Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya Universitetini Jan Monne nomidagi Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazini tashkil etishda Yevropa Ittifoqi grantini qo'lga kiritgani bilan tabriklaydi.
Ta'kidlash joizki, bu yutuq professor Haydarali Yunusov boshchiligidagi universitet jamoasi va uning muvaffaqiyatli amalga oshirilgan loyihalar doirasida sezilarli darajada oshgan salohiyati munosib e'tirofidir!
JIDU va Jan Monne jamoasiga ushbu ulkan loyihaning yaxshi boshlanish va Jan Monne oilasini O'zbekistonning yangi universitetlari bilan kengayishini tilaymiz!

Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies (TashCoE)
On behalf of the EU Delegation to the Republic of Uzbekistan we would like to congratulate the University of World Economy and Diplomacy with the significant achievement of being selected as a European Union grantholder to establish the Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies.
It is worth to underline that it is a well-deserved recognition of the university team leaded by Professor Khaydarali Yunusov and its capacity which has been considerably increased within previous successfully implemented Jean Monnet projects!
Wishing the UWED and the Jean Monnet team a good start of this ambitious project and extended of Jean Monnet family by new universities of Uzbekistan!