O'zbekistonni modernizatsiyalash vektorlari: mintaqaviy va global o'lchovlar
2019 yil oxirida "The Economist" O'zbekistonni yilning eng yaxshi mamlakati deb tan oldi. Nashrda qayd etilishicha, Prezident Shavkat Mirziyoyevning islohotlari tufayli O'zbekiston iqtisodiy taraqqiyotda xalqaro hamjamiyatga jadal integratsiyalashadigan yosh mustaqil davlatga aylandi. O'zbekiston hali ham uzoq yo'lni bosib o'tishi kerak bo'lsa-da, O'zbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyev tufayli ham iqtisodiy, ham siyosiy sohalarda katta ishlar amalga oshirilganini ta'kidlash lozim. 2017-yilda qabul qilingan "O'zbekiston taraqqiyot strategiyasi" 2021-yilgacha modernizatsiya qilishning beshta asosiy yo'nalishi belgilaydi. Taqdim etilgan barcha sohalarda taraqqiyot kuzatiladi.
Ijtimoiy-siyosiy falokatlarga qaramasdan, bugungi kunda Markaziy Osiyoda yangi tendensiyalar kuchayib bormoqda, mintaqaviy muammolarni hal etish, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish uchun qulay imkoniyatlar yaratilmoqda. O'zbekiston barcha Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan umumiy chegaraga ega bo'lib, mintaqani barqarorlik, barqaror rivojlanish va yaxshi qo'shnichilik zonasiga aylantirishdan xolis manfaatdor. Mamlakat rivojlanishining barcha muhim masalalarini – chegara xavfsizligidan suv resurslarini adolatli taqsimlashga hal qilish-mintaqada barqarorlikni o'rnatish bilan uzviy bog'liqdir.. Iqtisodiy jihatdan farovon va xavfsiz Markaziy Osiyo O'zbekiston uchun mutlaq shartdir. Har qanday yirik mintaqaviy transport, aloqa va energetika loyihalari mintaqa mamlakatlari bilan faol hamkorlik qilmasdan, yuqori darajadagi integratsiyani ta'minlamasdan amalga oshirilmaydi.
IAPSS Asia, O'zbekiston Prezidentining mamlakatning ichki va tashqi siyosatida amalga oshirilgan ijobiy islohotlarni yaxshiroq tahlil qilish, shuningdek, jahon hamjamiyatiga o'zgarishlarni taqdim etish uchun konferentsiyani boshlash vaqti keldi, deb hisoblaydi. Shu munosabat bilan O'zbekiston tashqi siyosatining muhim mintaqasi sifatida Markaziy Osiyo haqida chuqur mulohaza yuritish, o'zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarini belgilash, mintaqamizni yanada xavfsiz, barqaror va ravnaq toptirishga qodir aniq natijalarga erishish juda muhimdir.
Mazkur konferensiyaning tashkilotchisi Xalqaro siyosatshunos talabalar- assotsiatsiyasi. JIDU mazkur tadbirning asosiy hamkori hisoblanadi. Shuningdek, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, O'zbekistondagi SHHT xalq diplomatiyasi markazi, Qo'qon shahar hokimiyati hamkor sifatida ishtirok etyapti. O'zbekiston san'at va madaniyat institutining Farg'ona mintaqaviy filiali musiqiy hamkor hisoblanadi.
Panel muhokamasi quyidagi bloklarga bo’linadi:
- O'zbekiston tashqi siyosatidagi islohotlar
- Iqtisodiy modernizatsiya
- Ichki siyosiy islohotlar
- O'zbekistonning mintaqaviy integratsiya jarayonlarida ishtiroki
- ShHT mamlakatlari misolida xalq diplomatiyasi
- Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta'minlashda O'zbekistonning o'rni
JIDU rektori Komiljon Karimov, "Siyosatshunoslik" kafedrasi, Faridun Sattarov, shuningdek, kafedra o'qituvchisi, professor E'tibor Sultanova, "Tizimli tahlil va menejment" kafedrasi mustaqil tadqiqotchisi Elbek Abdullayev va turli tashkilotlardan boshqa panelistlarni chiqishi kutilmoqda.
Tadbir ingliz tilida bo'lib o'tadi.
8-noyabr kuni "O'zbekiston modernizatsiyalash vektorlari: mintaqaviy va global o'lchovlar" mavzusida O'zbekiston ilmiy doiralarining yetakchi olimlari bilan suhbatlashamiz!

The vectors of modernization in Uzbekistan: regional and global dimensions
At the end of 2019, the «Economist» recognized Uzbekistan as the country of the year. The publication notes that thanks to the reforms of President Shavkat Mirziyoyev, Uzbekistan has made a qualitative leap in economic development, becoming a young independent state that is rapidly integrating into the international community. Although Uzbekistan still has a long way to go, however, it should be noted that thanks to the leader of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a lot of work has been done, both in the economic and political spheres. Adopted in 2017, the “Вevelopment Strategy of Uzbekistan" until 2021 identified five main areas of modernization. Progress is being made in all the areas presented.
Despite the ongoing socio-political cataclysms, new trends are gaining strength in Central Asia today, and there are favorable opportunities for solving urgent regional problems, expanding trade, economic, cultural and humanitarian ties. Uzbekistan, having a common border with all Central Asian countries, is objectively interested in turning the region into a zone of stability, sustainable development and good-neighborliness. The solution of all vital issues of the country's development – from border security to the equitable distribution of water resources – is inextricably linked to the establishment of stability in the region. An economically prosperous and secure Central Asia is an absolute imperative for Uzbekistan. Any major regional transport, communication and energy projects cannot be implemented without active interaction with the countries of the region, without ensuring a high level of integration.
IAPSS Asia believes that the time has come to initiate a conference to better analyze the positive reforms of the President of Uzbekistan that have been made in the country's domestic and foreign policy, as well as to present the changes to the world community. In this regard, it is extremely important to think deeply about Central Asia as an important region of Uzbekistan's foreign policy and identify priority areas for mutually beneficial cooperation, achieve concrete results that can make our region more secure, stable and prosperous.
The conference is organized by the international Association of Political Science Students. UWED is the main partner of this event. The Tashkent state University of Oriental studies, the SCO center for people's diplomacy in Uzbekistan, and the Kokand City Khokimiyat are also partners. The music partner is the Ferghana regional branch of the Uzbek Institute of arts and culture.
The panel discussion will consist of the following. blocks:
- Reforms in Uzbekistan's foreign policy
- Economic modernization
- Domestic political reforms
- Uzbekistan's participation in regional integration processes
- People's diplomacy on the example of the SCO countries
- Uzbekistan's role in ensuring stability in Central Asia
A speech is expected from the rector of UWED, Komiljon Karimov, Head of the Department Political Science, Faridun Sattarov, also a head teacher of this department, Professor Etibor Sultanova, Independent researcher at the Department Systemic Analysis and Management, Elbek Abdullayev and other panelists from various organizations.
The event will be held in English.
Join us on November 8, when we will talk on the topic "The vectors of modernization of Uzbekistan: regional and global dimensions" with the leading minds of the scientific community of Uzbekistan!