Mazkur yilning 27 iyul sanasida videokonferensaloqa orqali Oʻzbekiston Respublikasining Mediatsiya toʻgʻrisidagi Singapur konvensiyasida ishtirok etishining maqsadga muvofiqligi masalasiga bagʻishlangan davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Ushbu tadbir Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti va Yuristlar malakasini oshirish markazi bilan birgalikda oʻtkazildi. Mazkur davra suhbati Oʻzbekiston Respublikasi koʻp tomonlama shartnomalarga qoʻshilish jarayonida muhokamaga birinchi bora ilmiy akademik kadrlarni jalb etish orqali oʻtkazildi.
Davra suhbati 2019-yil 6-fevraldagi №OʻZR-518 Qonuninning 12-moddasida belgilangan xalqaro-huquqiy hujjatning ilmiy ekspertizasini oʻtkazish toʻgʻrisidagi amaliyotni rivojlantirishga oʻz hissasini qoʻshdi.
Videokonferensaloqa davomida uchrashuv ishtirokchilari Oʻzbekiston Respublikasining mazkur konvensiyada ishtirokining amaliy ahamiyati toʻgʻrisida oʻz fikrlari bilan almashib, uning ijobiy va salbiy taraflarini yoritdilar, shuningdek mazkur konvensiya bajarilishi boʻyicha masʼul organ vakolatlari toʻgʻrisida ham gapirib oʻtdilar.
Muhokama yakuni boʻyicha Konvensiya normalarini milliy qonunchilikka implementatsiya qilish va mamlakatimizda mediatsiya institutini rivojlantirish boʻyicha aniq tavsiyalar ishlab chiqildi.

On July 27, 2020 a roundtable to discuss the feasibility of Uzbekistan's participation in the Singapore Convention on Mediation was held in the videoconference mode.
The event, which was organized by the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Justice, the University of World Economy and Diplomacy in cooperation with Tashkent State University of Law and Lawyers’ Training Center was a unique event, because such a discussion with the involvement of scientists o in the process of considering Uzbekistan's accession to multilateral international treaties has been held for the first time.
It was noted that such hot discussions contribute to the development of the practice of conducting scientific expertise of international legal documents, provided for in Article 12 of Law No. ЗРУ-518 of February 6, 2019.
During the videoconference, the participants in the form of an active dialogue exchanged their opinions on the importance participation of the Republic of Uzbekistan in this convention, the possible positive or negative consequences of its application and identifying the competent body responsible for its implementation.
As a result of the discussion, specific proposals on the implementation of the norms of the Convention into national legislation and the development of the institution of mediation in the country have been worked out.