Zamonaviy dunyoda yoshlarning o’rni
Forum davomida deyarli barcha ishtirokchilar dunyo miqyosida bugungi kundagi yoshlarning tobora ortib borayotgan rolini qayd etdilar. Ushbu munozarali nuqtai nazar Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konvensiya loyihasida, xususan, "barcha mamlakatlarda yoshlar rivojlanish uchun zarur bo'lgan asosiy inson resurslaridan biri, shuningdek ijtimoiy transformatsiyalar, iqtisodiy rivojlanish va texnologik taraqqiyotning asosiy ishtirokchisi" ekanligi to’g’risidagi konvensiya muqaddimasida o’z aksini topgan.
Yoshlarni qo’llab-quvvatlash sohasidagi yutuqlar
Deyarli barcha xalqaro tashkilotlar - YUNESKO, YEXHT, SHHT, MDH, Parlamentlararo ittifoq, Osiyo Parlament assambleyasi vakillari yoshlarning rolini kuchaytirish ularning faoliyatining ustuvor yo'nalishlaridan biri ekanligini ta'kidladilar. Ushbu tashkilotlar doirasida yoshlar masalalari bo'yicha qarorlar, rejalar, strategiyalar qabul qilindi. Shunday qilib, Parlamentlararo Ittifoq doirasida yoshlarning demokratik jarayonlardagi ishtiroki, MDH doirasida - BMTning "Yoshlar 2030" yoshlar strategiyasining qoidalarini hisobga olgan holda Xalqaro yoshlar hamkorligi strategiyasi qabul qilindi. Shanxay hamkorlik tashkilotining 2018-yil Sindaoda bo'lib o'tgan sammiti yakunlari bo'yicha davlat rahbarlari O'zbekiston tashabbusi bilan Yoshlarga qo'shma murojaat va uni amalga oshirish bo'yicha harakatlar dasturini qabul qildilar. APA doirasida - "Osiyoda barqaror jamiyat uchun bolalar va yoshlarning sifatli rivojlanishini ta'minlash” dasturi qabul qilindi.
Hujjatlarga qo'shimcha ravishda, yoshlar masalalari bo'yicha turli xil tuzilmalar ham milliy, ham mintaqaviy va xalqaro miqyosda - Parlamentlararo Parlamentlararo Yosh Parlamentariylarning Forumi, YEXHTning Yoshlar bo'yicha koordinatori va BMTning Yoshlar bo'yicha elchisi faoliyat yuritmoqda.
Shu bilan birga, shuni ta'kidlash kerakki, konvensiya loyihasida boshqa organ - BMTning Yoshlar huquqlari bo'yicha qo'mitasini tashkil etish taklif etildi.
Yoshlar muammolari
Ushbu sohada sezilarli yutuqlarga qaramay, hal qilinishi kerak bo'lgan ko'plab muammolar mavjud. Xususan, yoshlarning huquqlari bo'yicha qabul qilingan hujjatlar soni ko’p bo'lishiga qaramay, bitta konvensiya mavjud emas. Yoshlar qarorlar qabul qilishda yetarlicha jalb etilmayotgani, yoshlar dunyodagi parlament a'zolarining atigi 2 foizini tashkil etayotgani shundan dalolat beradi. Yoshlar mehnat bozorida himoyasiz. Ko'plab mutaxassislarning ta'kidlashicha, yosh avlodning ayrim vakillari turli tashqi va ichki omillar ta'sirida ommaviy axborot-mafkuraviy va axborot-psixologik ta'sirga, begona qadriyatlar va soxta diniy e'tiqodlarga berilib, terroristik, separatistik va ekstremistik harakatlarga jalb qilinmoqda.
Pandemiya sharotidada yoshlar muammolarining kuchayishi
Yoshlarning muammolari pandemiya sharoitida alohida dolzarb ahamiyat kasb etdi. Pandemiya yoshlar hayotiga, shu jumladan, ta'lim sohasi va bandlik bozoriga katta salbiy ta'sir ko'rsatdi va kambag'allikning o'sishiga olib keldi, aholining zaif qatlamlariga salbiy ta'sir ko'rsatdi. Ta'kidlanganidek, BMT Bosh kotibi o'z videomurojaatida "pandemiya dunyodagi talabalarning 90% dan ko'prog'ining bilim olishiga putur etkazdi, bu allaqachon mavjud bo'lgan tengsizlikni kuchaytirdi va ta'lim sohasidagi global inqirozni murakkablashtirdi".
Yoshlar huquqlari to'g'risida konvensiya xalqaro huquqiy hamkorlikning yangi bosqichi sifatida
Forum davomida O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan BMTning 72-sessiyasida qabul qilingan Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konvensiya loyihasining matni muhokama qilinishi rejalashtirilgan. Ayni paytda ushbu Konvensiya loyihasi ishlab chiqilgan. Loyiha ustida ishlash 2 yildan ortiq davom etdi. Ushbu yo'nalishda to'plangan mintaqaviy tajriba va xorijiy mamlakatlarning ilg'or tajribalari o'rganildi. Viloyat va milliy miqyosda bir qator ishlar amalga oshirildi. Ishtirokchilar ushbu Konvensiya umuman inson huquqlari sohasidagi xalqaro huquqiy hamkorlikning yangi bosqichiga aylanishiga umid bildirdi.
