Ona tilim – sen ruhimning qanoti…
Dunyoning ko‘hna tillaridan bo‘lmish turkiy tillarga mansub bo‘lgan o‘zbek tilining bu oiladagi nufuzi va mavqeyi o‘zgacha. Tilshunos olimlar turkiy tillarning yirik uch lahjasi – qarluq, qipchoq, o‘g‘uzni birlashtirgan bu tilning qudrati va imkoniyatlarini yuqori baholaydilar. Ona tilimiz ne-ne tarix sinovlaridan o‘tdi, o‘zga tillar ta’siri ostida bo‘lsa-da, rivojlanishdan to‘xtamadi, necha bor tazyiqlar va to‘siqlarni yengib, g‘olib, muzaffar yashashda davom etdi. Tilimizning buyuk himoyachilari Mahmud Qoshg‘ariy, Alisher Navoiy, jadid bobolarimiz, Abdulla Qodiriy va Cho‘lpon singari o‘lmas iste’dodlarimiz, qahramon shoirlarimizning bu boradagi xizmatlari mislsizdir.
Tilimiz o‘z mavqeyini qonun bilan mustahkamlagan, O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan sana – 21 - oktabr bu yili og‘ir pandemiya sharoitiga qaramasdan ko‘tarinki ruhda nishonlanmoqda. Ilgarilari norasmiy tarzda bayram qilinadigan kun bu yil ilk bor 2020-yil 10-aprelda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan O‘RQ-615-sonli “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonunga ko‘ra rasman bayram deya e’tirof etilgani ham xalqimiz qalbida o‘zgacha shukuh uyg‘otdi. Bayram arafasida Prezidentimiz Sh.M. Mirziyoyevning BMT minbarida o‘zbek tilida nutq so‘zlagani esa buyuk tarixiy hodisa va bayramga go‘zal tuhfa bo‘ldi.
JIDUda O‘zbek tili bayrami “Boqiysan, iftixorimsan, ona tilim!” shiori ostida keng nishonlanmoqda. Ushbu tadbir doirasida 2020-yil 19-oktabrda O‘zbekiston Xalq shoiri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Onlayn tarzda tashkil qilingan ushbu uchrashuvni Universitet rektori K.X. Karimov tabrik so‘zi bilan ochib berdi. Tadbirda JIDU birinchi prorektori M.T. Baqoyev, universitetning Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori S.Saidqosimovlar so‘zga chiqib, barchani ushbu ayyom bilan qutlab, bayramning o‘rni va ahamiyatini alohida ta’kidladilar, yoshlarni tilimizni asrab-avaylashga chaqirdilar. Shundan so‘ng so‘z navbati tadbir mehmoni – Sirojiddin Sayyidga berildi. Taniqli shoirning tilimizning qudrati va go‘zalligini yorqin dalili bo‘lgan she’r-u g‘azallarga boy maroqli, qiziqarli, sermazmun nutqi tadbir ishtirokchilarida chuqur taassurot qoldirdi. Ayni paytda, shoir insonda adabiyotga, kitobga, jahon ma’naviyati durdonalariga muhabbat ezgu tuyg‘u ekanligini ta’kidladi, ijodkorlik qobiliyatlarini tarbiyalash borasida amaliy takliflarni ilgari surdi, jumladan, JIDU qoshida Yozuvchilar uyushmasi bilan hamkorlikda tarjimonlar, ijodkorlar to‘garaklari tashkil etish borasida mulohazalar bildirildi. Shoir nutqidan so‘ng talabalar savollariga javob berdi. Qizg‘in savol-javoblar, jonli suhbat, talabalarning buyuk shoirlarimiz she’rlari bilan chiqishlari davraga o‘zgacha tarovat berdi.
Tadbir so‘ngida Sirojiddin Sayyid JIDUga mumtoz va zamonaviy o‘zbek adabiyoti vakillarining kitoblarini sovg‘a qildi. Universitet rektori K.X. Karimov yakunlovchi nutq so‘zlab, aziz mehmonga tashrifi va hadyalari uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi.

Узбекский язык относится к тюркским языкам и имеет особый статус. Лингвисты высоко оценивают силу и потенциал узбекского языка, который объединяет три основных диалекта тюркских языков - карлукский, кипчакский и огузский. Наш родной язык под влиянием других языков выдержал испытание временем, преодолевая множество препятствий, но не перестал развиваться. Огромный вклад в его развитие внесли великие защитники нашего языка, бессмертные таланты и героические поэты, такие как Махмуд Кашгари, Алишер Навои, наши предки-джадиды, Абдулла Кодири и Чолпон.
21 октября - день, когда наш родной язык законодательно укрепил свой статус и ему был присвоен статус государственного - в этом году широко отмечается, несмотря на тяжёлую пандемию. В соответствии с Законом «О праздновании Дня узбекского языка» № ЗРУ-615, подписанный Президентом Республики Узбекистан 10 апреля 2020 года, ранее считавшийся днём неофициального празднования, впервые в этом году был официально признан. Тот факт, что он признан официальным праздником, также вызвал особую восторженность в сердцах наших людей. Накануне праздника Выступление Президента Ш.М.Мирзиёева с трибуны ООН на узбекском языке стало большим историческим событием и прекрасным подарком к празднику.
Праздник узбекского языка широко отмечается в УМЭД под девизом «Ты вечен, ты моя гордость, мой родной язык!». В рамках мероприятия 19 октября 2020 года состоялась встреча с народным поэтом Узбекистана, председателем Союза писателей Узбекистана -  Сироджиддином Сайидом. Организатором онлайн-встречи выступил ректор университета К.Х.Каримов, который с поздравительной речью открыл мероприятие. Также первый проректор УМЭД  М.Т.Бакоев и проректор по международным связям университета С. Саидкасимов поздравили всех с праздником, подчеркнули роль и важность праздника и призвали молодёжь беречь наш родной язык. Далее слово было предоставлено гостю мероприятия – Сирожиддину Сайиду. Глубокое впечатление на участников мероприятия произвело интересное и содержательное выступление известного поэта, которое явилось ярким доказательством силы и красоты нашего языка. При этом поэт отметил, что любовь к литературе, книгам, шедеврам мировой духовности - благородное чувство, выдвинул практические предложения по развитию творческих способностей, включая организацию кружка переводчиков, творческих кружков в сотрудничестве с Союзом писателей при УМЭД. После выступления поэт ответил на вопросы студентов. Содержательные вопросы и ответы, оживлённые беседы и исполнение студентами стихов наших великих поэтов дали мероприятию особый колорит.
В завершение мероприятия Сирожиддин Сайид подарил УМЭД книги по классической и современной узбекской литературе. Ректор университета К.Х.Каримов в заключительном слове выразил высокому гостю искреннюю благодарность за визит и подарки.