O`zbekistonda oliy ta`limni isloh qilish va yanada rivojlantirish maqsadida qabul qilinayotgan qonunchilik hujjatlari va davlat dasturlari ijrosi yo`lida, ayniqsa, jahon oliy ta`lim makoniga integratsiyalashuv, ilg`or xorijiy oliygohlar bilan ta`lim va tadqiqotchilik sohasida hamkorlikni kengaytirishda xalqaro ta`lim grant loyihalarining ahamiyati kattadir.
2020-yilda o`tkazilgan xalqaro grant tanlovlarida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti muvaffaqiyatli natijalarni qo`lga kiritdi. Universitet qo`shma magistratura dasturi loyihasi doirasida Yevropa universitetlari konsorsiumiga a`zo bo`lib kirdi. Shuningdek, Universitetning Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazi loyihasi Yevropa Ittifoqining Erasmus + Jan Mone dasturi doirasida xalqaro tanlovda ishtirok etgan 1447 ta loyiha ichidan Yevropa Komissiyasi tomonidan moliyalashtirish uchun tanlab olindi. Shu tarzda, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti mazkur yo`nalishda uzluksiz to`rtincha marta xalqaro tanlov go`libi bo`ldi. Loyiha o`z nufuzi va ta`sir ko`lami bo`yicha, nafaqat O`zbekistonda, balki Markaziy Osiyoda amalga oshirilayotgan birinchi eng yirik loyihadir.
Mazkur loyiha 3 yilga mo`ljallangan bo`lib, 2020-2023 yillarni qamrab oladi. Loyihaning asosiy maqsadi xalqaro siyosat, mintaqaviy integratsiyaviy jarayonlar, Yevropa Ittifoqi, xususan, Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo, Yevropa Ittifoqi va O`zbekiston munosabatlari sohasida ta`lim va tadqiqotchilikni qo`llab quvvatlashdir. Shu maqsadda tashkil etilayotgan Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazi respublikamiz miqyosida siyosiy, iqtisodiy va huquqiy ta`lim va tadqiqotchilikni muvofiqlashtiradi, ilmiy metodologik hab vazifasini bajaradi.
Loyiha doirasida xalqaro savdo standartlari, Yevropa huquqi, siyosiy va falsafiy nazariyalar rivojiga oid bir qator yangi fanlar o`qitiladi. Yevropa bozoriga mahsulotlar eksport qilish, Yevropa huquqi tajribalarini o`rganish hamda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo aloqalariga oid ilmiy tadqiqotlar olib boriladi. Xalqaro siyosat va jahon iqtisodiyotining dolzard muammolariga bag`ishlangan 3 ta respublika va 3 ta xalqaro ilmiy-amaliy anjumanlar tashkil etiladi, 36 ta davra suhbatlari uyushtiriladi. 30 dan ortiq xorijiy ilmiy safarlar amalga oshiriladi. Loyiha davomida 84 ta turdagi nashrlar chop etiladi. O`zbek olimlarini jahonga tanitish maqsadida expert-olimlarimizning elektron va bosma shakldagi katalogi yaratiladi hamda ular haqidagi ma`lumotlar xalqaro ma`lumotlarning integratsiyalashgan bazasiga kiritiladi.
O`zbekistonlik talabalar uchun bepul Fransuz-Nemis-O`zbek yozgi universiteti kurslari tashkil etiladi. Har yili yozda Fransiya va Germaniyalik atoqli professorlar talabalarimiz uchun ma`ruzalar taqdim etadi, ustoz-shogird an`analarimizning chegara bilmas yangi shakllari namoyon bo`ladi.
Loyiha respublikamizning eng chekka burchaklarida ilm-fan bilan shug`illanayotgan bo`lg`usi olimlarimizni qo`llab-quvvatlaydi. Yosh tadqiqotchilar uchun ilmiy tanlovlar o`tkazadi, ularning ilmiy ishlanmalarini ommalashtiradi, maqola va tezislarini bepul chop etib boradi, tanlov g`oliblari salmoqli pul mukofotlari bilan taqdirlanadi. Hech bir iqtidor sohibi qayerda bo`lmasin, e`tibordan chetda qolmaydi.
Viloyat va tumanlarda faoliyat ko`rsatuvchi oliy ta`lim muassasalari bilan hamkorlik qilish loyihaning ustivor maqsadlaridan biridir. Loyiha doirasida poytaxtda tashkil etiladigan ilmiy anjumanlarda ularning vakillarining ishtiroki bepul ta`minlanadi, ishtirokchilarning transport, turar-joy va kundalik xarajatlari bekami-ko`st qoplab beriladi, tadbirlardagi faol ishtiroki alohida imtiyozli taqdirlanadi. Viloyat va tumanlarda ilmiy salohiyatni rag`batlantirish, oliy ta`lim va ilm-fanni respublikamiz miqyosida yaxlit rivojlantirish loyihaning strategik maqsadidir.
