JIDUda Xalqaro tarjimonlar kuni
4-oktabrda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) joylashgan Tarjimonlarni tayyorlash markazi (TTM) talabalari yana bir bor Tarjimonlar kunini nishonlashdi. Bu yil ushbu bayram Xalqaro tarjimonlar federatsiyasi chaqrig‘iga binoan “Tarjimonlar- dunyoni birlashishiga ko‘maklashuvchilar” shiori ostida o‘tmoqda. TTM va JIDU ma’muriyati ushbu bayram tadbirini o‘tkazish borasida keng ko‘lamli ishlarni olib borishdi. Tadbirga Toshkent shahridagi xalqaro tashkilotlar, o‘ndan ziyod universitetlarning talaba va o‘qituvchilari, shuningdek professional tarjimonlar taklif etildi.
JIDU rektori A. Djumanov o‘zining tabrik nutqida mamlakatimizda tarjimonlarni samarali tayyorlash ehtiyoji o‘sib borayotganini ta’kidlab o‘tdi. “Sinxron tarjimonlarga bo‘lgan ehtiyoj o‘sib bormoqda” deya ta’kidladi u. “Bu hayratlanarli emas, negaki O‘zbekiston jahonda o‘zining sezilarli o‘ringa ega bo‘lib bo‘ldi. Tarjimonlar ham, elchilar, siyosatshunoslar, sportchilar va boshqa soha vakillari kabi mamlakatimizning o‘sib borayotgan nufuzini shaklantirishda o‘z xissalarini qo‘shmoqdalar ”.
Britaniya kengashi direktori o‘rinbosari Jamila Gulyamova xalqaro munosabatlar rivojining bugungi bosqichida tarjimonlarni tayyorlashning zaruratini e’tirof etdi. U shuningdek JIDUning Toshkent shahridagi universitetlarni yaqinlashtirish, ular bilan tajriba almashish va bugungiday tadbirlarni birgalikda o‘tkazishga bo‘lgan intilishi davom etadi deya umid qildi.
Sahnaga chiqgan TTMning oldingi yillardagi bitiruvchilari o‘qish jarayonida olingan bilimlarning mehnatda va muvafaqqiyatga erishishda qanday asqotishi haqida so‘zlashdi.
JIDU TTM boshqaruvchisi professor B. Samadov barcha talabalarni xorijiy tillarni nafaqat o‘rganish va uni mukammallashtirishga, balki yozma va og‘zaki tarjima san’atini egallshga chorladi. “Haqiqatdan ham, tarjimonlar turli millat va elat vakillarini birlashtirishga ko‘maklashadilar” deya ta’kidladi u.
Antiqa tarzda bezatilgan anjumanlar zalida mehmonlarga JIDU va Toshkentning boshqa universitetlari talabalari o‘zlarining iste’dodlarini namoyon etadigan rangbarang dasturlar namoyish etildi. Konsertning eng e’tiborli jihati JIDUning Rok-Ambassador ansambli chiqishi bo‘ldi. Tadbir so‘nggida qatnashchilar JIDU tarjimonlarining madhiyasi bo‘lmish Bobil minorasi qo‘shig‘ini kuylashdi. TTM odatiga ko‘ra tadbir ingliz tilida olib borildi.

On the 4 October 2016 students of the Training Center for Interpreters of UWED had again hosted the International Translation Day celebration. This year International Federation of Translators offered the following slogan for the day - “Translation and Interpreting: Connecting Worlds. TCI and the administration of the University carried out a big scale preparation to celebrate this holiday. Invitations to take part in the holiday had been sent to several international organizations accredited in RU, representatives of more than 10 universities of Tashkent as well as to professional interpreters operating in this country.
In his welcoming speech rector of UWED A. Djumanov  pointed out a growing need for training interpreters in our country. He said that Uzbekistan has a high profile in the world and similar to diplomats, politicians, sportsmen and representatives of other professions interpreters are seriously contributing into the growing image of our country.
Deputy Director of British Council J. Gulyamova underlined the importance of training interpreters at this stage of international relations development. She expressed hope that UWED will stick to the tendency of bringing together universities of Tashkent, sharing its experience with them and holding together the joint events of this sort.
TCI UWED alumni told the audience how much they appreciated the skills and general knowledge they received in the course of studies at TCI UWED. They expressed their gratitude to the UWED for helping them to achieve feasible results in their work.
Director of TCI UWED prof. B. Samadov called the students not only to study foreign languages but to acquire interpretation and translation  skills too. He said that interpreters are really instrumental to help to unite people of different nationalities and cultures.
Participants of the holiday enjoyed a versatile program of the event which was presented in a well decorated conference-hall of the university. UWED students as well as students of other universities of Tashkent demonstrated their talents turning the event into a real feast. Rock- Ambassador, a newly born musical band of UWED, became a real highlight of the holiday. At the end of the celebration all participants of the holiday joined together to sing Babel Tower - anthem of TCI UWED.  According to TCI UWED tradition the event had been held in English.