JIDUda “Intellektual mulk: uning mohiyati, baholash usullari va tartibga solishning huquqiy asoslari” mavzusida ilmiy-amaliy mashg’ulot tashkil etildi.
24.10.2016 33718
2016 yil 24 oktabr JIDUda “Intellektual mulk: uning mohiyati, baholash usullari va tartibga solishning huquqiy asoslari” mavzusida ilmiy-amaliy mashg’ulot tashkil etildi.
Ilmiy-amaliy mashg’ulotda “Tashqi iqtisodiy faoliyat” va “Jahon iqtisodiyoti ” yo’nalishi 1 kurs magistrantlari, “Fuqarolik huquqi” kafedrasi o’qituvchisi Ilhom Erkinovich Xamidov, “Davlat qurilishi va huquqi” kaferdasi mudiri yuridik fanlar nomzodi Rahima Yusupovna Yusuvaliyeva, “Iqtisodiy nazariya” kafedrasi mudiri iqtisodiy fanlar nomzodi Laylo Maratovna Tashpulatova ishtirok etdi.
Ilmiy amaliy mashg’ulot doirasida BMTTD masalalari bo’yicha mutaxassis I.E. Xamidov intellektual kapitalni baholashning asosiy usullari yoritilgan, intellektual mulkni tartibga solishning huquqiy masalalari muhokama etilgan ma’ruza bilan so’zga chiqdi. Shuningdek, innovatsion texnologiyalarni rivojlantirishning muammo va istiqbollari va ularni O’zbekistondagi huquqiy himoyasi borasida ham so’z bordi.
Mashg’ulot yakunida talabalar o’zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilgan ochiq muloqot tashkil etildi.

24 октября 2016 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся научно – практический семинар  на тему «Интеллектуальная собственность: сущность, методы измерения и правовые аспекты регулирования».
В семинаре приняли участие магистранты 1-го курса по специальностям «Внешнеэкономическая деятельность» и «Мировая экономика», а также Ильхом Эркинович Хамидов преподаватель кафедры «Гражданское право»,  Рахима Юсуповна Юсувалиева – заведующая кафедрой «Государственное строительство и право» к.ю.н., Лайло Маратовна Ташпулатова - зав. Кафедрой «Экономическая теория», к.э.н.
В рамках семинара, специалист по правовым вопросам ПРООН, И.Э.Хамидов выступил с докладом, в котором были отражены основные методики оценки интеллектуального капитала, обсуждены вопросы  законодательного урегулирования интеллектуальной собственности, а также озвучены проблемы и перспективы развития инновационных технологий и их правовая защита в Узбекистане.