O'zbekistonning yosh masalalarida hamkorlikni takomillashtirishdagi hissasi
Forum ishtirokchilari pandemiya keltirib chiqargan barcha qiyinchiliklarga qaramay, konvensiyani qabul qilish tashabbusi va forumni tashkil etgani uchun O'zbekiston hukumatiga chuqur minnatdorchilik bildirdilar. Konvensiya matni har tomonlama muhokama qilinishini ta'minlash uchun forum web-sayti yaratildi, unda ishtirokchilar Konvensiya bo'yicha o'z takliflarini taqdim etish imkoniyatiga ega bo'ldilar. Forum Youtube va Zoom orqali efirga uzatildi va u yerda suhbat xonalari tashkil qilindi. Xalqaro tashkilotlar vakillari O‘zbekistonning tashabbusini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Веб-форум по правам молодежи: основные моменты
В ходе форума практически все участники отмечали возрастающую роль молодежи в современных реалиях. Этот момент дискуссий нашел отражение в проекте Конвенции о правах молодежи, в частности, в преамбуле Конвенции закреплено, что «всех странах молодежь является одним из основных людских ресурсов, необходимых для целей развития, также и основным участником социальных преобразований, экономического развития и технического прогресса».
Достижения в сфере укрепления молодежи
Представители практически всех международных организаций – ЮНЕСКО, ОБСЕ, ШОС, СНГ, Межпарламентский союз, Азиатская парламентская ассамблея – подчеркнули, что укрепление роли молодежи – одно из самых приоритетных направлений их деятельности. В рамках этих организаций приняты резолюции, планы, стратегии по вопросам молодежи. Так, в рамках МПС была принята резолюция об участии молодежи в демократических процессах, в рамках СНГ - Стратегии международного молодежного сотрудничества с учетом положений Молодежной Стратегии ООН «Молодежь 2030». по итогам саммита ШОС в Циндао в 2018 году главами государств были приняты по инициативе Узбекистана - Совместное обращение к молодежи и Программа действий по его реализации. в рамках АПА – резолюция «Обеспечение качественного развития детей и молодежи для устойчивого общества в Азии.
Помимо документов активно действуют различные структуры по вопросам молодежи, как на национальном, так и региональном и международном уровнях - Форум молодых парламентариев при МПС, координатор по вопросам молодежи БДИПЧ/ОБСЕ, Посол ООН по делам молодежи.
Наряду с этим, следует отметить, что в проекте Конвенции предлагается создание еще одного органа – Комитета ООН по правам молодежи.
Проблемы молодежи
Несмотря на значительные достижения в данном направлении, все еще много проблем, которые следует решить. В частности, несмотря не большое количество принятых документов по правам молодежи, нет единой Конвенции. Молодежь недопредставлена в процессе принятия решений, подтверждением тому служит то, что молодежь составляет всего лишь 2% парламентариев в мире. Молодежь уязвима на рынке труда. Многие эксперты отметили, что отдельные представители молодого поколения в силу различных внешних и внутренних факторов, подвергаясь массированному информационно-идеологическому и информационно-психологическому воздействию, навязыванию чуждых ценностей и ложных религиозных представлений, оказываются вовлеченными в террористическую, сепаратистскую и экстремистскую деятельность.
Обострение проблемы молодежи в условиях пандемии
Особую актуальность проблемы молодежи приобрели в условиях пандемии. Пандемия оказала огромное негативное влияние на жизнь молодежи, включая сферу образования и рынок занятости, вызвав рост нищеты, оказывая особое негативное влияние на уязвимые слои населения. Как отметил, Генсек ООН в своем видеообращении «Пандемия подорвала образование более 90% студентов мира, усугубив уже существующее неравенство и осложнив глобальный кризис в сфере обучения»
Конвенция о правах молодежи как новый этап международно-правового сотрудничества
В ходе форума планируется обсуждение текста проекта Конвенции о правах молодежи, принятие которой было инициировано Президентом Узбекистана на 72-й сессии ООН. На данный момент разработан проект данной Конвенции. Работа над проектом продолжалась более 2 лет. Был изучен накопленный в этом направлении региональный опыт и лучший опыт зарубежных стран. Проведены ряд мероприятий на региональном и национальном уровне. Участники выразили надежду, что Конвенция станет новым этапом в международно-правовом сотрудничестве в области прав человека в целом.
Вклад узбекистана в укрепление сотрудничества по вопросам молодежи
Участники Форума выразили глубокую признательность правительству Узбекистана за инициативу о принятии Конвенции и организацию форума, несмотря на все сложности, вызванные пандемией. Для обеспечения всестороннего обсуждения текста Конвенции создан вебсайт форума, где участники получили возможность представить свои предложения касательно Конвенции, форум транслировался в Youtube и через Zoom, где были организованы чаты для обсуждения. Представители международных организаций выразили готовность и в дальнейшем поддержать инициативу Узбекистана.