Koʻpgina siyosatchilar va olimlar tomonidan oʻzgarishlar global iqtisodiy inqirozga olib kelishi, bu esa oʻz navbatida mintaqaviy tizimlarning oʻzgarishiga va davlatlarning rivojlanishiga taʼsir qilishini taxmin qilmoqdalar. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan tashkil etilgan Respublika ilmiy-amaliy konferensiya ishtirokchilari ana shu masalalarni muhokama qildilar. Natijada konferensiya ishtirokchilari ushbu muammolarni faqat hamkorlik va xalqaro institutlarni mustahkamlash orqali hal etish mumkin degan fikrga keldilar.
Shu bilan bir qatorda konferensiyada asosiy muhokama mavzusi mintaqaviy rivojlanish va Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi munosabatlar, ularning xalqaro tashkilotlardagi faoliyati hamda dunyoning etakchi mamlakatlari bilan hamkorlikdagi yangi tendensiyalar boʻldi.
Anjumanda Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari Akademiyasi, axborot-tahlil markazlari, oliy oʻquv yurtlari, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari va yetakchi ekspertlari ishtirok etdilar.
Respublika ilmiy-amaliy anjumanida ishtirokchilar Oʻzbekiston Respublikasining turli ilmiy sohalar va tahliliy markazlari olimlari va mutaxassislari oʻrtasidagi fanlararo hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etishini alohida taʼkidladilar.

Republican scientific and practical conference on theme “Transformation of international systems and new aspects of regional security and development in Central Asia” was held on November 5th, 2020 at University of world economy and diplomacy
07.11.2020 3041
Many politicians and scientists predict that the transformation will result in a global economic crisis, which in turn will affect the transformation of regional systems and the development of States. Participants of the Republican scientific and practical conference organized by the University of World Economy and Diplomacy discussed abovementioned issues. As a result, the conference participants agreed that these problems can only be solved through cooperation and the strengthening of international institutions.
Along with this, the main subject of discussion at the conference was new trends in regional development and relations among Central Asian countries, their activities in international organizations, and cooperation with leading countries of the world.
Representatives and leading experts of the Ministry of foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Institute for strategic and interregional studies under the President of the Republic of Uzbekistan, Academy of the Armed forces of the Republic of Uzbekistan, information and analytical centers, higher educational institutions, research institutes were attended the conference.
During the Republican scientific and practical conference, participants emphasized its importance in promoting interdisciplinary cooperation between scientists and specialists of various scientific fields and analytical centers of the Republic of Uzbekistan.