Joriy yilning 21-oktabr kuni JIDU faollar zalida o’zbek tiliga Davlat  tili maqomi berilganligining  27 yilligiga  bag’ishlangan tadbir bo’lib o’tdi.Tadbirda JIDU rektori, professor o’qituvchilar hamda O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan aktrisa Ra’no Yarasheva va “Shuhrat” medali sohibasi Dilnoza Kubayeva ishtirok etdi.
Tadbirda JIDU rektori so’zga chiqib o’zbek tilining Davlat tili sifatida qabul qilinganligi, uning naqadar jozibaliligi haqida gapirib o’tdi. Bundan tashqari, O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan aktrisa Ra’no Yarasheva ham so’zga chiqib o’zbek tilining naqadar so’zga boyligi va o’zlikni anglashda muhim ahamiyat kasb etishi haqida so’zlab o’tdi. Shundan so’ng talabalar o’rtasida o’zbek tilida she’riyat, mushoira bahsi boshlandi. Mushoira juda qizg’in davom etdi.
Fakultetlar o’rtasida o’zlari tomonidan tayyorlangan badiiy chiqishlar tomoshabinlarda ajoyib taasurot qoldirdi. Bahslarni hakamlar hay’ati kuzatib bordi va munosib baholadi. “Xalqaro munosabatlar” fakulteti g’alaba qozondi. Tadbirda faol talabalar diplom va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandi.

On October 21, 2016 at the University of World Economy and Diplomacy was held ceremony, devoted to the 27th anniversary of adoption of the Law on “State Language” The celebration was attended by faculty and students, as well as the guests were honoured actress of Uzbekistan Early Yarasheva and actress Dilnoza Kubaeva.
Rector of the University A.Djumanov emphasized the importance of this holiday in his opening speech. The guests of the holiday congratulated heartily audience with his holiday.
In the framework of the holiday was organized verse competition and eloquence among students. The department of international relations was winner in the competition. Winners and participants of the holiday were awarded by presents and certificates.