Oliy Majlis Senati Kengashining qarori bilan Abat Fayzullayev O'zbekistonning Avstriya Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi etib tayinlandi, u vazirning yordamchisi - Tashqi ishlar vazirligining tashkiliy va nazorat bo'limi boshlig'i bo'lib ishlagan.
U 37 yoshda, Nukus shahrida tug'ilgan, 2000-2007 yillarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining xalqaro munosabatlar fakultetida bakalavriat va magistratura mutaxassisliklari bo'yicha tahsil olgan, 2009 yilda Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining sirtqi bo'limini xalqaro iqtisodiy munosabatlar mutaxassisligi bo'yicha tamomlagan. Tashqi ishlar vazirligi va O'zbekistonning AQShdagi elchixonasida turli lavozimlarda ishlagan.
Mart oyida O'zbekistonning Avstriyadagi elchisi va Evropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlardagi doimiy vakili Sherzod Asadov o'rniga Abat Fayzullayev tayinlanadi va mart oyida tashqi ishlar vazirining o'rinbosari etib tayinlanadi.
JIDU jamoasi o'z o'quvchisi Abat Fayzullayevga uning diplomatik faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tilaydi!

Решением Кенгаша Сената Олий Мажлиса Чрезвычайным и Полномочным Послом Узбекистана в Австрийской Республике назначен Абат Файзуллаев, работавший помощником Министра – начальником Организационно-контрольного управления МИД.
Ему 37 лет, родился в Нукусе, в 2000-2007 годах учился на факультете «Международные отношения» Университета мировой экономики и дипломатии по программам бакалавриата и магистратуры, в 2009 году окончил заочное отделение Ташкентского государственного экономического университета по специальности «Международные экономические отношения», работал на различных должностях в системе МИД и Посольстве Узбекистана в США.
Абат Файзуллаев сменит Шерзода Асадова, бывшего Послом нашей страны в Австрии и Постоянным представителем Узбекистана при Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и других международных организациях в г.Вене и назначенного в марте заместителем Министра иностранных дел.
Коллектив УМЭД желает своему воспитаннику Абату Файзуллаеву больших успехов в ответственной дипломатической деятельности!