Mazkur yilning 27 iyul sanasida videokonferensaloqa orqali Oʻzbekiston Respublikasining Mediatsiya toʻgʻrisidagi Singapur konvensiyasida ishtirok etishining maqsadga muvofiqligi masalasiga bagʻishlangan davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Ushbu tadbir Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti va Yuristlar malakasini oshirish markazi bilan birgalikda oʻtkazildi. Mazkur davra suhbati Oʻzbekiston Respublikasi koʻp tomonlama shartnomalarga qoʻshilish jarayonida muhokamaga birinchi bora ilmiy akademik kadrlarni jalb etish orqali oʻtkazildi.
Davra suhbati 2019-yil 6-fevraldagi №OʻZR-518 Qonuninning 12-moddasida belgilangan xalqaro-huquqiy hujjatning ilmiy ekspertizasini oʻtkazish toʻgʻrisidagi amaliyotni rivojlantirishga oʻz hissasini qoʻshdi.
Videokonferensaloqa davomida uchrashuv ishtirokchilari Oʻzbekiston Respublikasining mazkur konvensiyada ishtirokining amaliy ahamiyati toʻgʻrisida oʻz fikrlari bilan almashib, uning ijobiy va salbiy taraflarini yoritdilar, shuningdek mazkur konvensiya bajarilishi boʻyicha masʼul organ vakolatlari toʻgʻrisida ham gapirib oʻtdilar.
Muhokama yakuni boʻyicha Konvensiya normalarini milliy qonunchilikka implementatsiya qilish va mamlakatimizda mediatsiya institutini rivojlantirish boʻyicha aniq tavsiyalar ishlab chiqildi.

27 июля c.г. в режиме видеоконференции проведен «круглый стол», посвященный обсуждению вопроса целесообразности участия Узбекистана в Сингапурской конвенции о медиации.
Мероприятие, которое организовано МИД, Минюст, Университетом мировой экономики и дипломатии совместно с ТГЮУ и Центром повышения квалификации юристов, впервые проводится с привлечением научно-академических кругов страны к процессу рассмотрения присоединения Узбекистана к многосторонним международным договорам.
Отмечено, что такие форматы способствуют развитию практики проведения научной экспертизы международно-правовых документов, предусмотренной в статье 12 закона № ЗРУ-518 от 6 февраля 2019г.
В ходе видеоконференции участники в форме активного диалога обменивались мнениями о практической значимости участия Республики Узбекистан в указанной конвенции, возможных положительных или отрицательных последствиях её применения и определении компетентного органа, ответственного за её реализацию.
По итогам обсуждения были выработаны конкретные предложения по имплементации норм Конвенции в национальное законодательство и развитию института медиации в стране в целом.