Joriy yilning 21-oktabr kuni JIDU faollar zalida o’zbek tiliga Davlat  tili maqomi berilganligining  27 yilligiga  bag’ishlangan tadbir bo’lib o’tdi.Tadbirda JIDU rektori, professor o’qituvchilar hamda O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan aktrisa Ra’no Yarasheva va “Shuhrat” medali sohibasi Dilnoza Kubayeva ishtirok etdi.
Tadbirda JIDU rektori so’zga chiqib o’zbek tilining Davlat tili sifatida qabul qilinganligi, uning naqadar jozibaliligi haqida gapirib o’tdi. Bundan tashqari, O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan aktrisa Ra’no Yarasheva ham so’zga chiqib o’zbek tilining naqadar so’zga boyligi va o’zlikni anglashda muhim ahamiyat kasb etishi haqida so’zlab o’tdi. Shundan so’ng talabalar o’rtasida o’zbek tilida she’riyat, mushoira bahsi boshlandi. Mushoira juda qizg’in davom etdi.
Fakultetlar o’rtasida o’zlari tomonidan tayyorlangan badiiy chiqishlar tomoshabinlarda ajoyib taasurot qoldirdi. Bahslarni hakamlar hay’ati kuzatib bordi va munosib baholadi. “Xalqaro munosabatlar” fakulteti g’alaba qozondi. Tadbirda faol talabalar diplom va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandi.

21 октября в актовом зале Университета прошло торжественное мероприятие, посвященное Дню Государственного языка. На празднике приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты университета, а также гостями были Заслуженная актриса Узбекистана Рано Ярашева и актриса Дильноза Кубаева.
Во вступительном слове ректор университета А.Джуманов поздравил присутствующих с праздником и подчеркнул важность придания узбекскому языку 27 лет назад статуса Государственного, что определило дальнейший путь Узбекистана на пути построения независимого государства. Гости мероприятия также поздравили аудиторию с данным праздником, обратили внимание на богатство и красочность нашего родного языка.
В ходе празднования был организован конкурс стихов и красноречия между студентами факультетов университета. Решением жюри победу одержала команда факультета «Международные отношения». Победители конкурса и участники мероприятия были награждены грамотами и ценными призами.