JIDUda “Intellektual mulk: uning mohiyati, baholash usullari va tartibga solishning huquqiy asoslari” mavzusida ilmiy-amaliy mashg’ulot tashkil etildi.
24.10.2016 33718
2016 yil 24 oktabr JIDUda “Intellektual mulk: uning mohiyati, baholash usullari va tartibga solishning huquqiy asoslari” mavzusida ilmiy-amaliy mashg’ulot tashkil etildi.
Ilmiy-amaliy mashg’ulotda “Tashqi iqtisodiy faoliyat” va “Jahon iqtisodiyoti ” yo’nalishi 1 kurs magistrantlari, “Fuqarolik huquqi” kafedrasi o’qituvchisi Ilhom Erkinovich Xamidov, “Davlat qurilishi va huquqi” kaferdasi mudiri yuridik fanlar nomzodi Rahima Yusupovna Yusuvaliyeva, “Iqtisodiy nazariya” kafedrasi mudiri iqtisodiy fanlar nomzodi Laylo Maratovna Tashpulatova ishtirok etdi.
Ilmiy amaliy mashg’ulot doirasida BMTTD masalalari bo’yicha mutaxassis I.E. Xamidov intellektual kapitalni baholashning asosiy usullari yoritilgan, intellektual mulkni tartibga solishning huquqiy masalalari muhokama etilgan ma’ruza bilan so’zga chiqdi. Shuningdek, innovatsion texnologiyalarni rivojlantirishning muammo va istiqbollari va ularni O’zbekistondagi huquqiy himoyasi borasida ham so’z bordi.
Mashg’ulot yakunida talabalar o’zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilgan ochiq muloqot tashkil etildi.

Scientific - practical seminar on "Intellectual Property: the essence, methods of measurement and regulation" was held on October 24, 2016 at the University of World Economy and Diplomacy.
At the seminar was attended postgraduate students  on "Foreign Economic Activity" and "World Economy", as well as professors of the UWED: Ilkhom Khamidov Erkinovich, lecturer in "Civil Law" department, Rahima Yusupovna Yusuvalieva – the head of department "Government Construction and Law",  Ph.D., Laylo Maratovna Tashpulatova – the  head of department "Economic theory", Ph.D.
During the seminar, I.E.Khamidov, an expert in Legal affairs of UNDP, made a report, which reflected the basic methodology for assessing intellectual capital, the issues of legislative regulation of intellectual property, and also the problems and prospects of development on innovative technologies and their legal protection in Uzbekistan.
The open dialogue with the students was held in the end of the seminar, where participants asked their questions.