2020-yil 28-oktyabr kuni JIDUning navbatdagi Ilmiy kengashi boʻlib oʻtdi. Ilmiy kengash majlisini kirish soʻzi bilan Universitet Rektori Komiljon Xamidovich Karimov ochib berdilar.
Ilmiy kengash majlisida quyidagi masalalar koʻrib chiqildi:
Universitetni davlat attestatsiyasidan va davlat akkreditatsiyasidan oʻtkazish natijalari: kamchiliklar, muammolar va ularning yechimi toʻgʻrisida.
OʻzR Prezidentining 2019-yilning 8-oktyabridagi  “Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Farmonining ijrosini taʼminlash maqsadida  Taʼlimning  kredit-modul tizimiga oʻtilishi  munosabati bilan tegishli normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash haqida.
Taʼlim jarayonining oʻquv adabiyotlari bilan taʼminlanganligi, yangi avlod darslik va oʻquv qoʻllanmalari, shuningdek, innovatsion taʼlim texnologiyalarini qoʻllashga asoslangan oʻquv-uslubiy majmualarni tayyorlash va nashr etishning holati toʻgʻrisida hamda prof. A.S.Rasulov  va U.Dalaboyev tomonidan tayyorlangan ”Oliy matematika (Xalqaro iqtisodiy munosabatlar taʻlimi yoʻnalishi uchun)” darsligi va “Matematika” (Ijtimoiy-gumanitar soha yonalishlari uchun) darsligini Matematika fanidan alohida universal darslik yaratish boʻyicha respublika tanloviga taqdim etish haqida.
Xalqaro huquq fakulteti tarkibidagi kafedralar nomlarini qayta koʻrib chiqish hamda YUNESKOning xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasini tiklash toʻgʻrisida.
Pedagog xodimlarni dotsent ilmiy unvoniga tavsiya etish va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi OAKga taqdimnoma berish toʻgʻrisida.
Pedagog xodimlarni vakant oʻrinlarga tanlov asosida ishga qabul qilish maqsadida  “Siyosatshunoslik” kafedrasi professori (1 oʻrin) lavozimiga tanlov oʻtkazish toʻgʻrisida.
2020-21 oʻquv yili qabul komissiyasi faoliyati (bakalavriatura va magistratura qabuli) yakunlari toʻgʻrisida hisobot.
Universitetda tayyorlangan oʻquv adabiyotlarini OʻzR Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining grifiga tavsiya etish toʻgʻrisida.

Состоялось очередное заседание Учёного Совета УМЭД
28 октября 2020 года состоялось очередное заседание Учёного Совета УМЭД. Заседание Учёного Совета открыл вступительным словом Ректор Университета Каримов Комилжон Хамидович.
На заседании Учёного Совета были рассмотрены следующие вопросы:
О результатах проведения государственной аттестации и государственной аккредитации Университета: недостатки, проблемы и пути их решения.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года “Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года” в связи с переходом образования на кредитно-модульную систему утверждение соответствующих нормативно-правовых документов.
Обеспеченность учебной литературой образовательного процесса, учебниками и учебными пособиями нового поколения, в том числе, подготовка учебно-методических комплексов, основанных на использовании инновационных образовательных технологий и их издание, подготовленные проф. А.С.Расуловым и У.Далабоевым учебники ”Олий математика (Xalqaro iqtisodiy munosabatlar ta’limi yo’nalishi uchun)” и “Математика” (Ijtimoiy-gumanitar soha yonalishlari uchun) рекомендовать для участия в республиканском конкурсе по подготовке специальных универсальных учебников по предмету математики.
Заново пересмотреть названия кафедр в структуре Факультета международного права и рассмотреть вопрос восстановления кафедры ЮНЕСКО международное право и права человека.
Рекомендовать педагогические кадры на учёное звание доцента и передать представления по ним в ВАК при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
С целью принятия на конкурсной основе педагогические кадры в Университет провести конкурс на замещение вакантной должности профессора (1 место) по кафедре “Политологии”.
Отчёт об итогах деятельности приемной комиссии на 2020-2021 учебный год (приём в бакалавриат и магистратуру).
О рекомендации учебной литературы, подготовленной в университете на получение грифа Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
Об утверждении нормативно-правовых документов.
Были рассмотрены и другие вопросы согласно повестки дня Учёного Совета. По итогам рассмотренных вопросов были приняты соответствующие решения.