O'zbekistonni modernizatsiyalash vektorlari: mintaqaviy va global o'lchovlar
2019 yil oxirida "The Economist" O'zbekistonni yilning eng yaxshi mamlakati deb tan oldi. Nashrda qayd etilishicha, Prezident Shavkat Mirziyoyevning islohotlari tufayli O'zbekiston iqtisodiy taraqqiyotda xalqaro hamjamiyatga jadal integratsiyalashadigan yosh mustaqil davlatga aylandi. O'zbekiston hali ham uzoq yo'lni bosib o'tishi kerak bo'lsa-da, O'zbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyev tufayli ham iqtisodiy, ham siyosiy sohalarda katta ishlar amalga oshirilganini ta'kidlash lozim. 2017-yilda qabul qilingan "O'zbekiston taraqqiyot strategiyasi" 2021-yilgacha modernizatsiya qilishning beshta asosiy yo'nalishi belgilaydi. Taqdim etilgan barcha sohalarda taraqqiyot kuzatiladi.
Ijtimoiy-siyosiy falokatlarga qaramasdan, bugungi kunda Markaziy Osiyoda yangi tendensiyalar kuchayib bormoqda, mintaqaviy muammolarni hal etish, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish uchun qulay imkoniyatlar yaratilmoqda. O'zbekiston barcha Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan umumiy chegaraga ega bo'lib, mintaqani barqarorlik, barqaror rivojlanish va yaxshi qo'shnichilik zonasiga aylantirishdan xolis manfaatdor. Mamlakat rivojlanishining barcha muhim masalalarini – chegara xavfsizligidan suv resurslarini adolatli taqsimlashga hal qilish-mintaqada barqarorlikni o'rnatish bilan uzviy bog'liqdir.. Iqtisodiy jihatdan farovon va xavfsiz Markaziy Osiyo O'zbekiston uchun mutlaq shartdir. Har qanday yirik mintaqaviy transport, aloqa va energetika loyihalari mintaqa mamlakatlari bilan faol hamkorlik qilmasdan, yuqori darajadagi integratsiyani ta'minlamasdan amalga oshirilmaydi.
IAPSS Asia, O'zbekiston Prezidentining mamlakatning ichki va tashqi siyosatida amalga oshirilgan ijobiy islohotlarni yaxshiroq tahlil qilish, shuningdek, jahon hamjamiyatiga o'zgarishlarni taqdim etish uchun konferentsiyani boshlash vaqti keldi, deb hisoblaydi. Shu munosabat bilan O'zbekiston tashqi siyosatining muhim mintaqasi sifatida Markaziy Osiyo haqida chuqur mulohaza yuritish, o'zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarini belgilash, mintaqamizni yanada xavfsiz, barqaror va ravnaq toptirishga qodir aniq natijalarga erishish juda muhimdir.
Mazkur konferensiyaning tashkilotchisi Xalqaro siyosatshunos talabalar- assotsiatsiyasi. JIDU mazkur tadbirning asosiy hamkori hisoblanadi. Shuningdek, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, O'zbekistondagi SHHT xalq diplomatiyasi markazi, Qo'qon shahar hokimiyati hamkor sifatida ishtirok etyapti. O'zbekiston san'at va madaniyat institutining Farg'ona mintaqaviy filiali musiqiy hamkor hisoblanadi.
Panel muhokamasi quyidagi bloklarga bo’linadi:
- O'zbekiston tashqi siyosatidagi islohotlar
- Iqtisodiy modernizatsiya
- Ichki siyosiy islohotlar
- O'zbekistonning mintaqaviy integratsiya jarayonlarida ishtiroki
- ShHT mamlakatlari misolida xalq diplomatiyasi
- Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta'minlashda O'zbekistonning o'rni
JIDU rektori Komiljon Karimov, "Siyosatshunoslik" kafedrasi, Faridun Sattarov, shuningdek, kafedra o'qituvchisi, professor E'tibor Sultanova, "Tizimli tahlil va menejment" kafedrasi mustaqil tadqiqotchisi Elbek Abdullayev va turli tashkilotlardan boshqa panelistlarni chiqishi kutilmoqda.
Tadbir ingliz tilida bo'lib o'tadi.
8-noyabr kuni "O'zbekiston modernizatsiyalash vektorlari: mintaqaviy va global o'lchovlar" mavzusida O'zbekiston ilmiy doiralarining yetakchi olimlari bilan suhbatlashamiz!

В конце 2019 года “The Economist” признал Узбекистан страной года. Издание отмечает, что благодаря реформам Президента Шавката Мирзиеева Узбекистан совершил качественный скачок в экономическом развитии став молодым независимым государством, стремительно интегрирующемся в международное сообщество. Хотя Узбекистану еще предстоит пройти долгий путь, вместе с тем, необходимо отметить, что благодаря лидеру Узбекистан Шавката Мирзиеева проделана большая работа, как в экономической, так и в политической сферах. Принятая в 2017 году “Стратегия развития Узбекистана” до 2021 года определила пять основных направлений модернизации. Во всех представленных областях наблюдается прогресс.
Несмотря на имеющие место социально-политические катаклизмы, сегодня в Центральной Азии набирают силу новые тенденции, появляются благоприятные возможности для решения актуальных региональных проблем, расширения торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей. Узбекистан, имея общую границу со всеми странами Центральной Азии, объективно заинтересован в превращении региона в зону стабильности, устойчивого развития и добрососедства. Решение всех жизненно важных вопросов развития страны – от пограничной безопасности до справедливого распределения водных ресурсов – неразрывно связано с установлением стабильности в регионе.. Экономически процветающая и безопасная Центральная Азия является абсолютным императивом для Узбекистана. Любые крупные региональные транспортные, коммуникационные и энергетические проекты не могут быть реализованы без активного взаимодействия со странами региона, без обеспечения высокого уровня интеграции.
IAPSS Asia считает, что настало время инициировать конференцию, чтобы лучше проанализировать позитивные реформы Президента Узбекистана, которые были сделаны во внутренней и внешней политике страны, а также представить изменения мировому сообществу. В этой связи крайне важно глубоко задуматься о Центральной Азии как важном регионе внешней политики Узбекистана и определить приоритетные направления взаимовыгодного сотрудничества, добиться выхода на конкретные результаты, способные сделать наш регион более безопасным, стабильным и процветающим.
Организатором данной конференции является Международная ассоциация студентов-политологов. УМЭД является главным партнёром данного мероприятия. Также в качестве партнёров выступает Ташкентский государственный университет востоковедения, Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане, хокимият города Коканда. Музыкальным партнёром является Ферганский региональный филиал Узбекского института исскуств и культуры.
Панельная дискуссия будет состоять из след. блоков:
1. Реформы во внешней политики Узбекистана
2. Экономическая модернизация
3. Внутриполитические реформы
4. Участие Узбекистана в региональных интеграционных процессах
5. Народная дипломатия на примере стран ШОС
6. Роль Узбекистана в обеспечении стабильности в ЦА
Ожидается выступление ректора УМЭД Комилжона Каримова, зав. кафедрой «Политология» Фаридуна Саттарова, также преподавателя данной кафедры, профессора Эътибор Султановой, независимого исследователя в кафедре «Системный анализ и менеджмент» Эльбека Абдуллаева и других панелистов с различных организаций.
Мероприятие пройдёт на английском языке.
Присоединяйтесь к нам 8 ноября, когда мы поговорим на тему «Векторы модернизации Узбекистана: региональные и глобальные измерения» с ведущими умами научных кругов Узбекистана!