JIDUda Xalqaro tarjimonlar kuni
4-oktabrda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) joylashgan Tarjimonlarni tayyorlash markazi (TTM) talabalari yana bir bor Tarjimonlar kunini nishonlashdi. Bu yil ushbu bayram Xalqaro tarjimonlar federatsiyasi chaqrig‘iga binoan “Tarjimonlar- dunyoni birlashishiga ko‘maklashuvchilar” shiori ostida o‘tmoqda. TTM va JIDU ma’muriyati ushbu bayram tadbirini o‘tkazish borasida keng ko‘lamli ishlarni olib borishdi. Tadbirga Toshkent shahridagi xalqaro tashkilotlar, o‘ndan ziyod universitetlarning talaba va o‘qituvchilari, shuningdek professional tarjimonlar taklif etildi.
JIDU rektori A. Djumanov o‘zining tabrik nutqida mamlakatimizda tarjimonlarni samarali tayyorlash ehtiyoji o‘sib borayotganini ta’kidlab o‘tdi. “Sinxron tarjimonlarga bo‘lgan ehtiyoj o‘sib bormoqda” deya ta’kidladi u. “Bu hayratlanarli emas, negaki O‘zbekiston jahonda o‘zining sezilarli o‘ringa ega bo‘lib bo‘ldi. Tarjimonlar ham, elchilar, siyosatshunoslar, sportchilar va boshqa soha vakillari kabi mamlakatimizning o‘sib borayotgan nufuzini shaklantirishda o‘z xissalarini qo‘shmoqdalar ”.
Britaniya kengashi direktori o‘rinbosari Jamila Gulyamova xalqaro munosabatlar rivojining bugungi bosqichida tarjimonlarni tayyorlashning zaruratini e’tirof etdi. U shuningdek JIDUning Toshkent shahridagi universitetlarni yaqinlashtirish, ular bilan tajriba almashish va bugungiday tadbirlarni birgalikda o‘tkazishga bo‘lgan intilishi davom etadi deya umid qildi.
Sahnaga chiqgan TTMning oldingi yillardagi bitiruvchilari o‘qish jarayonida olingan bilimlarning mehnatda va muvafaqqiyatga erishishda qanday asqotishi haqida so‘zlashdi.
JIDU TTM boshqaruvchisi professor B. Samadov barcha talabalarni xorijiy tillarni nafaqat o‘rganish va uni mukammallashtirishga, balki yozma va og‘zaki tarjima san’atini egallshga chorladi. “Haqiqatdan ham, tarjimonlar turli millat va elat vakillarini birlashtirishga ko‘maklashadilar” deya ta’kidladi u.
Antiqa tarzda bezatilgan anjumanlar zalida mehmonlarga JIDU va Toshkentning boshqa universitetlari talabalari o‘zlarining iste’dodlarini namoyon etadigan rangbarang dasturlar namoyish etildi. Konsertning eng e’tiborli jihati JIDUning Rok-Ambassador ansambli chiqishi bo‘ldi. Tadbir so‘nggida qatnashchilar JIDU tarjimonlarining madhiyasi bo‘lmish Bobil minorasi qo‘shig‘ini kuylashdi. TTM odatiga ko‘ra tadbir ingliz tilida olib borildi.

Международный день переводчиков в УМЭД
4 октября студенты Центра подготовки конференц-переводчиков Университета мировой экономики и дипломатии (ЦПКП УМЭД) вновь отметили Международный день переводчика. В этом году, согласно призыву Международной федерации переводчиков (IFT), этот праздник проводился под лозунгом «Переводчики способствуют объединению мира». ЦПКП и администрация УМЭД провели масштабную подготовку к проведению этого праздника. На мероприятие были приглашены представители международных организаций, студенты и преподаватели более 10 ВУЗов Ташкента, а также переводчики-профессионалы.
В своём приветственном выступление ректор УМЭД А. Джуманов отметил растущую необходимость квалифицированной подготовки конференц-переводчиков в нашей стране. «Потребность в переводчиках-синхронистах увеличивается» отметил он. «Это не удивительно, так как Узбекистан прочно занял своё заметное место на мировой арене. Конференц-переводчики, как и дипломаты, политики, спортсмены и представители других профессий вкладывают свой заметный вклад в растущий международный имидж нашей страны»
В своём выступлении заместитель директора Британского Совета Дж. Гулямова подчеркнула важность подготовки переводчиков на данном этапе для развития международных отношений. Она также выразила надежду, что тенденция УМЭД сближать университеты Ташкента, делиться с ними опытом и проводить совместно подобные мероприятия будет продолжена.
Выступавшие на сцене выпускники ЦПКП прежних лет отметили, как знания полученные во время учёбы помогают им трудиться и добиваться успехов в жизни.
Руководитель ЦПКП УМЭД проф. Б.Самадов призвал всех студентов заниматься не только изучением и совершенствованием иностранных языков, но и учиться искусству устного и письменного перевода. «Переводчики действительно помогают объединять людей разных национальностей и культур» отметил он.
В интересно оформленном конференц-зале гостям праздника была представлена разнообразная программа, где студенты УМЭД, и других университетов Ташкента демонстрировали свои таланты. Особой изюминкой концерта, предложенного участникам праздника, стало выступление музыкального ансамбля УМЭД Рок-Амбассадор. В завершение все участники праздника исполнили гимн переводчиков УМЭД Вавилонская башня. По сложившейся традиции ЦПКП мероприятие прошло на английском языке.