Adolatli fuqarolik jamiyat qurishda jamoatchilik nazoratining o‘rni
Joriy yilning 31-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univesitetida «Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy qo’llab quvvatlash» bo’limi hamda universitet «Murabbiylar kengashi» tomonidan tashkillashtirilgan “Adolatli fuqarolik jamiyat qurishda jamoatchilik nazoratining o‘rni” mavzusida navbatdagi masofaviy “Axborot va murabbiylik soati” bo’lib o’tdi. Unda, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, siyosiy fanlar doktori Qodir Asadovich Jo‘rayev talabalarga hukumatimiz tomonidan qabul qilinayotgan yangi normativ-huquqiy hujjatlar mazmuni bilan qisqacha tanishishtirib. fuqarolik jamiyatining shakllanish bosqichlaridan bugungi kungacha boʻlgan jarayonlarda jamoatchilik nazoratining ahamiyati xususida batafsil nutq soʻzladi.
Masofaviy uchrashuv davomida Q.A.Jo‘rayev talabalarning savollaridan kelib chiqib, bugungi globallashuv paytida axborotlarni saralash, tahlil qila olish hamda hozirgi kunda mamlakatimizda qabul qilinayotgan yangi normativ-huquqiy hujjatlar bilan qanday ishlash tizimi, jamoatchilik institutlarining ro‘llari bo‘yicha trening olib bordi. Uchrashuv soʻngida mavzu yuzasidan talabalarga tegishli tavsiyalar berildi.
Ma’ruzachining ko‘p yillik siyosiy faoliyatidagi tajribasidan kelib chiqib, bergan m’lumotlari va tavsiyalari talabalarda katta qiziqish uyg’ota oldi va bunday uchrashuvlarning muntazam oʻtkazib turilishi, ularning faolligini yanada oshirib, bilim va koʻnikmalarini mustahkamlashga yordam berishiga ishonamiz.

On October 31, the deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, doctor of political sciences Qodir Asadovich Jurayev held an online meeting with students of the University of World Economy and Diplomacy in order to inform students about information awareness and familiarize themselves with new regulatory documents. The meeting was held within the framework of the “Information and Coaching hour”. At the online meeting, lecturer explained the importance of public control in the process from the stages of the formation of civil society and the importance of the process of public control.
During the conference, Q.A.Jurayev conducted a training on the role of state institutions, on how to sort and analyze information in the context of today’s globalization, how to work with the new rules adopted in our country, based on students’ questions. At the end of the meeting, students were given appropriate recommendations on the topic.
Based on the experience of many years of political activity of Dr. Q.A.Jurayev, the instructions and recommendations given to students will help the future of youth. Regularly holding such meetings with students will help increase their activity and strengthen knowledge and skills.