Shanxay hamkorlik tashkiloti tashkil etilganining 19 yilligini nishonlash doirasida O'zbekistondagi SHHT xalq diplomatiyasi markazi "Xalq diplomatiyasi — sayyorada tinchlik yo'lidir" mavzusida Respublika Oliy ta'lim muassasalari talabalari o'rtasida insholar tanlovini o'tkazdi.
Tanlov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va respublikaning boshqa o'quv yurtlari talabalari uchun xalq diplomatiyasining mohiyati, o'zaro munosabatlarni yaxshilash, xalqlar o'rtasidagi o'zaro manfaatli hamkorlik masalalari, shuningdek, SHHT mamlakatlari xalqlarining madaniyati, an'analari, dini va hayot tarzi bilan yanada chuqurroq tanishish haqida ham keng fikr yuritish uchun noyob imkoniyat yaratdi. Tadbir iste'dodni namoyon etish, mustaqil, erkin fikrlaydigan va respublika yoshlarining iqtidorli, iste'dodli vakillarini aniqlash, umuman, ijodiy individuallikni ochib berish va yosh avlodning ijtimoiy faolligini rivojlantirishga qaratilgan.
Joriy yilning 30 iyun kuni Yoshlar kunida Xorijiy mamlakatlar bilan millatlararo munosabatlar va do'stlik aloqalari qo'mitasida tanlov g'oliblarini taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi. G'olibga tashkilotchilarning diplom va qimmatbaho sovg'alari topshirildi
ShHTning O'zbekistondagi xalq diplomatiyasi markazi rahbari Qobuljon Sobirov tanlov ishtirokchilariga minnatdorlik bildirib, tanlovning asosiy maqsadi iqtidorli bolalarni ijod qilishga undash, SHHT mamlakatlari tarixi, an'analari va qadriyatlariga bo'lgan qiziqishlarini oshirish, xalq diplomatiyasining mohiyatini tushunish, yaxshi qo'shnichilik, millatlararo va konfessiyalararo totuvlik o'rnatish, umuman, xalqlar o'rtasida millatlararo va dinlararo muloqotni rivojlantirish masalalarini muhokama qilishdan iborat ekanini ta'kidladi.
Hakamlar hay'ati raisi, markaz ijodiy guruhi rahbari, filologiya fanlari nomzodi Zuhriddin Isomiddinov olingan barcha ishlar ko'rib chiqilib, ularning eng yaxshilari mukofotlash uchun taqdim etilganini ta'kidladi. Asarlarni tanlashda o'ziga xoslik, badiiy mahorat va mavzuni oshkor qilish hisobga olingan.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hay'at a'zosi, professor, siyosat fanlari doktori E'.Sultonovaning so'zlariga ko'ra, xalq diplomatiyasi, avvalambor, o'zaro munosabatlarni yaxshilash, o'zaro manfaatli hamkorlik qilish, turli mamlakatlar fuqarolarining madaniyati, an'analari va hayot xususiyatlarini yaxshiroq tushunishga yordam beradigan oddiy odamlar yoki jamoat tashkilotlarining norasmiy muloqotidir. Aytish mumkinki, turli xalqaro forumlar, simpoziumlar, konferentsiyalar, syezdlarga qatnaydigan har qanday O'zbekiston fuqarosi, ayniqsa, u boshqa mamlakatlar vakillari bilan zamonaviy hayotning dolzarb masalalarini norasmiy tarzda muhokama qilsa, xalqaro maydonda mamlakatimiz vakili bo'lgan fuqarolik jamiyatining norasmiy elchisidir.
Shuningdek, JIDU "Xalqaro munosabatlar" fakulteti dekan muovini S.Tilyaxodjayeva bugungi xalq diplomatiyasi siyosiy muloqotning eng muhim tushunchalaridan biri deb ta'kidladi. Xalq diplomatiyasi madaniyat, fan, ta'lim sohasidagi davlat dasturlarini o'z ichiga oladi, bu esa mamlakatning milliy manfaatlarini chet el auditoriyasiga xabardor qilish va ta'sir ko'rsatish orqali targ'ib qilish uchun ishlatiladi. Shu bilan birga S.Tilyaxodjayeva Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda O'zbekiston SHHT xalq diplomatiyasi markazi o'rtasida olib borilayotgan ishlar haqida so'zlab berdi.
Xalqaro munosabatlar fakulteti 1-bosqich talabasi Djamalov Fazliddin Oybek o'g'li faxriy birinchi o'rinni qo'lga kiritdi. Uchinchi o'rinni "Xalqaro munosabatlar" fakulteti 1-bosqich talabasi Ilmiddinova Madinaxon Abdulhamid qizi egalladi.