Loyihaning yana bir o`ziga xos jihati shundaki, unda qo`shni respublikalarda joylashgan oliy talim va tadqiqotchilik muassasalari bilan hamkorlikka keng o`rin berilgan. Loyiha tadbirlarida Markaziy Osiyoda joylashgan har qanday oliy ta`lim muassasalarining vakillari bevosita ishtirok etishi mumkin. Fan va ta`limning eng yangi natijalari, birinchi galda, eng yaqin qo`shnilarimiz bilan baham ko`riladi. Markaziy Osiyolik olim va tadqiqotchilarning ilmiy anjumanlardagi ishtiroki bepul ta`minlanadi, ilmiy asarlari bepul chop etiladi. Ular bilan hamkorlikdagi qo`shma ilmiy tadqiqotlar qo`llab-quvvatlanadi, mintaqaviy umumiy muammolarga birgalikda imiy yechim izlanadi. Shu tariqa, mazkur loyiha azal-azaldan ilm-fan qadrlangan mintaqamizda qardosh qo`shnilarimiz bilan qadimiy do`stlik va qardoshlik an`analarimizni qayta tiklash va yanada rivojlantirishga o`z hissasini qo`shadi.
Loyiha respublikamizdagi tegishli davlat idoralari, Yevopadagi elchixonalarimiz, Yevropa davlatlarining yurtimizdagi diplomatik vakolatxonalari, ta`lim va tadqiqotchilik muassasalari va fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Loyiha doirasida amalga oshiriladigan tadbirlar milliy va jahon ommaviy axborot vositalari orqali yoritib boriladi.

Проекты международных образовательных грантов имеют большое значение для реализации нормативно-правовых актов и государственных программ, принятых для реформирования и дальнейшего развития высшего образования в Узбекистане, в том числе для расширения сотрудничества с ведущими зарубежными университетами в области образования и исследований.
В этой связи Университет мировой экономики и дипломатии при МИД Узбекистана (УМЭД) в текущем 2020 году в очередной раз добился успешных результатов в международных конкурсах по привлечению зарубежных грантов.
В рамках проекта совместной магистерской программы, УМЭД стал членом консорциума европейских университетов. Кроме того, выигравший в конкурсе проект «Ташкентского Центра европейских исследований при УМЭД» был выбран для финансирования Европейской Комиссией из общего числа 1447 проектов, участвовавших в Международном конкурсе Программы Европейского Союза Erasmus+ Jean Monnet 2020.
Таким образом, Университет мировой экономики и дипломатии четыре раза подряд выигрывает международные конкурсы в этой области. Это первый, не только в Узбекистане, но и в Центральной Азии, крупный проект новой формы сотрудничества с ЕС, с точки зрения взаимодействия и взаимного обогащения в различных областях образования, профессиональной подготовки молодежи с поощрением новых идей, привлечением новых участников рынка труда и гражданского общества.
Проект рассчитан на 3 года и охватывает период с 2020 по 2023 годы. Основная цель проекта – поддержка образования и исследований в Узбекистане в области международной политики, процессов региональной интеграции, исследований ЕС, ЕС-Центральная Азия, отношений ЕС-Узбекистан. С этой целью создаваемый Ташкентский Центр европейских исследований будет координировать фундаментальные и научно-прикладные исследования по стране, прежде всего, в сфере политического, экономического и юридического образования, а также будет являться научно-методическим хабом.
В рамках проекта будут преподаваться ряд новых предметов, связанных со стандартами международной торговли, европейским правом, развитием политических и философских теорий. Будут проводится исследования по экспорту продукции на европейский рынок, изучение опыта европейского права и отношений между Европейским Союзом и Центральной Азией. Будут организованы 3 республиканские и 3 международные научно-практические конференции по международной политике и актуальным проблемам мировой экономики, 36 «круглых столов». Запланировано более 30 зарубежных научных командировок. В ходе проекта будет опубликовано 84 вида публикаций. Будет создан электронный и печатный каталог узбекских учёных-экспертов, а информация о них будет внесена в международную базу данных.
Для студентов Узбекистана будет открыта бесплатная франко-немецко-узбекская летняя школа. Каждое лето, известные профессора из Франции и Германии будут читать лекции нашим студентам, и появятся новые формы нашей безграничной традиции – учитель-ученик.
Проект поддержит будущих ученых, интересующихся наукой даже в ​​самых отдаленных уголках страны. Будут проводится научные конкурсы для молодых исследователей, продвигаться их научные разработки, бесплатно публиковаться статьи и тезисы, победители конкурсов будут награждаться значительными денежными призами. Ни один талант, где бы он ни находился не будет проигнорирован.
Одним из приоритетов проекта является сотрудничество с вузами, действующими в областях и районах. Участие их представителей в научных конференциях, организуемых в столице в рамках проекта, будет бесплатным, транспорт, проживание и суточные расходы участников будут полностью возмещены, а активное участие в мероприятиях будет соответствующе поощряться. Стратегическая цель проекта – стимулирование научного потенциала областей и районов, комплексное развитие высшего образования и науки в стране.
Еще одной уникальной особенностью проекта является то, что он обеспечивает широкий спектр сотрудничества с высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими учреждениями соседних республик. Представители высших учебных заведений Центральной Азии получать возможность участвовать в деятельности проекта. Последними результатами науки и образования мы будем делиться, прежде всего, с нашими ближайшими соседями. Участие центрально-азиатских ученых и исследователей в международных научно-практических конференциях предоставляется бесплатно, научные труды будут публиковаться также на безвозмездной основе. Всесторонне будут поддержаны совместные исследования региональных проблем.
Проект будет реализован в тесном сотрудничестве с соответствующими государственными структурами, нашими посольствами в Европе, дипломатическими представительствами европейских стран в Узбекистане образовательными и исследовательскими учреждениями, институтами гражданского общества.