O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 29 yilligi arafasida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov bilan yurtimizning tashqi siyosatdagi yutuqlari va ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan suhbatlashdik
02.09.2020 3689
- O'zbek diplomatiyasi tizimida yoshlarni targ'ib qilish, o'qitish va yosh kadrlarni tayyorlash masalalari qanday hal qilinmoqda?
Respublikamiz rahbariyati tomonidan kadrlar tayyorlashning barcha tizimini takomillashtirishga yo‘naltirilgan va O‘zbekistonning dunyodagi eng taraqqiy etgan davlatlar qatorida mustaqil izchil rivojlanishi uchun zarur bo‘lgan katta miqdordagi me’yoriy-huquqiy hujjatlar qabul qilinganini alohida ta’kidlamoqchiman.
Bu borada asosiy e’tibor davlatimiz manfaatlarini xalqaro maydonda faol va muvaffaqiyatli ilgari sura oladigan xalqaro munosabatlar sohasida yosh mutaxassislar hamda o‘zbek diplomatiyasi uchun professional kadrlarni tayyorlashga qaratilmoqda.
O‘zbekistonning xalqaro aloqalarini kengaytirish, uning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborini va rolini mustahkamlash bo‘yicha yangi vazifalarni samarali bajara oladigan diplomatik xizmat uchun malakali kadrlar tayyorlash tizimini yaratish choralari ko‘rildi.
Jumladan, 2018-yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Bugungi kunda JIDU – xalqaro iqtisodiyot, xalqaro munosabatlar va siyosiy fanlar, xalqaro huquq sohalarida mutaxassislar va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish sohasidagi asosiy oliy ta’lim muassasasi, ta’bir joiz bo‘lsa, yetakchi universitet hisoblanadi.
JIDUni o‘z tizimiga olgan tashqi siyosiy mahkama rahbari sifatida shuni tasdiqlashim mumkinki, keyingi yillarda respublikaning tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyati sohasidagi xalqaro mutaxassislarni tayyorlash jarayonini sifat jihatidan yuqori darajaga olib chiqishga erishildi. Bunda, shu jumladan chet el tajribasidan foydalanildi hamda universitetning o‘z ilmiy va amaliy tadqiqotlari yanada rivojlantirildi.
Sodda qilib aytganda, universitetning munosib professor-o‘qituvchilari tarkibi shakllantirildi, murakkab tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy muammolarni hal qilish uchun zarur bo‘lgan kasb malakasi, chuqur bilim va tahliliy ko‘nikmalarga ega bo‘lgan o‘zbek diplomatiyasining yosh bilimli kadrlari tarbiyalandi. Bugungi kunda JIDU bitiruvchilari O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilari, respublikaning xalqaro tashkilotlardagi vakillari, tashqi ishlar vazirining o‘rinbosarlari sifatida, shuningdek, mamlakatning boshqa muhim vazirlik va idoralarida mas’ul lavozimlarda faoliyat yuritmoqda.
Biz O‘zbekiston diplomatiyasini zamonaviy talablarga javob beradigan, xalqaro maydonda O‘zbekiston Respublikasining milliy-davlat manfaatlarini mas’uliyatli va samarali himoya qiladigan darajada takomillashtirish bo‘yicha ishlarni davom ettiramiz.
“Yangi O‘zbekiston” muxbiri Lutfulla Suvonov suhbatlashdi
Автор: "Yangi O‘zbekiston" gazetasi, 27.08.2020-yil.
Suhbatning to'liq matni bilan O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining rasmiy veb-saytida tanishishingiz mumkin

Интервью с Министром иностранных дел Абдулазизом КАМИЛОВЫМ в преддверии 29-летней годовщины Независимости Республики Узбекистан
02.09.2020 3688
- Как решаются вопросы продвижения молодежи, образования и подготовки молодых кадров в системе узбекской дипломатии?
Хочу особо отметить, что руководством республики принято большое количество нормативно-правовых актов, направленных на совершенствование всей системы подготовки кадров, необходимых для независимого динамичного развития Узбекистана в ногу с самыми развитыми государствами современного мира.
Особенное внимание при этом уделяется и подготовке молодых специалистов в сфере международных отношений, профессиональных кадров для узбекской дипломатии, которые призваны активно и успешно продвигать интересы нашего государства на мировой арене.
Были приняты меры для налаживания системы подготовки профессиональных кадров для дипломатической службы, способных эффективно справляться с новыми задачами расширения международных связей Узбекистана, укрепления его авторитета и роли на мировой арене.
В частности, в 2018 году было принято постановление Президента РУ «О мерах по кардинальному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД)».
Сегодня УМЭД - это базовый вуз, можно сказать, флагман в области подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов и научно-педагогических кадров в области международной экономики, международных отношений и политических наук, международного права.
Как руководитель внешнеполитического ведомства, в систему которого входит УМЭД, могу подтвердить, что за последние годы удалось обеспечить высокое качество подготовки специалистов-международников в сфере внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности республики, в том числе с использованием зарубежного опыта, развития собственных научно- прикладных разработок в стенах университета.
Говоря простыми словами, сформирован достойный профессорско-преподавательский состав университета, появились молодые высокообразованные кадры узбекской дипломатии, обладающие профессионализмом, глубокими знаниями и аналитическими навыками, необходимыми для решения сложных внешнеполитических и внешнеэкономических задач. Выпускники УМЭД сегодня являются послами Узбекистана в иностранных государствах, представителями республики при международных организациях, заместителями министра иностранных дел, а также занимают ответственные посты в других ключевых министерствах и ведомствах страны.
Мы будем и далее продолжать работу по совершенствованию дипломатии Узбекистана с тем, чтобы она отвечала современным требованиям, ответственно и эффективно отстаивала национально-государственные интересы Республики Узбекистан на международной арене.
Беседовал Лутфулло Сувонов
Автор: Газета "Правда Востока", 27.08.2020г.
Выдержки из интервью. С полным текстом статьи можно ознакомиться на официальном сайте МИД РУз https://mfa.uz/ru/press/news/2020/08/24611/