Shuningdek, hakamlar hay'ati a'zolari va 100-ballik tizim bo'yicha a'lo baholarga sazovor bo'lgan, lekin tanlov g'oliblari ro'yxatiga kiritilmagan talabalarga minnatdorchilik sertifikatlari topshirildi.
Ma'lumki, xalq diplomatiyasi SHHT doirasida dunyo mamlakatlari mentalitetini tushunish, yaxshi qo'shnichilik, do'stlik va hamkorlik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi mumkin. Shubhasiz, SHHT makonida yashovchi xalqlar manfaatlari yo'lida madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish, madaniyatlarning xilma-xilligini saqlash va rag'batlantirish, mintaqaning madaniy va tabiiy merosini o'rganish sohasidagi hamkorlik odamlar o'rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

"Народная дипломатия — путь к миру на планете"
В рамках празднования 19-летия со дня основания Шанхайской организации сотрудничества Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане провел конкурс сочинений среди студентов ВУЗов республики на тему: «Народная дипломатия — путь к миру на планете».
Конкурс предоставил уникальную возможность также для студентов Университета мировой экономики и дипломатии и других учебных заведений республики более широко поразмышлять над сутью народной дипломатии, вопросами улучшения взаимоотношений, взаимовыгодного сотрудничества между народами, а также более глубже познакомиться с культурой, традициями, вероисповеданием и жизненным укладом народов стран ШОС. Мероприятие нацелено на создание условий для проявления талантов, поддержки самостоятельно, свободно мыслящих и выявление одаренных, талантливых представителей молодежи республики, и в целом на раскрытие творческой индивидуальности и развитие социальной активности молодого поколения.
30 июня с.г. в День молодёжи в Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами состоялось церемония награждения победителей конкурса. Победителя были вручены дипломы и ценные подарки организаторов
Руководитель Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Кабулжон Сабиров, поблагодарив участников конкурса, отметил, что основной целью конкурса является поощрение талантливых ребят к творчеству, повышение у них интереса к культуре истории, традициям и ценностям стран ШОС, а также осмыслить суть народной дипломатии, поразмышлять над вопросами установления добрососедства, межнационального и межконфессионального согласия, и в целом развития межцивилизационного диалога между народами.
Председатель жюри, руководитель творческой группы Центра, кандидат филологических наук, Зухриддин Исомиддинов отметил, что все полученные работы были тщательно рассмотрены, лучшие из которых были представлены к награждению. При отборе сочинений учитывались оригинальность, художественное мастерство и раскрытие темы.
По словам члена жюри, профессора, доктора политических наук Университета мировой экономики и дипломатии Э.Султановой, народная дипломатия - это, прежде всего, неофициальные контакты обычных людей или общественных организаций, способствующие улучшению взаимоотношений, взаимовыгодного сотрудничества, лучшему пониманию культуры, традиций и особенностей жизни граждан разных стран. Можно сказать, что любой гражданин Узбекистана, посещающий различные международные форумы, симпозиумы, конференции, съезды, особенно если он в неформальной обстановке обсуждает с представителями других стран злободневные вопросы современной жизни, является неофициальным посланником нашего гражданского общества, представляющим нашу страну на международной арене.
Также на мероприятии выступила заместитель декана факультета «Международные отношения» УМЭД, С.Тиллаходжаева Она акцентировала свою речь на том, что сегодняшняя народная дипломатия является одной из самых важных концепций политической коммуникации. Народная дипломатия включает в себя государственные программы в области культуры, науки, образования, используемые для продвижения национальных интересов страны путем информирования и влияние на зарубежную аудиторию. Также, рассказала о работе проводимой между Университетом мировой экономики и дипломатии и Центром народной дипломатии ШОС Узбекистана.
Победителем, занявшим почётное Первое место, стал студент 1 курса факультета Международные отношения Джамалов Фазлиддин Ойбек ўғли. Третье место заняла Илмиддинова Мадинахон Абдулхамид қизи, студентка 1 курса факультета «Международные отношения».
Также были вручены сертификаты Благодарности членам жюри и студентам, набравшим отличные оценки по 100-бальной системе, но не вошедшие в список победителей конкурса.
Как известно народная дипломатия в рамках ШОС может послужить хорошей основой для понимания менталитета стран мира, способствуя дальнейшему укреплению отношений добрососедства, дружбы и сотрудничества. Несомненно, что развитие межкультурного диалога в интересах народов, живущих на пространстве ШОС, сохранение и поощрение многообразия культур, сотрудничество в области изучения культурного и природного наследия региона, способствует дальнейшему развитию контактов между людьми.