Ustoz xotirangiz abadiy qalbimizda!
Oʻzbekiston fani, barcha ilm-maʼrifat ahli, shu jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti jamoasi ogʻir judolikka uchradi. 2020-yil 17-avgust kuni yuridik fanlar nomzodi, dotsent Muminov Abdulhay Rashidovich vafot etdi.
Abdulhay Rashidovich ziyolilar oilasida dunyoga kelib, chuqur bilimli, yuksak maʼnaviyatli, keng ilmiy mushohadaga ega, eng avvalo oʻziga va atrofdagilarga nihoyatda talabchan, zabardast olim darajasiga koʻtarilgan yorqin shaxs edi. 1993-yil Toshkent davlat universitetining tarix fakultetini, 1997-yil Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro huquq” fakultetini “Xalqaro huquq” mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan. 2005-yil “O‘zbekiston Respublikasining YUNESKO bilan hamkorligining xalqaro-huquqiy masalalari” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan va yuridik fanlar nomzodi ilmiy darajasini olgan.
O‘qishni tamomlagandan so‘ng, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining YUNESKO Inson huquqlari, tinchlik, demokratiya, bag‘rikenglik va xalqaro tushunish kafedrasida o‘qituvchi, katta o‘qituvchi, kafedra mudiri v.b., dotsent lavozimlarida ishlagan.
2018-yilga qadar JIDU YUNESKO Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasining mudiri lavozimida faoliyat ko‘rsatgan. Yuridik fanlari doktori ilmiy darajasini olish uchun “O‘zbekistonning madaniy-gumanitar sohada ixtisoslashgan universal tashkilotlar bilan xalqaro-huquqiy hamkorligi” mavzusida ilmiy izlanish olib bormoqda edi.
Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Vengriya, Ispaniya, J.Koreya, Xindiston, Rossiya Federatsiyasi, kabi xorijiy davlatlarning oliy o‘quv yurtlari va ilmiy tadqiqot markazlarida malaka oshirish kurslari, xalqaro seminar va konferensiyalarda o‘z bilim va malakasini oshirishi bilan bir qatorda, ilmiy ma’ruzalar bilan chiqishlar ham qilgan.
A.Muminov oʻnlab doktorlik va nomzodlik dissertatsiyalarga ilmiy rahbar boʻlib, jonkuyar va dono maslahatchi sifatida koʻplab shogirdlar tayyorladi. U 70 yildan ortiq ilmiy ishlanmalar muallifi.
Ustoz A.Muminovning koʻp yillik faoliyati Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan chambarchas bogʻliq. U talabalikni tugallashi bilanoq professional diplomatlar, xalqaro huquqshunoslar, jahon iqtisodiyoti va savdosi boʻyicha yuqori malakali kadrlarni tayyorlash kabi oʻta masʼuliyatli vazifani yuqori darajada bajarishga oʻzining munosib hissasini qoʻshib keldi.
Ustoz JIDUning ilmiy salohiyatini oshirish, oʻquv fanlarini tobora takomillashtirib borish, oʻquv jarayonining oʻziga xosligini taʼminlash, nazariya va amaliyot masalalari boʻyicha doimo oʻzining qimmatli maslahatlarini berib keldi. Uning professor-oʻqituvchilar tizimini shakllantirishdagi xizmatlari ayniqsa beqiyosdir. U yillar davomida tinimsiz mehnati bilan yoshlarning pedagogik malakasini oshirishda jonbozlik koʻrsatardi.
Ustozimiz Abdulhay Rashidovichning yorqin hayot yoʻli, ilmiy merosi, pedagogik mahorati, rahbarlik tajribasi, eng muhimi – oʻta halollik, toʻgʻrilik, ochiq koʻngillik, hamdardlik, mehribonlik, doimo yaxshilikka yoʻnaltirilgan barcha olijanob insoniy fazilatlari bir umrga unutilmas oʻrnak boʻlib qoldi.
JIDU jamoasi Ustoz A.R.Muminovning oila aʼzolari, yaqinlari va shogirdlariga oʻzining chuqur taʼziyasi va samimiy hamdardligini bildiradi.

Память учителя в наших сердцах!
Наука и вся научная интеллигенция страны, в том числе коллектив Университета мировой экономики и дипломатии при МИД Республики Узбекистан, понесли тяжелую утрату. 17 августа 2020 года скончался кандидат юридических наук, доцент Муминов Абдулхай Рашидович.
Абдулхай Рашидович родился в интеллигентной семье и был блестящим человеком с глубокими познаниями, высокой духовностью, широкими научными наблюдениями и, прежде всего, очень требовательным и блестящим ученым.
В 1993 году окончил Ташкентский Государственный университет по специальности история, а в 1997 году - Университет мировой экономики и дипломатии по специальности «Международное право». В 2005 году защитил диссертацию на тему «Международно-правовые вопросы сотрудничества Республики Узбекистан с ЮНЕСКО» и получил степень кандидата юридических наук. После окончания института работал преподавателем, старшим преподавателем, доцентом кафедры ЮНЕСКО Университета мировой экономики и дипломатии.
До 2018 года он работал в должности заведующего кафедрой «Международное право и права человека» ЮНЕСКО, исполнял обязанности декана факультета «Международное право». Для получения степени доктора юридических наук проводил исследования на тему «Международно-правовое сотрудничество Узбекистана с универсальными организациями, специализирующимися в культурно-гуманитарной сфере».
Помимо курсов повышения квалификации в университетах иисследовательских центрах зарубежных стран, таких как Великобритания, Швеция, Венгрия, Испания, Южная Корея, Индия, Российская Федерация, делал презентации для совершенствования своих знаний и навыков на международных семинарах и конференциях.
А.Муминов руководил несколькими десятками кандидатских диссертаций, был научным консультантом многим докторским диссертациям и остался в памяти студентов и коллег, как добрый и мудрый консультант. Он автор более чем 70 научных разработок.
Многолетняя деятельность преподавателя А.Муминова тесно связана с Университетом мировой экономики и дипломатии. По окончании учебы он внес достойный вклад в подготовку высокого уровня высококвалифицированных дипломатов, юристов-международников, мировых экономистов и трейдеров.
Он всегда давал ценные советы по наращиванию научного потенциала УМЭД, совершенствованию академических дисциплин, уникальности образовательного процесса, теории и практики. Его вклад в формирование педагогического коллектива особенно неоценим. На протяжении многих лет он неустанно работал над повышением педагогических навыков молодежи.
Яркая жизнь нашего учителя Абдулхая Рашидовича, его научное наследие, педагогические способности, опыт руководства, а главное - все благородные человеческие качества честности, порядочности, открытости, сострадания, доброты, всегда ориентированного на добро, стали незабываемым примером на всю жизнь.
Коллектив УМЭД выражает глубочайшие соболезнования и искренние соболезнования семье, родным и ученикам педагога-наставника Муминова Абдулхая Рашидовича.