Kuni kecha uzoq yillar chet elliklarga o‘zbek tilini o‘rgatish tajribasining samarasi o‘laroq G.Rixsieva va M.Abduraxmanovaning "O‘zbek tili. Xorijliklar uchun” intensiv kurs o‘quv qo‘llanmasi “Akademnashr” tomonidan chop etildi.
Bu kitobdagi dastur asosida 10 yillardan beri ko‘plab xorijliklar o‘qitib kelinmoqda,  ularning ona tilimizda so‘zlashini eshitib har bir o‘zbekning dili yayrashi shubhasiz.
Mamlakatimizning siyosiy, iqtisodiy, madaniy salohiyatining o‘sishi ona tilimizga bo‘lgan qiziqishning ham oshishiga olib kelmoqda. Hozirgi kunda dunyoning 60 dan ortiq oliy o‘quv yurtlarida o‘zbek tili o‘qitilmoqda.
Ushbu qo‘llanma nafaqat chet elliklarga, balki o‘zbek tilida erkin so‘zlasha olmaydigan hamyurtlarmizga ham yordam beradi. Mazkur qo‘llanmada izohlar ingliz tilida berilgan.
Ayni kunlarda ushbu kitobning elektron qo‘llanma shaklini yaratish ustida ish olib borilmoqda. Shuningdek, intensiv kurs o‘quv qo‘llanmasini Koreyada nashr etish uchun Xankuk chet tillar universietiti professori Li Ji In bilan hamkorlikda koreys tilidagi izohlar bilan koreyalik talabalar uchun moslashtirilgan holda nashr etishga tayyorlanmoqda.

Подарок на праздник. Родной язык – нетленное отражение в сердце и в мыслях моей страны
Результатом многолетнего опыта преподавания узбекского языка иностранцам явилось учебное пособие интенсивного курса «Узбекский язык для иностранцев», подготовленное Г.Риксиевой и М.Абдурахмановой.
Уже более 10 лет по программе данного пособия обучают иностранцев, и, несомненно, каждый узбек будет рад услышать, как они говорят на нашем родном языке.
Рост политического, экономического и культурного потенциала нашей страны также ведёт к увеличению интереса к нашему родному языку. В настоящее время узбекский язык преподаётся более чем в 60 университетах мира.
Данное учебное пособие поможет не только иностранцам, но и нашим соотечественникам, которые не владеют свободно узбекским языком. Комментарии в пособии даются на английском языке.
В настоящее время ведётся работа по созданию электронной версии данной книги. Учебное пособие интенсивного курса также готовится к изданию в Корее в сотрудничестве с профессором Университета иностранных языков Ханкук - Ли Джи Ином с комментариями на корейском языке. Данное пособие адаптировано для корейских студентов.