роль науки в развитии народной дипломатии в 21 веке». Она была приурочена к знаменательной дате Всемирному дню науки за мир и развитие, которая отмечается по решению ЮНЕСКО с 2002г. Участниками этого форума были общественные деятели, ученые, политологи, историки, филологи, педагоги, специалисты по международным отношениям и межкультурной цивилизации.  О значении науки в современном мире, в развитии и укреплении международного и межкультурного сотрудничества рассказал в своем вступительном слове начальник отдела науки и образования Центра народной дипломатии ШОС в республике Ф. М. Отбасаров.  В Указе президента Республики Узбекистан «Об утверждении концепции развития науки до 2030г» (от 29 октября 2010г.) определены приоритетные направления по реформированию науки, подготовке высококвалифицированных кадров и поднятию научной сферы на качественно новый уровень. Это все, заметил Фахриддин Отбасаров, обязывает нас вести постоянную и большую работу по внедрению инноваций в научно- исследовательскую деятельность.
От Университета мировой экономики и дипломатии в данном мероприятии участвовали и выступили со своими докладами, презентациями доктор политических наук, профессор Э.С. Султанова и доктор филологических наук, профессор Ф.И.Муминова.
Профессор Султанова обратила внимание на то, что народами Центральной Азии накоплен большой опыт научного взаимосотрудничества. В период Амира Тимура и Тимуридов, при Мирзо Улубеке, Алишере Навои и джадидах широко распространялись научные знания, просветительство, искусство, литература. Организовывались школы, центры, велись научные и литературные состязания, дискуссии, беседы. Большой известностью пользовалось и обучение, передача знаний по системе Устоз-шогирд. Докладчик указала на необходимость глубоко изучать и пропагандировать среди молодежи опыт великих ученых Востока.  Проф. Ф.И. Муминовой был представлен доклад на тему «Медийная платформа народной дипломатии».
Интересными и содержательными были выступления и представителей АН Узбекистана- директора института ботаники К. Ш. Тожибаева, руководителя отдела Центра новейшей истории М.А Рахимова, главного специалиста Союза писателей Узбекистана Р.Т. Хайдаровой, кандидата филологических наук, переводчика З.Н. Исомиддинова, заведующих кафедрами Ташкентского госуниверситета востоковедения К.С. Николаевой и У. У. Мухибовой и др.
В ходе обсуждения было отмечено значение подготовки и издания научной, учебной и переводной литературы, авторами которых явились ученые-востоковеды, филологи, историки Узбекистана и стран ШОС.